Azərbaycanda əmək miqrasiyası sahəsində ikitərəfli sazişlərin hazırlanması nəzərdə tutulur.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, eyni zamanda əməyin mühafizəsi sahəsində beynəlxalq standartlar əsasında yeni dövlət standartlarının təsdiq edilməsi planlaşdırılır. Bu prosesin cari ilin iyul ayına qədər yekunlaşdırılması gözlənilir.
Bundan başqa, işçilərin hüquqlarının qorunması məqsədilə "Əmək və məşğulluq" altsisteminin funksionallığının artırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçiriləcək.
Özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində mövcud dəstək mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və ya yeni mexanizmlərin tətbiqi ilə bağlı təkliflərin hazırlanması da planlaşdırılır. Həmin tədbirlərin cari ilin sonuna qədər icrası nəzərdə tutulur.

В Азербайджане планируется подготовка двусторонних соглашений в сфере трудовой миграции.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, одновременно предусмотрено утверждение новых государственных стандартов в области охраны труда на основе международных норм. Ожидается, что этот процесс будет завершён до июля текущего года.
Кроме того, в целях защиты прав работников будут реализованы меры по расширению функциональности подсистемы «Труд и занятость».
Также планируется подготовка предложений по совершенствованию существующих механизмов поддержки в рамках программы самозанятости либо внедрению новых инструментов. Реализация этих мер предусмотрена до конца текущего года.
Обеспечение выполнения всех мероприятий возложено на Министерство труда и социальной защиты населения Азербайджана.