Daxili İşlər Nazirliyi Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi (KBMİ) bank və bank olmayan bir neçə kredit təşkilatının rəsmi səhifələrinin oxşarını yaradaraq sosial mediada elanlar yerləşdirib aşağı faizli kreditlər təklif edən haker şəbəkəsinə qarşı əməliyyat keçirib. Əməliyyat-texniki tədbirlər zamanı bir qrup zərərçəkənin kart məlumatlarının ələ keçirilməsinin üsul və vasitələrində oxşar elementlər aşkar edilib. Tədbirlərin davamı olaraq 500-ə yaxın şəxsə qarşı qabaqcadan əlbir olaraq kiberdələduzluqlar edən 23 yaşlı Kənan Qasımov və 30 yaşlı İmam İşməmmədov saxlanılıblar.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu şəxslərin yaratdıqları fişinq səhifələrinin həqiqi elektron ünvanlarla vizual bənzərliyinə aldanan zərərçəkənlər qarşılarına çıxan saxta elanların real olduğuna inanıb və aşağı faizli kredit təkliflərinə aldanaraq müraciət ediblər. Bundan sonra isə vətəndaşlar onlardan tələb olunan kart məlumatları, yəni CVV və OTP təhlükəsizlik kodlarını K.Qasımovla İ.İşməmmədova göndəriblər. Vətəndaşların kart məlumatlarını ələ keçirən K.Qasımov və İ.İşməmmədov asanlıqla onların hesabına daxil olub və maddi vəsaitləri talayıblar. Onlar “izi” itirmək məqsədi ilə həmin pulları qanunsuz onlayn kazino oyunlarına və müxtəlif hesablara köçürərək nağdlaşdırıblar. Saxlanılan şəxslər ilkin ifadələrində indiyə qədər bu yolla 400.000 manata yaxın maddi vəsaiti ələ keçirdiklərini bildiriblər. Faktla bağlı Baş İdarədə cinayət işi başlanılıb, K.Qasımov və İ.İşməmmədov cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Bir daha vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, kredit və ya bu kimi sorğularla bağlı yalnız Mərkəzi Bank tərəfindən lisenziya verilmiş maliyyə qurumlarına müraciət edilməlidir. Həmçinin şübhəli şəxslərə, səhifələrə və linklərə daxil olaraq kart məlumatları göndərilməməli, risk ehtimalı olan hallarla qarşılaşdıqda isə dərhal bu barədə polisə məlumat verilməlidir.

Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел провело операцию против хакерской сети, которая создавала страницы, визуально схожие с официальными сайтами банков и небанковских кредитных организаций, и размещала в социальных сетях объявления с предложениями кредитов под низкий процент.
Как сообщает Valyuta.az, в ходе оперативно-технических мероприятий были выявлены схожие элементы в методах и средствах получения данных банковских карт у группы потерпевших. В результате дальнейших мероприятий были задержаны 23-летний Кенан Гасымов и 30-летний Имам Ишмамедов, которые, действуя по предварительному сговору, совершили кибермошенничество в отношении около 500 человек.
Отмечается, что пострадавшие, введённые в заблуждение визуальным сходством фишинговых страниц с подлинными электронными адресами, верили в реальность размещённых объявлений и обращались за якобы низкопроцентными кредитами. После этого граждане передавали злоумышленникам данные своих банковских карт, включая коды безопасности CVV и OTP.
Получив доступ к картам, К. Гасымов и И. Ишмамедов беспрепятственно входили в банковские аккаунты граждан и похищали денежные средства. С целью сокрытия следов они переводили похищенные деньги на нелегальные онлайн-казино и различные счета, после чего обналичивали их. Задержанные в своих первоначальных показаниях сообщили, что таким способом завладели денежными средствами на сумму около 400 тысяч манатов.
По данному факту в Главном управлении возбуждено уголовное дело. К. Гасымов и И. Ишмамедов привлечены к уголовной ответственности, и по решению суда в их отношении избрана мера пресечения в виде ареста.
Правоохранительные органы вновь призывают граждан обращаться по вопросам кредитов и аналогичных услуг исключительно в финансовые учреждения, лицензированные Центральным банком. Также не рекомендуется переходить по подозрительным ссылкам, страницам и передавать третьим лицам данные банковских карт. В случае возникновения подозрительных ситуаций необходимо незамедлительно сообщать об этом в полицию.