Dövlət Agentliyinə direktor təyin olundu
Fərid Baxşıyev Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyinin direktoru təyin edilib.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı müvafiq əmr imzalanıb.
F.Baxşıyev 1977-ci ildə anadan olub, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində biznesin idarə olunması üzrə bakalavr və biznes inzibatçılığı üzrə magistr təhsili alıb. Həmçinin, Böyük Britaniyanın Redinq Universitetində inkişafın maliyyələşdirilməsi ixtisası üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib.
O, əmək fəaliyyətinə 1998-ci ildə Maliyyə Nazirliyində Xarici iqtisadi əlaqələr və xarici borcların idarə olunması departamentində baş iqtisadçı kimi başlayıb. Sonrakı illərdə Azərbaycanın Mərkəzi Bankının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin direktoru, Dünya Bankında ölkə üzrə iqtisadçı, Azərbaycan Dəmir Yolları QSC-də İnvestisiya şöbəsinin rəisi, KPMG Azərbaycan və digər özəl  konsaltinq şirkətlərində rəhbər vəzifələrdə çalışıb.
Xatırladaq ki, Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyi Maliyyə Nazirliyinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 dekabr 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb, qurumun Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Agentlik dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin və dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərin illik və ortamüddətli dövr üzrə büdcə layihələrinin və proqnozlarının monitorinqini, habelə illik gəlir və xərc smetalarının icra vəziyyətinin monitorinqini həyata keçirən və icra göstəricilərini təhlil edən, Maliyyə Nazirliyinin strukturuna daxil olan qurumdur.

Фарид Бахшиев назначен директором Агентства при Минфине
Фарид Бахшиев назначен директором Агентства по мониторингу государственных предприятий при Министерстве финансов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Apa, соответствующий приказ уже подписан.
Ф. Бахшиев родился в 1977 году. Получил степень бакалавра по управлению бизнесом и степень магистра по бизнес-администрированию в Азербайджанском государственном экономическом университете. Также он имеет степень магистра по финансированию развития Университета Рединга (Великобритания).
Трудовую деятельность начал в 1998 году в Министерстве финансов на должности главного экономиста департамента внешнеэкономических связей и управления внешним долгом. В последующие годы занимал должности директора департамента международных связей Центрального банка Азербайджана, странового экономиста во Всемирном банке, начальника инвестиционного отдела ЗАО «Азербайджанские железные дороги», а также руководящие посты в KPMG Азербайджан и других частных консалтинговых компаниях.
Напомним, что Агентство по мониторингу государственных предприятий при Министерстве финансов создано указом Президента Азербайджанской Республики от 30 декабря 2025 года «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Министерства финансов», которым также утверждено Положение о структуре.
Агентство является структурным подразделением Министерства финансов и осуществляет мониторинг проектов бюджетов и прогнозов на годовой и среднесрочный периоды юридических лиц, находящихся в государственной собственности или с контрольным пакетом акций у государства, а также публичных юридических лиц, созданных от имени государства. Кроме того, оно анализирует исполнение годовых смет доходов и расходов.