ABŞ-ın texnologiya şirkəti "Nvidia" dördüncü rüb üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb və analitik proqnozlarını geridə qoyub. Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət rüblük gəlirinin 68,1 milyard dollar olduğunu bildirib ki, bu da illik müqayisədə 73% artım deməkdir. Analitiklər 66,1 milyard dollar gözləyirdilər. Bir səhmə düşən mənfəət isə 1,62 dollar olub. (proqnoz: 1,54 dollar). İllik nəticələrə görə, "Nvidia"nın ümumi gəliri 215,9 milyard dollar, EPS göstəricisi isə 4,77 dollar təşkil edib. Beləliklə, hər iki rəqəm bazar gözləntilərini üstələyib. Şirkətin əsas artım mənbəyi "data center" seqmenti olub. Bu istiqamətdə rüblük gəlir 62,3 milyard dollara çataraq rekord yeniləyib və ümumi satışların 91%-dən çoxunu təşkil edib. Qeyd edək ki, “Magnificent Seven” texnologiya şirkətləri arasında bu il səhmləri artım göstərən yeganə şirkət "Nvidia" olub.
“Nvidia” (NASDAQ: NVDA) çərşənbə günü süni intellektə tələbatla bağlı narahatlıqları azaltdı, rüblük gəlir və mənfəət göstəriciləri üzrə gözləntiləri rahatlıqla üstələdi və cari rüb üçün proqnozlaşdırılandan daha yüksək gəlir proqnozu açıqladı.
Dünyanın ən böyük açıq səhmdar cəmiyyətlərindən birinin səhmləri birja bağlandıqdan sonra 2,2 faiz artdı. “Möhtəşəm 7-lik” (Magnificent 7) şirkətləri kimi, “Nvidia”nın səhmləri də 2026-cı ilin əvvəlindən nisbətən zəif dinamika göstərib və ilin əvvəlindən (YTD) 3,4 faiz yüksəlib. Bununla belə, bu artım yeddi nəhəng şirkət arasında ən yaxşı nəticə olmaqla yanaşı, etalon “S&P 500” indeksinin 0,7 faizlik artımını da üstələyib.
Süni intellekt sektoruna təkan
“Nvidia”nın nəticələri süni intellekt sektorunun geniş müzakirə olunduğu bir dövrə təsadüf edir. Son həftələrdə investorların yanaşması “Süni intellekt bütün texnologiya sektorunu yüksəldəcək” fikrindən “Süni intellekt aydın qaliblər və uduzanlar yaradacaq” mövqeyinə keçib. Proqram təminatı, ofis və korporativ xidmətlər, həmçinin qida çatdırılması kimi alt-sektorlar süni intellektin ciddi dəyişikliklərə səbəb ola biləcəyi sahələr kimi göstərilir.
Bu dəyişikliklə bağlı narahatlıqlar “Böyük Texnologiya” şirkətlərinin yüksək qiymətləndirilməsi və süni intellekt ambisiyalarını dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulan iri həcmli xərcləmə planları ilə bağlı ümumi riskləri daha da artırıb.
Belə bir şəraitdə “Nvidia”nın maliyyə nəticələri xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. 2022-ci ilin sonlarında süni intellektin sürətli inkişafından sonra şirkət süni intellekt proseslərini təmin edən qrafik emal bloklarının (GPU) istehsalında bazar lideri mövqeyi sayəsində dünyanın ən iri şirkətlərindən birinə çevrilib. Bu baxımdan, onun göstəriciləri sənaye üçün barometr kimi qiymətləndirilir.
Son nəticələr göstərib ki, maliyyə ilinin son rübündə, xüsusilə məlumat mərkəzləri seqmentində “Nvidia” çiplərinə tələbat yüksək olaraq qalır. Bu seqment üzrə gəlir illik müqayisədə 75 faiz artaraq rekord həddə — 62,31 milyard dollara çatıb. Şirkət bildirib ki, hiperölçəkli (hyperscaler) müştərilər məlumat mərkəzi gəlirlərinin yarıdan bir qədər çoxunu təşkil etməklə ən böyük müştəri kateqoriyası olaraq qalır.
