Dövlət Agentliyindən siqaretlərin qiymətləri ilə bağlı açıqlama
Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi siqaret və tütün məmulatlarının pərakəndə satış qiymətlərində müşahidə olunan dəyişikliklərlə bağlı istehlak bazarında monitorinqlər aparır.
Bu barədə Dövlət Agentliyindən bildirilib.
Məlumata görə, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiqlənmiş "Qiymətləri (tarifləri) dövlət tərəfindən tənzimlənən malların (işlərin, xidmətlərin) Siyahısı"na daxil olmayan məhsulların, o cümlədən siqaretlərin qiymətlərini bazar prinsiplərinə uyğun olaraq tələb və təklif əsasında təsərrüfat subyektləri sərbəst müəyyən edir. Bununla belə, Agentlik istehlak bazarında əsassız qiymət dəyişikliyinin qarşısının alınması, eləcə də qiymət formalaşması zamanı rəqabət qanunvericiliyinin tələblərinə riayət olunmasına nəzarət məqsədilə mütəmadi monitorinqlər həyata keçirir. Bazarda qiymətlərin süni şəkildə artırılması və ya rəqabət mühitinin pozulması halları aşkar edilərsə, qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülür.
Qiymət dəyişikliyinin rəqabət qanunvericiliyinin pozulmasından irəli gəldiyini sübut edən sənəd və məlumatlar təqdim olunduğu təqdirdə məsələyə Rəqabət Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq mahiyyəti üzrə baxılır.

Государственное агентство по борьбе с монополиями и контролю потребительского рынка при Президенте проводит мониторинг изменений розничных цен на сигареты и табачные изделия.
Об этом сообщили в Государственном агентстве.
Как отмечается, цены на товары, включая сигареты, не входящие в утверждённый решением Кабинета Министров перечень товаров с государственным регулированием цен (тарифов), устанавливаются хозяйствующими субъектами свободно на основе рыночных принципов спроса и предложения. В то же время Агентство регулярно осуществляет мониторинг на потребительском рынке для предотвращения необоснованных изменений цен и контроля соблюдения требований антимонопольного законодательства при формировании цен. В случае выявления фактов искусственного повышения цен или нарушения конкуренции применяются меры согласно действующему законодательству.
В случае предоставления документов и данных, подтверждающих, что изменение цен связано с нарушением антимонопольного законодательства, вопрос рассматривается по существу в соответствии с требованиями Кодекса о конкуренции.