Korporativ maliyyə üçün süni intellekt platforması hazırlayan “Rowspace” ümumilikdə 50 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Rowspace” yeni investisiyanı mühəndislik və tədqiqat komandalarını genişləndirmək, eləcə də süni intellekt platformasını daha da təkmilləşdirmək üçün istifadə edəcəyini açıqlayıb.
Maykl Manapat (Michael Manapat) və Yibo Linq (Yibo Ling) tərəfindən təsis edilən şirkət bu investisiya raundundan sonra rəsmi fəaliyyətə başlayıb. “Rowspace” məhsullarını korporativ investorlar və iri maliyyə komandaları üçün hazırlayır. Şirkət aktivlərin idarə edilməsi üzrə şirkətlərin, kredit fondlarının və investisiya komandalarının müxtəlif mənbələrdə dağınıq vəziyyətdə olan strukturlaşdırılmış və strukturlaşdırılmamış məlumatlarını vahid sistem altında birləşdirərək qərarvermə proseslərinin avtomatlaşdırılmasını hədəfləyir.
“Excel” maliyyə modelləri, investisiya komitəsi qeydləri, əvvəlki müqavilə analizləri, mühasibatlıq sistemləri və daxili yazışmalar kimi müxtəlif mənbələrdən daxil olan məlumatlar platformada inteqrasiya olunur və süni intellekt tərəfindən təhlil edilərək analitik nəticələrə çevrilir.
Şirkətin əsas iddiası yalnız məlumatların təhlili ilə məhdudlaşmır. “Rowspace” qurumların illər ərzində formalaşdırdığı investisiya məntiqini və qərarvermə yanaşmalarını kodlaşdıraraq rəqəmsal mühitə daşımağı hədəfləyir. Bu yanaşma sayəsində portfelin monitorinqi, kreditlərin optimallaşdırılması, risklərin qiymətləndirilməsi və çoxillik müqavilə analizləri kimi mürəkkəb maliyyə proseslərinin daha sürətli və sistemli şəkildə icrası mümkün olur.
Platforma müştərilərin mövcud texnoloji infrastrukturuna inteqrasiya edilə bilən formada hazırlanıb. Bu səbəbdən həssas maliyyə məlumatları şirkətin nəzarətində qalır. Süni intellektin təqdim etdiyi nəticələr isə “Excel” və “Microsoft Teams” kimi gündəlik istifadə olunan alətlər vasitəsilə çatdırılaraq maliyyə komandalarının mövcud iş axınına birbaşa inteqrasiya olunur.

Компания Rowspace, разрабатывающая платформу искусственного интеллекта для корпоративных финансов, привлекла в общей сложности 50 млн долларов инвестиций.
Как сообщает Valyuta.az, полученные средства компания направит на расширение инженерной и исследовательской команд, а также на дальнейшее совершенствование своей ИИ-платформы.
Основанная Майклом Манапатом (Michael Manapat) и Йибо Лингом (Yibo Ling), компания после завершения данного инвестиционного раунда официально начала деятельность. Rowspace разрабатывает решения для корпоративных инвесторов и крупных финансовых команд. Платформа объединяет структурированные и неструктурированные данные, разрозненно хранящиеся в различных источниках у управляющих активами компаний, кредитных фондов и инвестиционных команд, с целью автоматизации процессов принятия решений.
Данные из различных источников — финансовые модели Excel, протоколы инвестиционных комитетов, анализ предыдущих сделок, бухгалтерские системы и внутренняя переписка — интегрируются в платформу, где обрабатываются искусственным интеллектом и преобразуются в аналитические выводы.
Ключевая концепция компании выходит за рамки простой обработки данных. Rowspace стремится оцифровать инвестиционную логику и подходы к принятию решений, формировавшиеся в организациях на протяжении многих лет, перенеся их в цифровую среду. Такой подход позволяет более быстро и системно выполнять сложные финансовые процессы, включая мониторинг портфеля, оптимизацию кредитов, оценку рисков и анализ долгосрочных контрактов.
Платформа разработана с возможностью интеграции в существующую технологическую инфраструктуру клиентов, что обеспечивает сохранение контроля над конфиденциальными финансовыми данными. Результаты, формируемые искусственным интеллектом, передаются через привычные инструменты, такие как Excel и Microsoft Teams, и напрямую встраиваются в рабочие процессы финансовых команд.