Dövlət Xidmətinin 172 əməkdaşı cəzalandırılıb
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin (SHÇDX) 2025-ci ildə 172 əməkdaşı cəzalandırılıb.
Bu barədə Valyuta.az-a SHÇDX-dən məlumat verilib.
Belə ki, əməkdaşların qeyri-qanuni hərəkətləri və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə halları üzrə 2025-ci il ərzində 172 əməkdaş (onlardan 65-i rəhbər heyət) barəsində intizam tənbehi və təşkilati-ştat tədbirləri görülüb, o cümlədən 9 əməkdaş mənfi əsaslarla ehtiyata buraxılıb və ya əmək müqaviləsinə xitam verilib.
Ümumilikdə ötən ildə 44 fakt üzrə 93 nəfər barəsində toplanmış materiallar prosessual qərar qəbul edilməsi üçün Baş Prokurorluğa göndərilib.
Qeyd olunub ki, "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanunundakı dəyişikliyə əsasən 15 yaşına çatmış kişi cinsli vətəndaşların ilkin hərbi qeydiyyata alınmasında yeni müddəaların tətbiq olunması, tələb olunan sənədlərin aidiyyəti dövlət orqanlarının elektron sistemlərindən inteqrasiya yolu ilə əldə olunması da onlarla, eləcə də valideynləri və qanuni nümayəndələri ilə əyani təmasının minimuma endirilməsinə və bu sahədə şəffaflığın artırılmasına xidmət edir. Belə ki, ilkin hərbi qeydiyyata alınma haqqında vəsiqənin kağız daşıyıcısının ləğv olunması, ilkin hərbi qeydiyyata alma komissiyasının qərarının və digər məlumatların vətəndaşlara elektron formada göndərilməsi "MyGov" platforması üzərində elektron kabinetlərinin yaradılmasını zəruri edir.
"Vətəndaşların korrupsiya və digər qanunsuz hallarla qarşılaşdığı təqdirdə 9100 Çağrı Mərkəzinə və ya info@seferberlik.gov.az elektron poçt ünvanına müraciət etmələri, həmçinin elektron xidmətlərdən yararlanmaq və "MyGov" platformasına qoşulmaq üçün elektron kabinetin yaradılması tövsiyə olunur. Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti fəaliyyətində şəffaflıq, obyektivlik və ictimai etimadın gücləndirilməsi prinsiplərinə əsaslanaraq korrupsiyaya qarşı mübarizəni bundan sonra da ardıcıl şəkildə davam etdirəcəkdir", - məlumatda qeyd olunub.

В Государственной службе призыва на военную службу и мобилизации (ГСПВСМ) в 2025 году наказаны 172 сотрудника.
Об этом Valyuta.az сообщили в ГСПВСМ.
Так, по фактам незаконных действий и злоупотребления должностными полномочиями в течение 2025 года в отношении 172 сотрудников (из них 65 — руководящий состав) применены дисциплинарные взыскания и организационно-штатные меры, в том числе 9 сотрудников были уволены по отрицательным основаниям либо переведены в запас.
В целом по 44 фактам материалы в отношении 93 лиц были направлены в Генеральную прокуратуру для принятия процессуального решения.
Отмечается, что в связи с изменениями в Законе «О воинской обязанности и военной службе» введены новые положения по постановке на первоначальный военный учет граждан мужского пола, достигших 15 лет, при этом требуемые документы получают путем интеграции с электронными системами соответствующих госорганов. Это способствует минимизации очных контактов с гражданами, их родителями и законными представителями, а также повышению прозрачности в данной сфере. Отмена бумажного носителя удостоверения о постановке на первоначальный военный учет, а также предоставление гражданам в электронном виде решений комиссии по первоначальному военному учету и прочей информации требует создания электронных кабинетов на платформе «MyGov».
«Рекомендуется гражданам при столкновении с коррупцией и другими незаконными действиями обращаться в колл-центр 9100 или на электронную почту info@seferberlik.gov.az, а также создавать электронный кабинет для пользования электронными услугами и подключения к платформе «MyGov». Государственная служба призыва на военную службу и мобилизации основывается на принципах прозрачности, объективности и укрепления общественного доверия и намерена и впредь последовательно продолжать борьбу с коррупцией», — говорится в сообщении.