Azərbaycanda işləyən pensiyaçıların pensiya kapitalı ilə bağlı TƏKLİF
Azərbaycanda işləyən pensiyaçıların pensiya kapitalına əlavələrin dörd ildən bir olması təklif edilir.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bu təkliflə Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov parlamentin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünkü iclasında çıxış edib.
Onun sözlərinə görə, qanunvericilik işləyən pensiyaçıların sonradan topladığı kapitalın altı ildən bir hesablanmaqla pensiyaya əlavə olunmasına imkan verir:
"Yəni vətəndaşın pensiyası işlədiyi dövr üzrə topladığı pensiya kapitalı 72-yə (144-72 (pensiya təyin edilən tarixdən sonra işlədiyi ayların sayı) bölünməklə yenidən hesablanır. İşləyən pensiyaçılara əlavələr iki dəfə olmaqla altı ildən bir edilir. Bu da 65 yaşında pensiyaya çıxan və işləyən vətəndaşın pensiyasına əlavənin ikinci dəfə 77 yaşında edilməsi deməkdir. Ancaq əksər inkişaf etmiş ölkələrdə pensiya kapitalından istifadə üçün müəyyənləşdirilmiş müddət daha qısa zamanı əhatə edir. Ona görə də "Əmək pensiyaları haqqında" qanuna dəyişiklik edilməli, işləyən pensiyaçıların pensiya kapitalından istifadənin üç dəfə olmaqla dörd ildən bir həyata keçirilməsini təklif edirəm. Bununla da işləyən pensiyaçılar topladıqları pensiya kapitalından daha səmərəli istifadə edə və vətəndaşlarımızın pensiyalarında daha çox artım olar. Hər halda işləyən pensiyaçıların sayının 190 minə yaxın olduğunu nəzərə alsaq, bu dəyişiklik xeyli sayda vətəndaşımızı sevindirər".

Предложено изменить порядок использования пенсионного капитала работающих пенсионеров в Азербайджане.
В Азербайджане предлагается пересматривать надбавки к пенсионному капиталу работающих пенсионеров один раз в четыре года.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, с таким предложением выступил депутат Вугар Байрамов на сегодняшнем заседании Комитета по труду и социальной политике парламента.
По его словам, действующее законодательство предусматривает возможность добавления к пенсии пенсионного капитала, накопленного работающими пенсионерами, с пересчётом один раз в шесть лет:
«То есть пенсия гражданина пересчитывается путём деления пенсионного капитала, накопленного за период работы после назначения пенсии, на 72 месяца (144–72 — количество месяцев, отработанных после назначения пенсии). Надбавки для работающих пенсионеров осуществляются дважды — один раз в шесть лет. Это означает, что для гражданина, вышедшего на пенсию в 65 лет и продолжающего работать, вторая надбавка к пенсии производится лишь в 77 лет. Между тем в большинстве развитых стран период, установленный для использования пенсионного капитала, охватывает более короткий срок. В связи с этим я предлагаю внести изменения в закон “О трудовых пенсиях” и предусмотреть использование пенсионного капитала работающих пенсионеров три раза — один раз в четыре года. Это позволит работающим пенсионерам более эффективно использовать накопленный пенсионный капитал и приведёт к большему росту пенсий. Учитывая, что число работающих пенсионеров в стране приближается к 190 тысячам, данное изменение сможет порадовать значительное количество наших граждан».