"Ford" süni intellekt köməkçisini təqdim etməyə hazırlaşır
ABŞ-ın avtomobil istehsalı nəhəngi "Ford" süni intellekt əsaslı rəqəmsal köməkçi üzərində işlədiyini və "BlueCruise" adlı "hands-free" sürücü dəstək sisteminin yeni nəslini hazırladığını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, AI köməkçi ilk mərhələdə "Ford"un smartfon tətbiqində 2026-cı ilin əvvəlində istifadəyə veriləcək. Daha sonra isə 2027-ci ildə avtomobillərə inteqrasiya olunacaq. Köməkçi "Google Cloud" üzərində qurulacaq və hazır böyük dil modellərindən (LLM) istifadə edəcək. Sistem avtomobilə dair detallı məlumatlara çıxış əldə edəcək. Məsələn, yük tutumu, yağın istifadə müddəti kimi sualları real vaxtda cavablandıra biləcək.
"Ford" həmçinin "BlueCruise" texnologiyasının yeni nəslini təqdim edib. Şirkət bildirir ki, yeni sistem mövcud versiyadan təxminən 30% daha ucuz istehsal olunacaq və funksional imkanları daha geniş olacaq. Yeni "BlueCruise"un 2027-ci ildə "Ford"un aşağı xərcli "Universal Electric Vehicle" platformasında hazırlanacaq ilk elektrikli modeldə (orta ölçülü pikap) istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
"Ford"un açıqlamasına əsasən, bu sistem 2028-ci ildə “gözləri yoldan ayıraraq” sürmə (eyes-off driving) imkanına doğru inkişaf edəcək. Bundan əlavə, texnologiya “nöqtədən-nöqtəyə avtonom sürmə” funksiyasını da dəstəkləyəcək. Bununla belə, şirkət vurğulayır ki, sürücü hər an idarəetməni ələ almağa hazır olmalıdır.

Американский автопроизводственный гигант Ford заявил, что работает над цифровым помощником на базе искусственного интеллекта, а также готовит новое поколение системы помощи водителю с функцией «hands-free» под названием BlueCruise.
Как сообщает Valyuta.az, на первом этапе AI-помощник будет запущен в фирменном смартфон-приложении Ford в начале 2026 года. В дальнейшем, в 2027 году, его планируется интегрировать непосредственно в автомобили. Помощник будет построен на платформе Google Cloud и использовать готовые большие языковые модели (LLM). Система получит доступ к детальной информации об автомобиле и сможет в режиме реального времени отвечать на такие вопросы, как грузоподъёмность или срок эксплуатации моторного масла.
Ford также представил новое поколение технологии BlueCruise. В компании отмечают, что новая система будет примерно на 30% дешевле в производстве по сравнению с текущей версией и при этом предложит более широкий функционал. Планируется, что обновлённый BlueCruise в 2027 году будет впервые применён в первом электромобиле Ford, созданном на недорогой платформе Universal Electric Vehicle, — среднем пикапе.
Согласно заявлению компании, к 2028 году система будет развиваться в сторону возможности вождения с «отведёнными от дороги глазами» (eyes-off driving). Кроме того, технология будет поддерживать функцию «автономного вождения от точки до точки». При этом Ford подчёркивает, что водитель в любой момент должен быть готов взять управление на себя.