Şirkətin baş icraçı direktoru Censen Huanq (Jensen Huang) bəyanatında bildirib: “Hesablama gücünə tələbat eksponensial şəkildə artır — agent əsaslı süni intellekt dönüş nöqtəsinə çatıb. ‘Grace Blackwell’ platforması ‘NVLink’ ilə birlikdə hazırda inferensiya sahəsində liderdir, token başına xərci on dəfələrlə azaldır və ‘Vera Rubin’ bu liderliyi daha da gücləndirəcək.”
O əlavə edib: “Müəssisələr tərəfindən agentlərin tətbiqi sürətlə artır. Müştərilərimiz süni intellekt hesablama gücünə — sənaye inqilabını və gələcək artımı təmin edən ‘fabriklərə’ — sərmayə yatırmaq üçün yarışırlar.”
“Nvidia” 2026-cı maliyyə ilinin dördüncü rübü üzrə hər səhmə 1,62 dollar mənfəət və 68,13 milyard dollar gəlir açıqlayıb. Analitiklər isə hər səhmə 1,52 dollar mənfəət və 65,56 milyard dollar gəlir proqnozlaşdırırdılar.
Şirkətin dördüncü rüb üzrə illik gəlir artımı 73 faiz təşkil edib ki, bu da 2025-ci maliyyə ili üzrə ən yüksək göstəricidir. Müqayisə üçün, üçüncü rübdə artım 62 faiz, ikinci rübdə 56 faiz, birinci rübdə isə 69 faiz olub. 2026-cı maliyyə ili üzrə ümumi gəlir isə illik müqayisədə 65 faiz artaraq 215,94 milyard dollara yüksəlib.
Anbar ehtiyatları üzrə ayırmaların azalması fonunda düzəliş edilmiş ümumi mənfəət marjası illik müqayisədə 1,7 faiz bəndi artaraq 75,2 faizə çatıb.
Gəlir proqnozu gözləntiləri üstələdi
Proqnozlara gəlincə, “Nvidia” 2027-ci maliyyə ilinin birinci rübü üçün 78 milyard dollar (±2 faiz) gəlir gözlədiyini bildirib. Bu göstərici analitiklərin 72,78 milyard dollarlıq konsensus proqnozunu üstələyir və illik müqayisədə 77 faiz artım deməkdir. Şirkət əlavə edib ki, proqnozlarda Çin üzrə məlumat mərkəzi hesablama gəlirləri nəzərə alınmayıb.
“Deepwater Asset Management” şirkətinin idarəedici tərəfdaşı Cin Manster (Gene Munster) “X” sosial şəbəkəsində (keçmiş “Twitter”) yazıb: “Süni intellekt infrastrukturuna yönəlik ticarət strategiyası davam edir.”
O bildirib ki, “Nvidia”nın gəlir açıqlamasına qədər gözləntilər yüksək idi və əksər investorlar aprel ayı üzrə gəlir proqnozunun yuxarı həddinin təxminən 70 faiz illik artım göstərəcəyini düşünürdülər. “Faktiki proqnozun yuxarı həddi isə 79 faiz artımı nəzərdə tutur”, — deyə o qeyd edib.
Manster əlavə edib ki, investorların diqqəti indi 2027-ci təqvim ili üzrə gəlir artımına yönəlib. Onun sözlərinə görə, bazar hazırda 28 faiz artım gözləyir, lakin analitiklər modellərini yenilədikdən sonra bu göstərici 35 faizə yüksələ bilər və real artım 50 faizə yaxın ola bilər.
Son illərdə “Nvidia”nın rüblük hesabatları bazarlarda ciddi hərəkətlilik yaradan hadisələrə çevrilib.
Bununla belə, “Reuters” daha əvvəl xəbər verib ki, opsion treyderləri son üç ilin ən aşağı post-hesabat qiymət dəyişkənliyini qiymətləndiriblər. “DA Davidson” analitikləri isə nəticələr ərəfəsində bildiriblər ki, bir neçə ildən sonra ilk dəfə olaraq şirkətin göstəriciləri bazara əvvəlki qədər güclü təsir göstərməyə bilər, çünki rəqabət artmaqdadır.
“Integrated Partners” şirkətinin baş investisiya direktoru Stiv Kolano (Steve Colano) “Investing.com”a bildirib ki, əsas narahatlıq uzunmüddətli perspektivdə Çin bazarı və “Nvidia”nın orada fəaliyyətini davam etdirmək imkanları ilə bağlıdır, xüsusilə də Çinli rəqiblər şirkətin yoxluğunda bazar payını artırmağa başladığı bir vaxtda.
