Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun İllik Toplantısı çərçivəsində təşkil olunmuş Özəl Sektor Forumu zamanı mühüm saziş imzalanıb. Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və Türk İnvestisiya Fondu (TİF) arasında imzalanan sənəd 50 milyon ABŞ dolları dəyərində İdarəolunan İslam Birgə Maliyyələşdirmə Proqramını (MICFP) nəzərdə tutur.
Valyuta.az xəbər verir ki, Çərçivə Sazişinə əsasən, ICD Türk və Mərkəzi Asiya regionundakı üzv ölkələrdə maliyyələşdirmə xətləri üzrə layihələr portfeli çərçivəsində şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyələşmənin təmin edilməsi, strukturlaşdırılması və həyata keçirilməsi üzrə idarəedici agent qismində çıxış edəcək.
Sözügedən proqram ICD-nin inkişaf fondları, suveren fondlar, kommersiya bankları, pensiya fondları və takaful təminatçıları da daxil olmaqla, institusional investorları cəlb etmək və ICD ilə yanaşı, birgə investisiya yatırılmasını təmin etmək strategiyasını dəstəkləyir. Bu əməkdaşlıq TİF-ə ICD-nin dərin əməliyyat təcrübəsinə malik olduğu bazarlarda şəriət prinsiplərinə uyğun şaxələndirilmiş əməliyyatlar portfelinə çıxış imkanı yaradır.
Qeyd edək ki, proqramın əsas hədəfi az inkişaf etmiş bazarlarda inklüziv artım, məşğulluq və maliyyə əlçatanlığını təmin etməkdir. Bu vasitə ilə Mərkəzi Asiya və türk regionlarında fəaliyyət göstərən kiçik və orta biznes (KOB) subyektləri, eləcə də özəl sektor üçün uzunmüddətli İslam maliyyələşdirməsinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bununla da TİF ICD-nin kapitalın səfərbər edilməsi platformasında əsas institusional tərəfdaşa çevrilir.

В рамках Форума частного сектора, организованного в ходе Ежегодного собрания Группы Исламского банка развития (ИИБ) в Баку, было подписано важное соглашение. Документ, подписанный между Исламской корпорацией по развитию частного сектора (ICD) и Тюркским инвестиционным фондом (TIF), предусматривает Управляемую исламскую программу совместного финансирования (MICFP) на сумму 50 млн долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, согласно Рамочному соглашению, ICD будет выступать в качестве управляющего агента по обеспечению, структурированию и реализации финансирования, соответствующего принципам шариата, в рамках портфеля проектов по линиям финансирования в странах-участницах тюркского и центральноазиатского регионов.
Указанная программа поддерживает стратегию ICD по привлечению институциональных инвесторов, включая фонды развития, суверенные фонды, коммерческие банки, пенсионные фонды и такафул-провайдеров, а также по обеспечению совместного инвестирования наряду с ICD. Это сотрудничество предоставляет TIF доступ к диверсифицированному портфелю операций, соответствующих принципам шариата, на рынках, где ICD обладает глубоким операционным опытом.
Отметим, что главная цель программы — обеспечить инклюзивный рост, занятость и доступность финансирования на менее развитых рынках. С помощью этого инструмента планируется расширить долгосрочное исламское финансирование для субъектов малого и среднего бизнеса (МСБ), а также частного сектора, действующих в Центральной Азии и тюркских регионах. Таким образом, TIF становится ключевым институциональным партнером ICD на платформе мобилизации капитала.