Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2026-cı il üzrə sistem əhəmiyyətli bankların siyahısını təsdiqləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, siyahıya “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı”, “Kapital Bank”, “PAŞA Bank”, “Bank Respublika” və “Unibank” daxil edilib.
Qeyd edək ki, siyahı 2025-ci illə müqayisədə dəyişməyib. Həmin banklar ötən il də sistem əhəmiyyətli banklar kimi müəyyən edilib.
Sistem əhəmiyyətli bank anlayışı
“Sistem əhəmiyyətli bank” dedikdə maliyyə sistemində böyük paya və təsir imkanına malik olan, problemlə üzləşdiyi halda bütün bank sektoruna və ümumi iqtisadiyyata ciddi risk yarada bilən kredit təşkilatları nəzərdə tutulur. Bu banklar, adətən, iri həcmli aktivlərə, geniş kredit və depozit portfelinə, ölkə üzrə yüksək bazar payına, geniş filial və POS şəbəkəsinə malik olur, həmçinin digər maliyyə institutları ilə sıx qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərirlər.
Sistem əhəmiyyətli banklara münasibətdə əlavə prudensial tələblər tətbiq olunur. Bunlara daha yüksək kapital adekvatlığı normaları, əlavə kapital buferləri, leverec əmsalı üzrə fərqli tələblər, gücləndirilmiş risk idarəetməsi və daha intensiv nəzarət mexanizmləri daxildir. Azərbaycanda sistem əhəmiyyətli bank anlayışı 2017-ci ildən tətbiq edilir. Müvafiq meyarlar ilkin olaraq 2019-cu ildə təsdiqlənib, sonuncu yenilənmə isə 2025-ci ildə həyata keçirilib. Yenilənmiş “Bankın sistem əhəmiyyətli bank kimi qiymətləndirilməsi Meyarları” Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 19 mart 2025-ci il tarixli 11 nömrəli qərarı ilə təsdiq olunub və 9 aprel 2025-ci il tarixindən qüvvəyə minib.
Qiymətləndirmə meyarları
Hazırda bankın sistem əhəmiyyətli olub-olmaması xüsusi indikatorlar əsasında hesablanan indeks vasitəsilə müəyyən edilir. İndeks 420 baza bəndi və ya daha yüksək olduqda bank sistem əhəmiyyətli hesab olunur.

Центральный банк Азербайджана утвердил список системно значимых банков на 2026 год.
Отметим, что по сравнению с 2025 годом список не изменился — указанные банки также были признаны системно значимыми в прошлом году.
Понятие системно значимого банка
Под «системно значимым банком» понимаются кредитные организации, обладающие значительной долей и влиянием в финансовой системе и способные в случае возникновения проблем создать серьёзные риски для всего банковского сектора и экономики в целом.
Как правило, такие банки характеризуются крупными объёмами активов, широкой кредитной и депозитной базой, высокой рыночной долей по стране, развитой сетью филиалов и POS-терминалов, а также тесными взаимосвязями с другими финансовыми институтами.
В отношении системно значимых банков применяются дополнительные пруденциальные требования. К ним относятся более высокие нормативы достаточности капитала, дополнительные буферы капитала, особые требования по коэффициенту левериджа, усиленные механизмы управления рисками и более интенсивный надзор.
В Азербайджане понятие системно значимого банка применяется с 2017 года. Соответствующие критерии были первоначально утверждены в 2019 году, последнее обновление состоялось в 2025 году. Обновлённые «Критерии оценки банка как системно значимого» утверждены решением Правления Центрального банка №11 от 19 марта 2025 года и вступили в силу с 9 апреля 2025 года.
Критерии оценки
В настоящее время статус системно значимого определяется на основе индекса, рассчитываемого по специальным индикаторам. Если индекс составляет 420 базисных пунктов и выше, банк признаётся системно значимым.