Azərbaycana gələn İT mütəxəssislərinə 20 illik vergi güzəşti veriləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, "Dövlət rüsumu haqqında", "Sosial sığorta haqqında", "İşsizlikdən sığorta haqqında", "Tibbi sığorta haqqında", "Miqrasiya Məcəlləsində" və digər qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə" qanun layihəsində əksini tapıb.
Belə ki, layihəyə əsasən, Azərbaycana gələn yüksəkixtisaslı informasiya texnologiyaları mütəxəssisləri, eləcə də xaricdə fəaliyyət göstərdikdən sonra ölkəyə qayıdan azərbaycanlı İT mütəxəssisləri üçün yeni vergi güzəştləri tətbiq edilir.
Qanun layihəsinə əsasən, müəyyən edilmiş meyarlara cavab verən yüksəkixtisaslı İT mütəxəssislərinin əməkhaqqı gəlirləri 20 il müddətinə gəlir vergisindən azad olunacaq. Dəyişikliklə ölkəyə yüksək ixtisaslı kadrların cəlb edilməsi, onların Azərbaycanda uzunmüddətli fəaliyyətinin təşviq edilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafının sürətləndirilməsi hədəflənir.
Layihədə həmçinin bu kateqoriyadan olan şəxslərin Azərbaycanda işləməsi və yaşaması üçün hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, onların müvəqqəti yaşamaq icazəsinin verilməsi və müddətinin uzadılması ilə bağlı yeni qaydalar tətbiq ediləcək ki, bu da xarici mütəxəssislərin ölkədə fəaliyyətini asanlaşdıracaq.
Qanun layihəsinin məqsədi beynəlxalq əmək bazarında rəqabət qabiliyyətli mühit formalaşdırmaq, yüksək ixtisaslı İT mütəxəssislərini Azərbaycana cəlb etmək, xaricdə yaşayan azərbaycanlı peşəkarların ölkəyə qayıdışını stimullaşdırmaq və informasiya texnologiyaları sektorunun inkişafını dəstəkləməkdir.

IT-специалистам, приезжающим в Азербайджан, будет предоставлена налоговая льгота сроком на 20 лет.
Как сообщает Valyuta.az, этот вопрос отражен в законопроекте «О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики, законы “О государственной пошлине”, “О социальном страховании”, “О страховании от безработицы”, “О медицинском страховании”, Миграционный кодекс и другие законодательные акты», вынесенном на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Согласно проекту, для высококвалифицированных специалистов в сфере информационных технологий, приезжающих в Азербайджан, а также для азербайджанских IT-специалистов, возвращающихся в страну после работы за рубежом, будут применяться новые налоговые льготы.
В соответствии с законопроектом зарплатные доходы высококвалифицированных IT-специалистов, отвечающих установленным критериям, будут освобождены от подоходного налога сроком на 20 лет. Изменения направлены на привлечение в страну высококвалифицированных кадров, стимулирование их долгосрочной деятельности в Азербайджане и ускорение развития цифровой экономики.
Проект также предусматривает совершенствование правовых механизмов для работы и проживания в Азербайджане лиц этой категории. В частности, будут применяться новые правила выдачи и продления разрешения на временное проживание, что упростит деятельность иностранных специалистов в стране.
Цель законопроекта — сформировать конкурентоспособную среду на международном рынке труда, привлечь в Азербайджан высококвалифицированных IT-специалистов, стимулировать возвращение в страну азербайджанских профессионалов, проживающих за рубежом, и поддержать развитие сектора информационных технологий.