İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) "Startap" şəhadətnaməsi almaq üçün KOB subyektlərindən daha 14 müraciət daxil olub.
Valyuta.az agentliyə istinadən xəbər verir ki, müraciətlərə "Startap" şəhadətnaməsinin verilməsi üzrə Ekspertlər Şurasının iclasında baxılıb və onlardan 10-na müvafiq sənədin verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Bununla da "Startap" şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 282-yə çatıb.
"Startap" şəhadətnamələri "İşhesabı" MMC-nin bulud əsaslı ERP (müəssisə resurslarının idarəetmə sistemi) platforması, "Bonfi" MMC-nin rəqəmsal imtiyazlar həlli, "Qalan" MMC-nin məktəblilər üçün riyaziyyat təmayüllü onlayn təhsil platforması, "Splus az" MMC-nin ağıllı bina idarəetmə və sakinlərə xidmət platforması, "Vexvon" MMC-nin süni intellekt əsaslı müştəri kommunikasiya və satış avtomatlaşdırma platforması, "Anacan" MMC-nin qadınlar üçün rəqəmsal bələdçi, "Chevvick Solutions" MMC-nin mobil ödəniş platforması, "Too Far Logistics and Consulting" MMC-nin kommersiya təşkilatları arasında müqavilə münasibətlərinin elektron idarəedilməsi, imzalanması və arxivləşməsi platforması, "S2 Studio" MMC-nin mobil restoran rezervasiya platforması, "Viralix" MMC-nin süni intellekt əsaslı rəqəmsal marketinq, dizayn və reklam idarəetmə platforması layihələri üçün təqdim edilib.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri "Startap" şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

Экспертный совет утвердил выдачу 10 новых свидетельств «СтартАп» для перспективных стартапов
В Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA), подчинённое Министерству экономики, поступило ещё 14 заявок от субъектов МСБ на получение свидетельства "СтартАп".
По информации Valyuta.az, на заседании Экспертного совета по выдаче свидетельств "СтартАп" были рассмотрены эти заявки, и по 10 из них принято решение о выдаче соответствующих документов.
Таким образом, общее число субъектов МСБ, получивших свидетельство "СтартАп", достигло 282.
Свидетельства "СтартАп" были предоставлены проектам: облачной ERP-платформы предприятия «İşhesabı» ООО, решения цифровых льгот «Bonfi» ООО, онлайн-платформы математической направленности для школьников «Qalan» ООО, платформы умного управления зданиями и обслуживания жителей «Splus az» ООО, платформы автоматизации коммуникаций с клиентами и продаж на базе искусственного интеллекта «Vexvon» ООО, цифрового гида для женщин «Anacan» ООО, мобильной платежной платформы «Chevvick Solutions» ООО, платформы электронного управления, подписания и архивирования договорных отношений между коммерческими организациями «Too Far Logistics and Consulting» ООО, мобильной платформы бронирования ресторанов «S2 Studio» ООО, проекта цифрового маркетинга, дизайна и управления рекламой на базе искусственного интеллекта «Viralix» ООО.
Свидетельство "СтартАп" освобождает субъекты МСБ от уплаты налога на прибыль и доходы, полученные от инновационной деятельности, на срок 3 года с даты получения документа.
Субъекты микропредпринимательства и малого бизнеса, находящиеся на стадии развития проектов, могут подать заявку в KOBİA на получение свидетельства "СтартАп". Форма заявки, необходимые документы и подробная информация о соответствующих критериях доступны по следующей ссылке: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi