İspaniyanın “Banco Santander, S.A.” bankı süni intellekt əsaslı ticarət və ödəniş həllərinin inkişafı istiqamətində yeni addımlar atır.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bankın ödəniş xidməti platforması olan “Getnet” süni intellekt agentlərinin həyata keçirdiyi ödənişlərin avtomatik qəbulunu və emalını təmin edən yeni təhlükəsiz sistemi istifadəyə verib.
Meksika və Latın Amerikası bazarlarında “Getnet” “Mastercard” və Meksikanın fintex şirkəti “Neivor” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Mastercard Agent Pay” texnologiyası vasitəsilə ilk real əməliyyatı uğurla həyata keçirib. Şirkət gələcəkdə “Visa Intelligent Commerce” platforması ilə inteqrasiyanı da genişləndirməyi planlaşdırır.
“Getnet”in baş icraçı direktoru Xuan Franko bildirib ki, əsas məqsəd ticarətçilər, rəqəmsal platformalar və süni intellekt agentləri arasında təhlükəsiz və etibarlı ödəniş mühiti yaratmaqdır. Onun sözlərinə görə, bu infrastruktur süni intellektə əsaslanan yeni alış-veriş təcrübələrinin yayılmasına kömək edəcək.
Bundan əlavə, 2026-cı il iyunun 3-də “Banco Santander” və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi şəhərində yerləşən “G42” texnologiya qrupu süni intellekt layihələrinin birgə hazırlanmasına dair Anlaşma Memorandumu imzalayıblar. Sənədə əsasən, tərəflər “G42”nin texnoloji imkanlarını “Banco Santander”in bankçılıq və tənzimləmə sahəsindəki təcrübəsi ilə birləşdirərək yeni süni intellekt həlləri hazırlayacaqlar. Bu həllər bank xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi və müştərilərə daha fərdiləşdirilmiş məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, “Banco Santander” 1857-ci ildə İspaniyada yaradılıb. Baş qərargahı bu ölkədə yerləşən bank Avropa və Amerika qitələrində fəaliyyət göstərən ən iri maliyyə qurumlarından biri hesab olunur və pərakəndə, eləcə də korporativ bankçılıq xidmətləri təqdim edir.

Испанский банк «Banco Santander, S.A.» делает новые шаги в развитии торговых и платежных решений на основе искусственного интеллекта.
Согласно сообщению Valyuta.Az, платформа платежных услуг банка «Getnet» представила новую безопасную систему, обеспечивающую автоматическое принятие и обработку платежей, выполненных агентами искусственного интеллекта.
На рынках Мексики и Латинской Америки «Getnet» успешно провела первую реальную операцию с использованием технологии «Mastercard Agent Pay» в сотрудничестве с «Mastercard» и мексиканской финтех-компанией «Neivor». В дальнейшем компания планирует расширить интеграцию с платформой «Visa Intelligent Commerce».
Генеральный директор «Getnet» Хуан Франко подчеркнул, что основная цель — создание безопасной и надежной платежной среды для торговцев, цифровых платформ и агентов искусственного интеллекта. По его словам, эта инфраструктура поможет распространить новые торговые практики на основе искусственного интеллекта.
Кроме того, 3 июня 2026 года «Banco Santander» и технологическая группа «G42», расположенная в Абу-Даби (Объединённые Арабские Эмираты), подписали Меморандум о взаимопонимании по совместной разработке проектов искусственного интеллекта. Согласно документу, стороны объединят технологические возможности «G42» с опытом «Banco Santander» в банковской и регулирующей сферах для создания новых решений на базе искусственного интеллекта. Эти решения направлены на совершенствование банковских услуг и предоставление клиентам более персонализированных консультаций.
Напомним, что «Banco Santander» был основан в Испании в 1857 году. Банк, штаб-квартира которого находится в Испании, считается одним из крупнейших финансовых учреждений, работающих в Европе и Америке, предоставляющим услуги розничного и корпоративного банкинга.