ABŞ prezidenti Domnald Trampın Konqresdə etdiyi "Birliyin Vəziyyəti" haqqında çıxışından əvvəl kriptovalyuta bazarları yüksəlib, lakin bu artımların bəziləri çıxış zamanı geri çevrilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bitcoin" çıxışdan əvvəl 66 min dolları keçərək gün ərzində ən yüksək performansını göstərib, lakin çıxış zamanı impulsunu itirib. Bu yüksəliş, analitiklər tərəfindən investorların mümkün siyasət mesajlarını qiymətləndirməsi kimi şərh olunub.
Çərşənbə günü Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da "Bitcoin" 65.500 dollar civarında, 2%-dən çox artımla ticarət görüb. Çıxışdan əvvəl yüksəliş 3,52%-ə çataraq 13 fevraldan bəri ən güclü gün içi performansa işarə edib. "Ethereum" isə 2,5%-dən çox artaraq 1.906 dollara yüksəlib, gün içi qazanc isə bir ara 4,84%-ə çatıb.
Altkoinlərdə də geniş yayılmış artım müşahidə olunub:
* "Solana" gün içi 5,48%-ə qədər yüksəlib.
* XRP isə 3,53% qazanc əldə edib.
* Lakin hər iki aktiv daha sonra qazancın bir hissəsini geri verib.
Həftə əvvəli ABŞ Ali Məhkəməsi Trampın qarşılıqlı gömrük rüsumlarını tətbiq etmək səlahiyyətlərinə dair məhdudiyyət qərarı vermişdi. Bu qərardan sonra kripto bazarında kəskin satışlar yaşanmışdı. Bu da göstərib ki, kripto aktivləri siyasi və makroiqtisadi xəbərlərə qarşı hələ də həssasdır.
Analitik Karolin Mauron səhər saatlarındakı yüksəlişi "enişi satın almaq” kimi qiymətləndirib. Mauron qeyd edib ki, "Bitcoin" 70 min dollara çatarsa, bazar narativində dəyişiklik ola bilər. 66 min dollar civarında dayanma, bəzi investorlar tərəfindən güclü dəstək səviyyəsi kimi qəbul edilir.
Uzun müddətdir "Bitcoin" tənqidçisi olan qızıl müdafiəçisi Peter Şkiff Trampın "Bitcoin"i "Ponzi" adlandıran tək bir sosial media mesajının belə bazarda kəskin satış dalğasına səbəb ola biləcəyini bildirib. Şkiff 2026 perspektivini zəif hesab edərək qiymətin 20 min dollar səviyyəsinə qədər düşə biləcəyini iddia edib.
Bir qrup investor isə tək bir yazının artıq bazarı çökdürə bilməyəcəyini düşünür. Digər qrup isə siyasi açıqlamaların qısa müddətli qiymət hərəkətlərinə təsir edə biləcəyini vurğulayıb.
Son dövrdə artan institusional qəbul və spot ETF-lərə maraq, "Bitcoin"in əvvəlki dövrlərə nisbətən daha davamlı olduğunu göstərir. Buna baxmayaraq, siyasi açıqlamalar, geosiyasi risklər və tənzimləyici qeyri-müəyyənlik investorların ehtiyatlı mövqeyini qorumasına səbəb olur.
70 min dollar səviyyəsi həm psixoloji, həm də texniki baxımdan investorlar tərəfindən kritik hədd kimi izlənir.
Bütün xəbərlərŞirkət rəhbəri: Yerli istehsal və süni intellektəsaslı sistem kənd təsərrüfatında məhsuldarlığı artırır - MÜSAHİBƏ

Перед выступлением президента США Дональда Трампа в Конгрессе с обращением «О положении страны» криптовалютные рынки продемонстрировали рост, однако часть этого подъёма была утрачена во время самой речи.
Как сообщает Valyuta.az, Bitcoin до начала выступления превысил отметку в 66 тысяч долларов, показав лучший внутридневной результат, однако в ходе выступления утратил импульс. Аналитики связывают рост с попытками инвесторов оценить возможные политические сигналы.
В среду в 11:00 по бакинскому времени Bitcoin торговался около 65 500 долларов, прибавляя более 2%. До выступления рост достигал 3,52%, что стало самым сильным внутридневным показателем с 13 февраля. Ethereum подорожал более чем на 2,5% — до 1 906 долларов, а в течение дня рост временно достигал 4,84%.
Рост также наблюдался и среди альткоинов:
— Solana поднималась в течение дня до 5,48%;
— XRP прибавил 3,53%;
— однако позднее оба актива частично утратили полученную прибыль.
Ранее на неделе Верховный суд США принял решение, ограничивающее полномочия Трампа по введению взаимных таможенных пошлин. После этого на крипторынке наблюдались резкие распродажи, что продемонстрировало сохраняющуюся чувствительность цифровых активов к политическим и макроэкономическим новостям.
Аналитик Каролин Морон охарактеризовала утренний рост как стратегию «покупки на снижении». По её словам, в случае достижения Bitcoin отметки 70 тысяч долларов возможен сдвиг рыночного нарратива. Уровень около 66 тысяч долларов рядом инвесторов рассматривается как сильная зона поддержки.
Давний критик Bitcoin и сторонник золота Питер Шифф заявил, что даже одно сообщение Трампа в социальных сетях с упоминанием Bitcoin как «финансовой пирамиды» может спровоцировать масштабную волну распродаж. По его оценке, в перспективе 2026 года цена может снизиться до 20 тысяч долларов.
Часть инвесторов, однако, считает, что одиночное заявление уже не способно обрушить рынок. Другие подчёркивают, что политические комментарии по-прежнему могут влиять на краткосрочную динамику цен.
Рост институционального интереса и спроса на спотовые ETF в последнее время свидетельствует о большей устойчивости Bitcoin по сравнению с предыдущими циклами. Тем не менее политические заявления, геополитические риски и регуляторная неопределённость сохраняют осторожность инвесторов.
Уровень 70 тысяч долларов рассматривается участниками рынка как критическая отметка как с психологической, так и с технической точки зрения.