Elektrik avtomobili əldə etmək ətraf mühiti qorumaq üçün əla addım sayılsa da, bu, həmişə büdcəyə uyğun olmur. Son illərdə bir çox EV modelləri əlçatan qiymətlərə yaxınlaşsa da, bəziləri hələ də bir çox sürücü üçün bahalı qalır. Xoşbəxtlikdən, 2026-cı ildə bəzi EV modellərinin qiymətlərinin enməsi proqnozlaşdırılır.
CWK Media-nın avtomobil müxbiri Kendra Sommer bildirib:
"Gələn il EV avtomobillərinin qiymətlərində azalma gözlənilir. Bu dəyişiklik bir sıra bazar amillərinin bir araya gəlməsi nəticəsində baş verir. Bu amillərə sabiq prezident Co Baydenin EV vergi güzəşti, batareyaların ucuzlaşması və ümumi tələbatın azalması daxildir. Bu da istehsalçıları qiymətləri aşağı salmağa vadar edir."
Bəs konkret hansı markalar və modellər ucuzlaşacaq? “GOBankingRates” bir neçə avtomobil eksperti ilə danışaraq 2026-cı ildə qiyməti düşəcək 6 EV modelini müəyyən edib:
"Ford Mustang Mach-E"
Başlanğıc qiymət: 39,840 dollar
“ProElectrical” şirkətinin sahibi Daniel Vasilevskiyə görə, ən böyük qiymət enişi bu modeldə olacaq.
"Hazırkı tövsiyə olunan pərakəndə satış qiymətləri ilə müqayisədə, təxminən 4,500-6,000 dollar arasında azalma gözlənilir. Bu da demək olar ki, 15%-lik qiymət enişidir. Ford hazırda anbarlarda qalan böyük miqdarda satılmamış avtomobili təmizləməlidir," – deyə o bildirib.
"Hyundai IONIQ 5"
Başlanğıc qiymət: 36,600 dollar
AutoInsurance.org-un avtomobil sənayesi üzrə eksperti Melani Musson qeyd edib ki, bu modelin qiyməti 2026-cı ildə 10,000 dollar aşağı düşə bilər.
"EV istehsalçıları artıq benzinlə işləyən avtomobillərlə eyni şərtlərlə rəqabət aparmalıdırlar. Hökumət subsidiyaları yoxdur, buna görə də qiymətlər vergi güzəşti olan vaxtla eyni səviyyədə saxlanmağa çalışılır. Hyundai isə ABŞ-da yerləşən zavodunda böyük həcmdə istehsal etməklə xərcləri azalda bilir," – deyə o bildirib.
"Tesla Model Y"
Başlanğıc qiymət: 41,630 dollar
Vasilevski bildirib ki, bu model hələ də öz sinfində liderdir, xüsusilə daha uzun məsafə qət etmə imkanları və proqram təminatının effektivliyi ilə.
"Son 12 ayda batareya istehsalı üçün istifadə olunan xammalın qiyməti ciddi şəkildə azalıb. Bu da istehsalçıya qiymətləri aşağı salmaq üçün imkan yaradır," – deyə o əlavə edib.
"Kia EV9"
Başlanğıc qiymət: 56,495 dollar
Musson bildirib ki, bu modelin qiyməti də aşağı düşür. Səbəblərdən biri də bu avtomobilin ABŞ-ın Corciya ştatında, "IONIQ 5" ilə eyni zavodda istehsal olunmasıdır.
"Sadələşdirilmiş istehsal prosesi və ABŞ istehsalı Kia üçün xərcləri azaltmağa kömək edir və bu, həm mənfəəti qoruyur, həm də qiymətləri aşağı salmağa şərait yaradır," – deyə o bildirib.
"Cadillac OPTIQ"
Başlanğıc qiymət: 52,695 dollar
Sommer qeyd edib ki, bu lüks kompakt elektrik krossoveri 2025-ci il model ilində Şimali Amerika bazarına çıxıb, lakin 2026-cı il modeli üçün qiymət təxminən 2,000 dollar azaldılıb.
Sommer bu modeli ötən yay test edib:
"Sevdiyim xüsusiyyətlərdən biri GM-in Super Cruise texnologiyasıdır – bu, əllərsiz idarəetmə sistemidir. Əgər bir az lüksə sahib EV axtarırsınızsa, bu model yaxşı seçimdir."
"Ford Lightning"
Başlanğıc qiymət: 57,375 dollar
Musson hesab edir ki, bu modelin qiyməti də 2026-cı ildə təxminən 4,000 dollar azalacaq.
"Yalnız qiymət deyil, həm də aşağı səviyyəli modellər daha yaxşı və uzunməsafəli batareyalarla təchiz olunacaq," – deyə o əlavə edib.

Хотя приобретение электромобиля является отличным шагом для защиты окружающей среды, это не всегда соответствует бюджету. Несмотря на то, что в последние годы многие модели EV приблизились к доступным ценам, некоторые из них всё ещё остаются дорогими для многих водителей. К счастью, прогнозируется снижение цен на некоторые модели EV в 2026 году.
Автомобильный корреспондент CWK Media Кендра Соммер отметила:
«В следующем году ожидается снижение цен на электроавтомобили. Это связано с совокупностью факторов рынка. К ним относятся налоговые льготы на EV, введённые бывшим президентом Джо Байденом, снижение стоимости аккумуляторов и снижение общего спроса. Всё это заставляет производителей снижать цены.»
Какие именно марки и модели подешевеют? По информации «GOBankingRates», основанной на общении с несколькими автомобильными экспертами, в 2026 году цены снизятся на 6 моделей EV:
«Ford Mustang Mach-E»
Начальная цена: 39 840 долларов США
По мнению владельца компании «ProElectrical» Даниэля Василевского, именно у этой модели ожидается самое значительное снижение цены.
«Ожидается снижение примерно на 4 500–6 000 долларов по сравнению с текущими рекомендованными розничными ценами. Это почти 15% снижения стоимости. В настоящее время Ford пытается распродать большие запасы непроданных автомобилей на складах», — сообщил он.
«Hyundai IONIQ 5»
Начальная цена: 36 600 долларов США
Мелани Массон, эксперт по автомобильной отрасли из AutoInsurance.org, указала, что цена этой модели может снизиться на 10 000 долларов в 2026 году.
«Производители электромобилей уже должны конкурировать на равных с автомобилями, работающими на бензине. Государственных субсидий больше нет, поэтому цены поддерживаются на уровне, сопоставимом с периодом действия налоговых льгот. При этом Hyundai снижает затраты за счёт массового производства на заводе в США», — отметила она.
«Tesla Model Y»
Начальная цена: 41 630 долларов США
Василевский отметил, что эта модель по-прежнему является лидером в своём классе, особенно благодаря возможности преодолевать большие расстояния и эффективному программному обеспечению.
«За последние 12 месяцев цены на сырьё для производства аккумуляторов значительно снизились. Это даёт производителю возможность снижать цены», — добавил он.
«Kia EV9»
Начальная цена: 56 495 долларов США
Массон сообщила, что цена этой модели также снижается. Одной из причин является производство автомобиля в том же заводе в штате Джорджия, США, что и у «IONIQ 5».
«Упрощённый производственный процесс и американское производство помогают Kia снижать затраты, что позволяет сохранять прибыль и одновременно снижать цены», — пояснила она.
«Cadillac OPTIQ»
Начальная цена: 52 695 долларов США
Соммер отметила, что этот роскошный компактный электрический кроссовер поступил на рынок Северной Америки в модельном году 2025, однако цена модели 2026 года снижена примерно на 2 000 долларов.
Соммер тестировала эту модель прошлым летом:
«Одной из моих любимых особенностей является технология Super Cruise от GM — система бесприкосновенного вождения. Если вы ищете электроавтомобиль с элементами роскоши, эта модель — хороший выбор.»
«Ford Lightning»
Начальная цена: 57 375 долларов США
Массон считает, что цена этой модели также снизится примерно на 4 000 долларов в 2026 году.
«Не только цена, но и базовые комплектации будут оснащаться улучшенными и дальнобойными аккумуляторами», — добавила она.