H200 çiplərindən hələ gəlir yoxdur; “OpenAI” ilə razılaşma təsdiqlənməyib
“Nvidia” çərşənbə günü H200 adlı yeni nəsil süni intellekt çipləri və Çinlə bağlı yeniliklər barədə də məlumat verib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyası ötən ay müəyyən şərtlərlə Çinə yönəlik H200 çiplərinin satışına rəsmi icazə verib.
Şirkət tənzimləyici quruma təqdim etdiyi sənəddə bildirib ki, ABŞ hökuməti fevral ayında müəyyən Çin müştərilərinə “kiçik həcmdə” H200 məhsullarının göndərilməsinə imkan verən lisenziya təqdim edib.
“Bu günə qədər H200 lisenziyalaşdırma proqramı çərçivəsində heç bir gəlir əldə etməmişik və hər hansı idxala Çində icazə verilib-verilməyəcəyi hələ məlum deyil”, — deyə şirkət qeyd edib.
Bildirilir ki, lisenziya şərtlərinə əsasən, H200 çipləri müştəriyə göndərilməzdən əvvəl ABŞ-da yoxlama prosesindən keçməlidir. Nəticədə, yeni proqram çərçivəsində göndərilən hər bir H200 ABŞ-a idxal edilərkən 25 faiz gömrük rüsumuna məruz qalacaq.
Şirkət həmçinin “OpenAI” ilə investisiya və tərəfdaşlıq razılaşmasını yekunlaşdırmaq üzrə olduğunu bildirib, lakin “ChatGPT”nin tərtibatçısı ilə hər hansı razılaşmanın imzalanacağı və ya əməliyyatın başa çatacağı ilə bağlı təminat olmadığını vurğulayıb.
Media məlumatlarına görə, “Nvidia” “OpenAI”yə 30 milyard dollar həcmində sərmayəni yekunlaşdırmağa yaxındır.

Американская технологическая компания Nvidia опубликовала финансовые результаты за четвертый квартал, превзойдя прогнозы аналитиков.  Как сообщает Valyuta.az, квартальная выручка компании составила 68,1 млрд долларов, что на 73% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Аналитики ожидали показатель на уровне 66,1 млрд долларов. Прибыль на акцию достигла 1,62 доллара при прогнозе 1,54 доллара. По итогам года совокупная выручка Nvidia составила 215,9 млрд долларов, а показатель EPS — 4,77 доллара. Оба результата превзошли рыночные ожидания. Основным драйвером роста стал сегмент центров обработки данных: квартальная выручка в этом направлении достигла рекордных 62,3 млрд долларов, обеспечив более 91% общих продаж. Отметим, что среди компаний «великолепной семерки» (Magnificent Seven) в текущем году рост акций продемонстрировала только Nvidia.
Nvidia (NASDAQ: NVDA) в среду ослабила опасения относительно спроса на решения в сфере искусственного интеллекта, уверенно превзойдя ожидания по выручке и прибыли, а также представив прогноз на текущий квартал выше рыночных ожиданий.
Акции одной из крупнейших публичных компаний мира выросли на 2,2% после закрытия торгов. Как и другие представители «великолепной семерки», бумаги Nvidia в начале 2026 года демонстрировали относительно сдержанную динамику, прибавив с начала года (YTD) 3,4%. Тем не менее этот результат стал лучшим среди семи технологических гигантов и превысил рост эталонного индекса S&P 500, который составил 0,7%.
Импульс для сектора искусственного интеллекта
Финансовые результаты Nvidia опубликованы на фоне активных дискуссий вокруг перспектив искусственного интеллекта. В последние недели позиция инвесторов сместилась от убеждения, что «ИИ поднимет весь технологический сектор», к пониманию, что «ИИ сформирует четких победителей и проигравших». В числе отраслей, где влияние ИИ может быть наиболее заметным, называют программное обеспечение, корпоративные сервисы и доставку продуктов питания.
Эти опасения усиливаются на фоне высоких оценок «больших технологических» компаний и масштабных инвестиционных программ, направленных на развитие ИИ.
В этом контексте показатели Nvidia имеют особое значение. После стремительного развития ИИ в конце 2022 года компания, благодаря лидерству в производстве графических процессоров (GPU), обеспечивающих работу ИИ-систем, превратилась в одного из крупнейших игроков мирового рынка. Ее результаты рассматриваются как своеобразный барометр отрасли.
