Bakıda Təbriz küçəsi tam dəyişir
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı" çərçivəsində Təbriz küçəsində piyadaların, ictimai nəqliyyat və mikromobillik istifadəçilərinin rahatlığını təmin edən genişmiqyaslı layihənin icrasına başlanılır.
Aparılan təhlillərə əsasən, Təbriz küçəsində piyadaların hərəkətinə mane olan bir sıra çatışmazlıqlar müəyyən edilib. Küçənin bir çox hissəsində səkilərin dar olması, nizamlanan piyada keçidlərinin olmaması piyadaların hərəkətini çətinləşdirir.
Yol hərəkətinin təşkili baxımından dönmə və tranzit axınları arasında yaranan münaqişələr küçənin buraxıcılıq qabiliyyətini azaldır, nəqliyyatın vəpiyadaların hərəkətinə mənfi təsir göstərir. Küçədə mikromobillik vasitələrinin hərəkəti üçün infrastruktur da mövcud deyil.
İctimai nəqliyyatdan istifadə edən sərnişinlər də bir sıra çətinliklərlə üzləşir. Dayanacaq məntəqələrinin yerləşdiyi ərazilərdə səkilərin dar olması, infrastrukturun zəif təchiz edilməsi və bəzi dayanacaqların qeyri-optimal yerləşməsi mövcud vəziyyəti mürəkkəbləşdirir.
Mövcud çatışmazlıqları aradan qaldırılmaq məqsədiləNəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası tərəfindən Təbriz küçəsində piyada və ictimai nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Layihə çərçivəsində metronun "Nəriman Nərimanov" stansiyasının ətrafında piyada və nəqliyyat axını nəzərə alınaraq avtobuslar üçün kiçik mübadilə mərkəzi yaradılacaq, yeni piyada keçidləri təşkil olunacaq və kəsintisiz piyada mühiti formalaşdırılacaq.
Küçənin xiyaban tipli səki hissəsində piyada axınlarının daha rahat idarə olunması, səkinin genişləndirilməsi ilə hərəkət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində tədbir görüləcək.
Bakı Konqres Mərkəzinin yaxınlığında təhlükəsiz piyada keçidlərinin təşkili, ağaclardan ibarət bufer zolağının yaradılması və parklanma sahəsinin təşkil edilməsi hesabına ərazinin cəlbediciliyi artırılacaq.
Görüləcək işlər nəticəsində Təbriz küçəsində piyadaların təhlükəsizliyi və rahatlığı artırılacaq, ictimai nəqliyyata əlçatanlıq yaxşılaşacaq, küçə məkanı daha funksional və müasir şəhər mobilliyi prinsiplərinə uyğun şəkildə formalaşdırılacaq.

В соответствии с поручениями президента Ильхама Алиева в столице продолжается работа по улучшению пешеходной и общественно-транспортной инфраструктуры.
Как сообщает Valyuta.az, в рамках «Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025–2030 годы» на улице Тебриз начинается реализация масштабного проекта, который обеспечит удобство для пешеходов, пользователей общественного транспорта и микромобильности.
На основании проведенного анализа на улице Тебриз выявлен ряд недостатков, препятствующих движению пешеходов. На многих участках улицы тротуары узкие, отсутствуют регулируемые пешеходные переходы, что затрудняет передвижение.
С точки зрения организации дорожного движения конфликты между поворотными и транзитными потоками снижают пропускную способность улицы и негативно влияют на движение транспорта и пешеходов. Инфраструктура для средств микромобильности на улице также отсутствует.
Пассажиры общественного транспорта также сталкиваются с рядом трудностей. Узкие тротуары в зонах остановочных пунктов, слабая оснащенность инфраструктуры и неоптимальное расположение некоторых остановок усложняют текущую ситуацию.
Для устранения имеющихся недостатков Координационный совет по транспорту принял решение о совершенствовании пешеходной и общественно-транспортной инфраструктуры на улице Тебриз.
В рамках проекта с учетом пешеходных и транспортных потоков вокруг станции метро «Нариман Нариманов» будет создан небольшой пересадочный узел для автобусов, организованы новые пешеходные переходы и сформирована непрерывная пешеходная среда.
На бульварной части улицы будут приняты меры для более удобного управления пешеходными потоками и улучшения условий движения за счет расширения тротуаров.
Вблизи Бакинского конгресс-центра привлекательность территории будет повышена за счет организации безопасных пешеходных переходов, создания буферной полосы из деревьев и обустройства парковочной зоны.
В результате работ на улице Тебриз повысится безопасность и комфорт пешеходов, улучшится доступность общественного транспорта, а уличное пространство станет более функциональным и будет сформировано в соответствии с принципами современной городской мобильности.