Saxta sağlamlıq arayışı verən "General Hospital" cəzalandırıldı
Bir müddət əvvəl "General Hospital" tərəfindən vətəndaşa saxta sağlamlıq arayışı verilməsinə dair xəbər yayılmışdı. Xəbərin ictimailəşməsindən sonra Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi (AEM) həmin özəl tibb müəssisəsində araşdırmaya başlamışdı.
Valyuta.az xəbər verir ki, AEM-dən "Unikal"a bildirilib ki, cari ilin may ayında "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq, Bakı şəhəri, Suraxanı rayonu, Qaraçuxur qəsəbəsi, Rafiq Alıcanov küçəsi, 1/9 ünvanda yerləşən "SEYMUR-M" MMC-yə məxsus "General Hospital" adlı özəl tibb müəssisəsində plandankənar (növbədənkənar) yoxlama keçirilib:
"Xidməti yoxlama zamanı aşkar edilən inzibati xəta faktı rəsmiləşdirilərək (lisenziya olmadan cari praktik özəl tibb fəaliyyəti ilə əlaqədar İnzibati Xətalar Məcəlləsinin (İXM) 210.1 maddəsi ilə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib) növbəti icraata göndərilib", - deyə cavabda qeyd olunub.
Əlavə edək ki, İXM-in sözügedən maddəsinə əsasən, fiziki şəxslər iki min manatdan üç min manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər beş min manatdan on min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iyirmi min manatdan otuz min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.

Некоторое время назад появилась информация о том, что «General Hospital» выдал гражданину поддельную справку о состоянии здоровья. После публикации этой информации Аналитический экспертный центр Министерства здравоохранения начал проверку в указанном частном медицинском учреждении.
Как сообщает Valyuta.az, в АЭЦ сообщили Unikal, что в мае текущего года в соответствии с законом Азербайджанской Республики «О регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и защите интересов предпринимателей» в частном медицинском учреждении «General Hospital», принадлежащем ООО «SEYMUR-M» и расположенном по адресу: город Баку, Сураханский район, поселок Гарачухур, улица Рафига Алиджанова, 1/9, была проведена внеплановая проверка.
«Факт административного правонарушения, выявленный в ходе служебной проверки, был оформлен и направлен для дальнейшего производства. В связи с осуществлением текущей практической частной медицинской деятельности без лицензии был составлен протокол об административном правонарушении по статье 210.1 Кодекса об административных правонарушениях», — говорится в ответе.
Добавим, что согласно указанной статье КоАП, физические лица штрафуются на сумму от 2 000 до 3 000 манатов, должностные лица — от 5 000 до 10 000 манатов, юридические лица — от 20 000 до 30 000 манатов.