Gələcəyin iş modelləri: Süni intellekt və insan nəzarəti balansı
İş dünyasında süni intellektin istifadəsi sadə texnoloji seçimdən daha çox, şirkətlərin təşkilati strukturlarını köklü şəkildə dəyişdirən bir prosesə çevrilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Neotalent”in qurucusu və İnsan və Mədəniyyət Strategiyası üzrə mütəxəssis Zeynəb Mete şirkətlərin bu yeni texnologiyanı iş proseslərinə necə daxil etməli olduqları barədə vacib məqamlara diqqət çəkib.
Meteyə görə, süni intellekdən həqiqi mənada fayda götürən şirkətlərin ortaq xüsusiyyəti, bu texnologiyanı müstəqil bir alət kimi yox, iş sistemlərinin ayrılmaz bir hissəsi kimi qəbul etmələridir.
Şirkətlərin süni intellektə sərmayə qoyduqdan sonra etdikləri ən böyük səhvlərdən biri, texnologiyanı yalnız pilot sınaqlarla məhdudlaşdırmaqdır. Süni intellektin komandalar üçün sadəcə “istifadə olunacaq bir alət” kimi təqdim edilməsinin davamlı fayda vermədiyini vurğulayan Zeynəb Mete, sistemlərin iş axınına tam inteqrasiyasının zəruri olduğunu bildirir. Həmçinin, süni intellekt məhsuldarlığı artırsa da, kritik qərarların qəbulunda insan təsdiqi və nəzarətinin həmişə aktiv olması vacibdir.
Gələcəyin iş tərifləri yenidən formalaşır
Süni intellektin geniş yayılması, şirkət mədəniyyətindən işçi qüvvəsinin planlaşdırılmasına qədər bir çox sahəni transformasiyaya məcbur edir. Mete şirkət strategiyalarının “bu iş mövqeyi iki il sonra necə dəyişəcək?” sualına cavab verməli olduğunu bildirir və yalnız təlim verməyin kifayət etmədiyini qeyd edir. Hangi vəzifələrin süni intellektə veriləcəyi, hansılarının birləşəcəyi və ya dəyişəcəyi suallarının aydınlaşması işçi qüvvəsinin planlaşdırılmasında ən vacib məsələ olaraq qalır. Artıq bu transformasiyanın kənarında deyil, tam mərkəzində olduğumuz vurğulanır.

Использование искусственного интеллекта в деловой среде перестало быть простым технологическим выбором и превратилось в процесс, который коренным образом меняет организационные структуры компаний.
Как сообщает Valyuta.az, основатель компании Neotalent и специалист по стратегии в области «Человека и культуры» Зейнеп Мете обратила внимание на ключевые моменты того, как компаниям следует интегрировать эту новую технологию в рабочие процессы.
По словам Мете, общая черта компаний, которые действительно получают пользу от искусственного интеллекта, заключается в том, что они воспринимают его не как самостоятельный инструмент, а как неотъемлемую часть своих бизнес-систем.
Одной из самых распространенных ошибок после инвестиций в ИИ, по ее мнению, является ограничение его применения лишь пилотными проектами. Зейнеп Мете подчеркивает, что представление искусственного интеллекта для команд исключительно как «инструмента для использования» не приносит устойчивого эффекта, и отмечает необходимость полной интеграции ИИ в рабочие потоки. При этом она указывает, что, несмотря на рост производительности благодаря ИИ, человеческое одобрение и контроль при принятии критически важных решений должны всегда оставаться активными.
Профессии будущего формируются заново
Широкое распространение искусственного интеллекта вынуждает трансформироваться многие сферы — от корпоративной культуры до планирования рабочей силы. Мете отмечает, что стратегии компаний должны отвечать на вопрос: «Как изменится эта должность через два года?», подчеркивая, что одного лишь обучения уже недостаточно. Вопросы о том, какие функции будут переданы искусственному интеллекту, какие объединятся или изменятся, остаются ключевыми в планировании персонала. Подчеркивается, что компании уже находятся не на периферии этих изменений, а в самом их центре.