Последние данные подтверждают, что спрос на чипы Nvidia остается высоким, особенно в сегменте центров обработки данных. Выручка этого направления выросла на 75% в годовом выражении и достигла рекордных 62,31 млрд долларов. Компания отметила, что гиперскейлеры остаются крупнейшей категорией клиентов, формируя более половины доходов сегмента.
Генеральный директор Nvidia Jensen Huang заявил:
«Спрос на вычислительные мощности растет экспоненциально — агентный искусственный интеллект достиг переломного момента. Платформа Grace Blackwell в сочетании с NVLink сегодня лидирует в сфере инференса, снижая стоимость на токен в десятки раз, а Vera Rubin усилит это лидерство».
По его словам, внедрение ИИ-агентов предприятиями стремительно ускоряется, а клиенты активно инвестируют в вычислительные мощности — «фабрики», обеспечивающие новую индустриальную революцию и будущий экономический рост.
По итогам четвертого квартала 2026 финансового года Nvidia сообщила о прибыли на акцию в размере 1,62 доллара при выручке 68,13 млрд долларов. Консенсус-прогноз предполагал 1,52 доллара и 65,56 млрд долларов соответственно.
Годовой рост выручки в четвертом квартале составил 73% — это максимальный показатель за 2025 финансовый год. Для сравнения: в третьем квартале рост составлял 62%, во втором — 56%, в первом — 69%. По итогам 2026 финансового года общая выручка увеличилась на 65% и достигла 215,94 млрд долларов.
Скорректированная валовая маржа выросла на 1,7 процентного пункта — до 75,2% на фоне сокращения резервов по складским запасам.
Прогноз превзошел ожидания
Nvidia ожидает, что выручка в первом квартале 2027 финансового года составит около 78 млрд долларов (±2%), что выше консенсус-прогноза аналитиков в 72,78 млрд долларов и предполагает годовой рост на 77%. Компания уточнила, что в прогноз не включены доходы от вычислительных решений для центров обработки данных в Китае.
Управляющий партнер Deepwater Asset Management Gene Munster написал в социальной сети X (ранее Twitter): «Торговая стратегия, ориентированная на инфраструктуру ИИ, продолжается».
По его словам, ожидания перед публикацией отчета были высокими: большинство инвесторов предполагали рост выручки в апреле примерно на 70% в годовом выражении, тогда как верхняя граница фактического прогноза предполагает рост на 79%.
Манстер добавил, что теперь внимание инвесторов смещается на рост выручки в 2027 календарном году. По его оценке, рынок закладывает рост на уровне 28%, однако после обновления моделей аналитиками показатель может повыситься до 35%, а фактический рост способен приблизиться к 50%.
В последние годы квартальные отчеты Nvidia вызывали значительную волатильность на рынках. Однако, по данным Reuters, трейдеры опционов оценили ожидаемую волатильность после публикации отчетности на минимальном уровне за последние три года. Аналитики DA Davidson также отметили, что впервые за несколько лет влияние результатов компании на рынок может быть менее выраженным из-за усиления конкуренции.
Директор по инвестициям Integrated Partners Steve Colano в комментарии Investing.com заявил, что ключевые опасения связаны с долгосрочными перспективами на китайском рынке и возможностями Nvidia продолжать деятельность в Китае на фоне усиления местных конкурентов.
Чипы H200 и сотрудничество с OpenAI
Компания также представила обновленную информацию о новых чипах H200 и ситуации вокруг поставок в Китай. Администрация президента США Donald Trump в прошлом месяце выдала разрешение на экспорт H200 в Китай при соблюдении определенных условий.
В документе, направленном регулятору, Nvidia сообщила, что в феврале правительство США предоставило лицензию, позволяющую поставки «небольшого объема» продукции H200 отдельным китайским клиентам.
«На сегодняшний день мы не получили выручки в рамках программы лицензирования H200, и остается неопределенным, будут ли разрешены какие-либо импортные операции в Китае», — отметили в компании.
Согласно условиям лицензии, чипы H200 должны пройти проверку в США до отправки клиентам. Кроме того, каждая партия, поставляемая в рамках новой программы, будет облагаться 25-процентной таможенной пошлиной при импорте в США.
Компания также сообщила, что близка к завершению инвестиционного и партнерского соглашения с OpenAI, однако подчеркнула, что нет гарантий подписания окончательного соглашения или закрытия сделки.