Adətən yay başlamazdan əvvəl Avropanın bu məşhur dənizkənarı məkanı hotellər, restoran terrasları və çimərliklərdəki sıxlıqla seçilir. Lakin bu il burada sakitlik hökm sürür, çünki çoxsaylı turistlər səfərlərini ləğv ediblər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Startlap.hu" nəşri yazır.
Materialda qeyd olunur ki, ötən il Kipr turizm sahəsində tarixi rekord əldə etmişdi. Rəsmi məlumatlara əsasən, ölkəyə 4,53 milyondan çox turist səfər edib ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 12,2 faiz çoxdur. Turizmdən əldə olunan gəlir 3,7 milyard avroya yaxınlaşıb və qonaqların təxminən üçdə biri Böyük Britaniyadan gəlib. Lakin 2026-cı ilin yazında vəziyyət qəfil mənfi istiqamətdə dəyişib.
Kipr Hotellər Assosiasiyasının məlumatına görə, mart ayında yeni rezervasiyaların sayı təxminən 40 faiz azalıb. Aprel ayında da oxşar geriləmə müşahidə olunub.
“Nəticədə gəlirlər də azalıb. Mart ayında turizmdən əldə olunan gəlir illik müqayisədə 33,8 faiz azalaraq 85,6 milyon avroya düşüb”, deyə nəşr yazır.
Niyə turistlər Kiprə getmirlər?
Peşəkar təşkilatlar bu azalmanı ilk növbədə Yaxın Şərqdəki hərbi vəziyyətlə əlaqələndirirlər.
“Kipr Avropa İttifaqının üzvü və məşhur Aralıq dənizi kurortu olsa da, coğrafi baxımdan Yaxın Şərqdəki münaqişə zonasına yaxın yerləşir. Mart ayının əvvəlində adanın cənubundakı Britaniyaya məxsus ‘Akrotiri’ hərbi bazasına pilotsuz uçuş aparatının düşməsi turistlərin narahatlığını daha da artırıb”, deyə nəşr xatırladıb.
"easyJet" şirkətinin rəhbəri bildirib ki, qeyri-müəyyənlik səbəbindən bir çox sərnişin alternativ olaraq İspaniyanı seçib, Kiprə isə tələbat azalıb. Bu qərarlara yalnız təhlükəsizlik narahatlıqları deyil, həm də yanacaq qiymətlərinin artması, marşrutların uzanması və aviabiletlərin bahalaşması təsir göstərir.
Yay mövsümündə 450 minə qədər turist çatışmaya bilər
Larnaka və Pafos hava limanlarını idarə edən "Hermes Airports" şirkətinin məlumatına görə, aviaşirkətlər aprel-oktyabr aylarını əhatə edən yay cədvəlindən təxminən 600 min sərnişin yeri çıxarıblar.
Materialda qeyd edilir ki, bu, ümumi daşıma qabiliyyətinin təxminən 5 faiz azalması deməkdir. Bununla belə, sərnişin axını ötən illə müqayisədə daha çox – təxminən 9 faiz azala bilər. Bu isə ölkəyə gələn turistlərin sayının təxminən 450 min nəfər azalması anlamına gəlir.

Обычно перед началом лета это популярное европейское морское направление отличается заполненными отелями, террасами ресторанов и многолюдными пляжами. Однако в этом году здесь царит тишина: многие туристы отменили свои поездки.
Как сообщает Valyuta.az, об этом пишет издание Startlap.hu.
В материале отмечается, что в прошлом году Кипр достиг исторического рекорда в сфере туризма. По официальным данным, страну посетили более 4,53 млн туристов, что на 12,2% больше по сравнению с 2024 годом. Доходы от туризма приблизились к 3,7 млрд евро, а около трети гостей прибыли из Великобритании. Однако весной 2026 года ситуация внезапно изменилась в негативную сторону.
По данным Ассоциации отелей Кипра, в марте число новых бронирований сократилось примерно на 40%. Аналогичное снижение наблюдалось и в апреле.
«В результате снизились и доходы. В марте доходы от туризма в годовом выражении сократились на 33,8%, до 85,6 млн евро», — пишет издание.
Почему туристы не едут на Кипр?
Профессиональные организации связывают это снижение прежде всего с военной ситуацией на Ближнем Востоке.
«Хотя Кипр является членом Европейского союза и популярным средиземноморским курортом, географически он расположен близко к зоне конфликта на Ближнем Востоке. В начале марта падение беспилотника на британскую военную базу Акротири на юге острова еще больше усилило обеспокоенность туристов», — напомнило издание.
Глава компании easyJet заявил, что из-за неопределенности многие пассажиры в качестве альтернативы выбрали Испанию, тогда как спрос на Кипр снизился. На такие решения влияют не только опасения по поводу безопасности, но и рост цен на топливо, удлинение маршрутов и подорожание авиабилетов.
В летнем сезоне может не хватить до 450 тыс. туристов
По данным компании Hermes Airports, управляющей аэропортами Ларнаки и Пафоса, авиакомпании исключили из летнего расписания на апрель–октябрь около 600 тыс. пассажирских мест.
В материале отмечается, что это означает сокращение общей провозной способности примерно на 5%. При этом пассажиропоток может снизиться сильнее — примерно на 9% по сравнению с прошлым годом. Это означает, что число туристов, прибывающих в страну, может сократиться примерно на 450 тыс. человек.