Bu hallarda işdən çıxarıla bilərsiniz
Azərbaycan qanunvericiliyində işçilərin əmək müqaviləsinə şirkət tərəfindən hansı hallarda xitam verilə biləcəyi müəyyənləşib.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, əmək müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən aşağıdakı əsaslarla xitam verilə bilər:
müəssisə ləğv edildikdə və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin fəaliyyətinə xitam verildikdə;
işçilərin sayı və ya ştatları ixtisar edildikdə;
peşəkarlıq səviyyəsinin, ixtisasının (peşəsinin) kifayət dərəcədə olmadığına görə işçinin tutduğu vəzifəyə uyğun gəlmədiyi barədə səlahiyyətli orqan tərəfindən müvafiq qərar qəbul edildikdə;
işçi özünün əmək funksiyasını və ya əmək müqaviləsi üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmədikdə, yaxud əmək vəzifələrini kobud şəkildə pozduqda;
sınaq müddəti ərzində işçi özünü doğrultmadıqda;
dövlət büdcəsindən maliyyələşən müəssisənin işçisi çalışmanın yaş həddinə çatdıqda.
Aşağıdakı hallar işçi tərəfindən əmək vəzifələrinin kobud şəkildə pozulması hesab edilir:
özünün xəstəliyi, yaxın qohumunun xəstələnməsi və ya vəfat etməsi istisna olunmaqla heç bir üzürlü səbəb olmadan bütün iş günü işə gəlməməsi
alkoqollu içkilər, narkotik vasitələr və psixotrop, toksik və digər zəhərli maddələr qəbul edərək sərxoş vəziyyətdə işə gəlməsi, habelə işə gəldikdən sonra iş yerində həmin içkiləri və ya maddələri qəbul edərək sərxoş vəziyyətdə olması;
təqsirli hərəkətləri (hərəkətsizliyi) nəticəsində mülkiyyətçiyə maddi ziyan vurması;
təqsirli hərəkətləri (hərəkətsizliyi) nəticəsində əməyin mühafizəsi qaydalarını pozaraq iş yoldaşlarının səhhətinə xəsarət yetirməsi və ya onların bu səbəbdən həlak olması;
dövlət, kommersiya və (və ya) vergi sirrinin yayılması və ya bu sirrin gizli saxlanılması üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməməsi;
əmək fəaliyyəti zamanı yol verdiyi kobud səhvləri, hüquq pozuntuları nəticəsində işəgötürənin, müəssisənin və ya mülkiyyətçinin qanuni mənafeyinə ciddi xələl gətirməsi;
əmək funksiyasını pozduğuna görə əvvəllər işəgötürən tərəfindən verilmiş intizam tənbehindən nəticə çıxarmayaraq 6 ay ərzində təkrarən əmək funksiyasını pozması;
iş vaxtı ərzində bilavasitə iş yerində inzibati xətalara və ya cinayət tərkibi olan ictimai-təhlükəli əməllərə yol verməsi;
“Fərdi məlumatlar haqqında” Qanuna əsasən konfidensial hesab edilən xüsusi kateqoriyalı fərdi məlumatların yayılması.
Yuxarıda sadalanan hallarda da əmək müqaviləsinə işəgötürən tərəfindən xitam verilə bilər.(Trend.az)

Законодательство Азербайджана определяет основания, по которым работодатель вправе расторгнуть трудовой договор с работником.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend.az, трудовой договор может быть расторгнут работодателем в следующих случаях:
при ликвидации предприятия либо прекращении деятельности работодателя — физического лица;
при сокращении численности работников или штатных единиц;
при признании работника несоответствующим занимаемой должности в связи с недостаточным уровнем профессионализма или квалификации на основании решения уполномоченного органа;
при неисполнении работником своих трудовых функций или обязательств по трудовому договору, либо при грубом нарушении трудовых обязанностей;
если в период испытательного срока работник не оправдал ожиданий;
при достижении предельного возраста трудовой деятельности работником предприятия, финансируемого из государственного бюджета.
К грубым нарушениям трудовых обязанностей со стороны работника относятся:
неявка на работу в течение всего рабочего дня без уважительной причины, за исключением болезни самого работника, болезни или смерти близкого родственника;
появление на работе в состоянии алкогольного, наркотического либо иного токсического опьянения, а также употребление соответствующих веществ на рабочем месте;
причинение материального ущерба работодателю вследствие виновных действий (или бездействия);
нарушение правил охраны труда, повлекшее причинение вреда здоровью коллег или их гибель;
разглашение государственной, коммерческой и (или) налоговой тайны либо невыполнение обязательств по ее сохранению;
допущение грубых ошибок или правонарушений в процессе трудовой деятельности, повлекших серьезный ущерб законным интересам работодателя, предприятия или собственника;
повторное нарушение трудовой функции в течение шести месяцев после применения дисциплинарного взыскания;
совершение в рабочее время непосредственно на рабочем месте административных правонарушений либо общественно опасных деяний, содержащих состав преступления;
распространение конфиденциальных персональных данных особой категории в соответствии с законом «О персональных данных».
Отмечается, что при наличии вышеуказанных оснований трудовой договор может быть расторгнут работодателем.