2026-cı ilin yanvar-may aylarında Azərbaycan xarici ölkələrdən 1,62 ton digər məmır və şibyələr idxal edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, idxalın ümumi dəyəri 14,49 min ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da təxminən 24,6 min manata bərabərdir.
Statistikaya görə, məhsul əsasən Türkiyə, Çin, Ekvador, Niderland, İtaliya, Keniya və Cənubi Afrika Respublikasından gətirilib.
Türkiyədən 0,88 ton məhsul 6,96 min ABŞ dollarına idxal olunub ki, bu da təxminən 11,8 min manat edir. Bu ölkədən gətirilən məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 7,9 ABŞ dolları və ya 13,4 manat olub.
Çindən 0,55 ton məhsul 3,78 min ABŞ dollarına idxal edilib ki, bu da təxminən 6,4 min manata bərabərdir. Bu ölkədən gətirilən məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 6,9 ABŞ dolları və ya 11,7 manat təşkil edib.
Ekvadordan 0,14 ton məhsul 2,40 min ABŞ dollarına gətirilib. Bu məbləğ təxminən 4,1 min manat edir. Bu ölkədən idxal olunan məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 17,1 ABŞ dolları və ya 29,1 manat olub.
Niderlanddan 0,03 ton məhsul 0,65 min ABŞ dollarına idxal olunub ki, bu da təxminən 1,1 min manat deməkdir. Bu ölkədən gətirilən məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 21,7 ABŞ dolları və ya 36,9 manat olub.
İtaliyadan 0,01 ton məhsul 0,59 min ABŞ dollarına gətirilib ki, bu da təxminən 1 min manat edir. Bu ölkədən idxal olunan məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 59 ABŞ dolları və ya 100,3 manat təşkil edib.
Keniyadan 0,01 ton məhsul 0,05 min ABŞ dollarına (təxminən 85 manat) idxal olunub. Bu ölkədən gətirilən məhsulun 1 kiloqramının orta qiyməti 5 ABŞ dolları və ya 8,5 manat olub.
Beləliklə, idxalın həcminə və dəyərinə görə əsas pay Türkiyənin üzərinə düşüb. Ən bahalı məhsul isə 1 kiloqram üzrə orta qiymət baxımından İtaliyadan gətirilən məhsul olub.

Азербайджан импортировал мох по цене до 100 манатов за килограмм
В январе–мае 2026 года Азербайджан импортировал из зарубежных стран 1,62 тонны прочих мхов и лишайников.
Как сообщает Valyuta.az, общая стоимость импорта составила 14,49 тыс. долларов США, что эквивалентно примерно 24,6 тыс. манатов.
Согласно статистике, продукция в основном поставлялась из Турции, Китая, Эквадора, Нидерландов, Италии, Кении и Южно-Африканской Республики.
Из Турции было импортировано 0,88 тонны продукции на сумму 6,96 тыс. долларов США, или около 11,8 тыс. манатов. Средняя стоимость одного килограмма продукции из этой страны составила 7,9 доллара США, или 13,4 маната.
Из Китая ввезли 0,55 тонны продукции на сумму 3,78 тыс. долларов США, что соответствует примерно 6,4 тыс. манатов. Средняя цена одного килограмма китайской продукции составила 6,9 доллара США, или 11,7 маната.
Из Эквадора было импортировано 0,14 тонны продукции на сумму 2,40 тыс. долларов США, или около 4,1 тыс. манатов. Средняя стоимость одного килограмма продукции из этой страны составила 17,1 доллара США, или 29,1 маната.
Из Нидерландов ввезли 0,03 тонны продукции на сумму 0,65 тыс. долларов США, что эквивалентно примерно 1,1 тыс. манатов. Средняя цена одного килограмма продукции составила 21,7 доллара США, или 36,9 маната.
Из Италии было импортировано 0,01 тонны продукции на сумму 0,59 тыс. долларов США, или около 1 тыс. манатов. Средняя стоимость одного килограмма итальянской продукции достигла 59 долларов США, или 100,3 маната.
Из Кении ввезли 0,01 тонны продукции на сумму 0,05 тыс. долларов США, или примерно 85 манатов. Средняя цена одного килограмма составила 5 долларов США, или 8,5 маната.
Таким образом, наибольшая доля импорта как по объёму, так и по стоимости пришлась на Турцию. При этом самой дорогой оказалась продукция из Италии, средняя стоимость которой составила 100,3 маната за килограмм.