"PASHA Financial Holding" daxili bazarda ən böyük bank və sığorta şirkətlərinə sahib olmaqla yanaşı, regional inteqrasiyaya da xüsusi önəm verir. Biz 2013-cü ildə Gürcüstan, 2014-cü ildə isə Türkiyə bazarına daxil olmaqla, regionda ticarət və bank həllərini birləşdirən regional üçbucaq modelini yaratmışıq".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "PASHA Financial Holding"in Baş icraçı direktoru və "Kapital Bank"ın Müşahidə Şurasının sədri Fərid Məmmədov Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı (İSDB) Qrupunun Özəl Sektor Forumunda (PSF 2026) çıxışı zamanı deyib.
Holdinq rəhbəri bildirib ki, layihələrin maliyyələşdirilməsi və regional əməkdaşlığın inkişafı üçün real iqtisadi səmərəlilik (feasibility) əsas şərtdir: "Yerli konteksti yaxşı anlayan özəl sektor nümayəndələri və banklar olaraq əsas rol layihələrin təkcə strateji deyil, həm də kommersiya baxımından səmərəliliyini təmin etməkdir".
F.Məmmədov İqtisadiyyat Nazirliyinin formalaşdırdığı Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı (ÖİT) çərçivəsinin də məhz bu səmərəliliyi hədəflədiyini vurğulayıb.
Çıxışda sərhədlərarası harmonizasiya məsələsinə də toxunulub.
F.Məmmədov qeyd edib ki, əgər bir yük maşını region ölkələrinin hər bir sərhədində dayanıb gözləyirsə, bu, inteqrasiya olunmuş ticarət sayıla bilməz.
Holdinqin Türkiyədəki "Trendyol" e-ticarət platforması ilə tərəfdaşlığına diqqət çəkən icraçı direktor, ölkələr arasında ticarəti inteqrasiya etmək məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi və Ələt Azad İqtisadi Zonası ilə birgə harmonizasiya edilmiş marşrutlar üzərində işlədiklərini bildirib.
Baş icraçı direktor beynəlxalq maliyyə qurumlarının (MFI) və çoxtərəfli inkişaf banklarının ağıllı risk bölgüsündəki rolunu da önə çəkib. O qeyd edib ki, bu qurumlar bəzən real, bəzən isə sadəcə risk qavrayışı (subyektiv risk) səbəbindən yaranan maneələri aşmaqda yerli və regional oyunçulara dəstək olmalıdırlar.
Sonda özəl sektorun layihələrə ilkin mərhələdən cəlb edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, investorlar layihə hazır olduqdan sonra deyil, onun dizayn və strukturlaşdırılma mərhələsindən prosesə qoşulmalıdırlar.

«PASHA Financial Holding, владея крупнейшими банками и страховыми компаниями на внутреннем рынке, также придает особое значение региональной интеграции. Выйдя на рынок Грузии в 2013 году и Турции — в 2014 году, мы создали в регионе модель регионального треугольника, объединяющую торговые и банковские решения».
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил главный исполнительный директор PASHA Financial Holding и председатель Наблюдательного совета Kapital Bank Фарид Мамедов, выступая на Форуме частного сектора Группы Исламского банка развития (IsDB) в Баку.
Глава холдинга отметил, что для финансирования проектов и развития регионального сотрудничества ключевым условием является реальная экономическая эффективность:
«Как представители частного сектора и банки, хорошо понимающие местный контекст, мы видим свою основную роль в обеспечении не только стратегической, но и коммерческой эффективности проектов».
Ф. Мамедов подчеркнул, что сформированная Министерством экономики рамочная модель государственно-частного партнерства (ГЧП) также нацелена именно на эту эффективность.
В ходе выступления он также затронул вопрос трансграничной гармонизации.
Ф. Мамедов отметил, что если грузовик вынужден останавливаться и ждать на каждой границе стран региона, это нельзя считать интегрированной торговлей.
Говоря о партнерстве холдинга с турецкой e-commerce-платформой Trendyol, главный исполнительный директор сообщил, что для интеграции торговли между странами они совместно с Министерством экономики и Алятской свободной экономической зоной работают над гармонизированными маршрутами.
Генеральный директор также подчеркнул роль международных финансовых институтов (MFI) и многосторонних банков развития в разумном распределении рисков. По его словам, эти структуры должны поддерживать местных и региональных игроков в преодолении барьеров, возникающих как из-за реальных рисков, так и из-за субъективного восприятия рисков.
В завершение была подчеркнута важность вовлечения частного сектора в проекты на раннем этапе. Было отмечено, что инвесторы должны подключаться к процессу не после того, как проект уже готов, а на стадии его проектирования и структурирования.