"Bu gün, erməni qruplaşmaları tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş dəhşətli qətliamlardan 108 il ötür. 1998-ci ildən başlayaraq hər il bu gün Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi dövlət səviyyəsində qeyd olunur. 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur, İrəvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunları və daşnak erməni silahlı dəstələri 30 mindən çox azərbaycanlını qətlə yetirmiş, 10 minlərlə insanı öz torpaqlarından qovmuşlar".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu sözləri deputat Vüqar Bayramov deyib.
"Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun 44 günlük Vətən Müharibəsində əldə etdiyi Zəfər və daha sonra lokal xarakterli antiterror tədbirləri ilə mifik və saxta “Böyük Ermənistan” ideyasına son qoyuldu. Güclü Azərbaycan regiondakı düzəni formalaşdıran dövlətdir. 108 il öncə soyqırıma məruz qalmış yaşayış məntəqələrimiz bu gün regionunun ən təhlükəsiz bölgələrindədir. Qüdrətli Azərbaycan dövləti hər bir vətəndaşımızın təhlükəsizliyini qoruyur və regional sülhə töhvə verir.
1918-ci ildə xarici müdaxilələr nəticəsində iqtisadiyyatı iflic vəziyyətinə düşən Bakı şəhəri hazırda Cənubi Qafqazın əsas iqtisadi mərkəzinə çevrilib. 2 milyon 351 min nəfər qeydiyyatda olan sakini ilə Bakı 53.7 milyard manatlıq sənaye məhsulu istehsal edir. 63 milyon kv.m. mənzil fondu ilə Bakı Qafqazda ən böyük inşaat sektoruna malik olan şəhərdir. Azərbaycanda əmək müqaviləsi olan işçilərin 55 faizi Bakı şəhəridə işləyir. 1 milyon 797 min əmək müqaviləsinin 982.6 mini Bakıda qeydiyyata alınıb.
Azərbaycan xalqı tariximizin bu qanlı səhifələrini heç zaman unutmayacaq. Soyqırım nəticəsində həyatlarını itirən azərbaycanlıların əziz xatirəsi hər zaman qəlbimizdə yaşayacaq".

«Сегодня исполняется 108 лет со дня страшных массовых убийств, совершённых армянскими формированиями против нашего народа. Начиная с 1998 года эта дата ежегодно отмечается на государственном уровне как День геноцида азербайджанцев. В период с 30 марта по 3 апреля 1918 года в городе Баку, а также в Карабахе, Нахчыване, Шамахы, Кубе, Хачмазе, Ленкорани, Сальяне, Зангезуре, Иреване и других территориях войска Бакинского совета и вооружённые отряды дашнаков уничтожили более 30 тысяч азербайджанцев, десятки тысяч людей были изгнаны со своих земель».
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил депутат Вугар Байрамов.
«Под руководством Верховного Главнокомандующего наша славная армия одержала Победу в 44-дневной Отечественной войне, а затем в результате локальных антитеррористических мероприятий был положен конец мифической и ложной идее «Великой Армении». Сильный Азербайджан является государством, формирующим региональный порядок. Населённые пункты, подвергшиеся геноциду 108 лет назад, сегодня являются одними из самых безопасных территорий региона. Мощное азербайджанское государство обеспечивает безопасность каждого гражданина и вносит вклад в региональный мир.
Баку, экономика которого была парализована в 1918 году в результате внешнего вмешательства, сегодня превратился в главный экономический центр Южного Кавказа. С населением 2 млн 351 тыс. человек город производит промышленную продукцию на сумму 53,7 млрд манатов. При жилом фонде в 63 млн кв. метров Баку обладает крупнейшим строительным сектором на Кавказе. В Азербайджане 55% работников с трудовыми договорами работают в Баку. Из 1 млн 797 тыс. трудовых договоров 982,6 тыс. зарегистрированы в столице.
Азербайджанский народ никогда не забудет эти трагические страницы своей истории. Светлая память азербайджанцев, погибших в результате геноцида, всегда будет жить в наших сердцах».