Azərbaycanda "Banklar haqqında" qanun rəqəmsal səyyahları da əhatə edəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılmış sözügedən qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, rəqəmsal səyyahlara müvəkkil banklarda hesablar yalnız şəxsiyyəti təsdiq edən sənəd və imza nümunəsi vərəqəsi əsasında açılacaq.
Müştərinin Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi üzərindən verdiyi elektron razılığı əsasında onun hesab üzrə məlumatları "Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" qanuna uyğun olaraq hesab üzrə məlumat xidməti təchizatçılarına ötürülə bilər.

В Азербайджане действие закона «О банках» будет распространяться и на цифровых кочевников.
Как сообщает Valyuta.az, это отражено в законопроекте о внесении изменений в указанный закон, который сегодня был вынесен на обсуждение на заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Согласно документу, для цифровых кочевников счета в уполномоченных банках будут открываться только на основании документа, удостоверяющего личность, и карточки с образцом подписи.
Кроме того, на основании электронного согласия клиента, предоставленного через Информационную систему «Электронное правительство», сведения по его счету могут передаваться поставщикам услуг по предоставлению информации о счетах в соответствии с законом «О платежных услугах и платежных системах».