Azərbaycan dünyanın ən təhlükəsiz ölkələri sırasındadır - “Global Terrorism Index 2026” açıqlandı
“Global Terrorism Index 2026” (GTI) Hesabatı ilə dövlətlərin terror təhlükəsinə görə növbəti reytinq sıralanması təqdim edilib.
Valyuta.az "APA"ya istinadən xəbər verir ki, ərazisində terrorçuluq fəaliyyəti və terror təhlükəsi ən yüksək olan ölkələr arasında ilk sıralara - 1.Pakistan (8.574), 2.Burkina Faso (8.324), 3.Niger (7.816) daxil edilib.
Qeyd olunan sıralamada Suriya (7.38) 6-cı, İsrail (6.79) 10-cu, Əfqanıstan (6.678) 11-ci, Hindistan (6.428) 13-cü, Rusiya (5.593) 17-ci, İran (5.477) 18-ci, ABŞ (4.521) 28-ci, Almaniya (4.447) 29-cu, Fransa (3.224) 35-ci, Türkiyə (3,212) 36-cı, Çin (1.311) 54-cü, İsveçrə (0.749) 67-ci, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (0.749) 68-ci, Gürcüstan (0.506) 77-ci, Ermənistan (0.483) 81-ci yerdə qərarlaşıb.
Ötən ilin Hesabatına əsasən terror təhlükəsi üzrə qeyd olunan sıralamada “0.233” indekslə 90-cı reytinq mövqeyində olan Azərbaycan 2026-cı ildə üç reytinq də yüksələrək “0.123” indekslə 93-cü yerdə qərarlaşmış, 1-dən 100-dək artan mümkün reytinq həddində dünyada terrorla bağlı ən təhlükəsiz ölkələrdən biri kimi yüksək reytinqə sahiblənmişdir.
“Global Terrorism Index” (GTI) reytinq sıralanması indeksləri terror hadisələri, ölümlər, ağır nəticələr, girovlar, terrorçuluqla mübarizə, terrorçuluğun araşdırılması effektivliyi və digər çoxsaylı göstəricilər üzrə hesablamalara əsaslanır.
İqtisadiyyat və Sülh İnstitutu (Institute for Economics and Peace - İEP) tərəfindən dövri olaraq açıqlanan “Global Terrorism Index” hesabatları Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD), Dünya Bankı, digər beynəlxalq təşkilatlar və beynəlxalq akademik institutlar üçün istinad mənbəyi kimi çıxış edir. Hesabatlar eyni zamanda ölkələrə geniş iqtisadi infrastrukturda xarici investisiya yatırımları zamanı nəzərə alınan əsas mənbələrdən hesab olunur.
Beynəlxalq təşkilatların hesabatlarından göründüyü kimi, dini, siyasi, milli və digər zəminlərdə terror-təxribat təhdidlərinin yüksək olduğu kifayət qədər həssas və mürəkkəb geosiyasi məkanda yerləşsə də, uğurlu daxili və xarici dövlət siyasəti nəticəsində bərqərar olmuş inkişaf, əmin-amanlıq, o cümlədən terrorçuluğa qarşı mübarizə sahəsində təhlükəsizlik orqanları tərəfindən görülən effektiv işlər sayəsində Azərbaycan son illər dünyada çox yüksək daxili təhlükəsizlik reytinqinə sahiblənib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin vurğuladığı kimi, təhlükəsizlik, sabitlik məsələləri hər hansı bir ölkənin gündəliyində heç vaxt olmadığı qədər bir nömrəli məsələ kimi qalmalıdır. Çünki bu olmadan bütün başqa səylər mənasızdır.

Азербайджан признан одной из самых безопасных стран мира по версии «Global Terrorism Index 2026»
Представлен очередной рейтинг стран по уровню террористической угрозы в отчете "Global Terrorism Index 2026" (GTI).
По данным Valyuta.az с ссылкой на "APA", в числе стран с наибольшей террористической активностью и угрозой терроризма лидируют: 1. Пакистан (8,574), 2. Буркина-Фасо (8,324), 3. Нигер (7,816).
В указанном рейтинге Сирия (7,38) занимает 6-е место, Израиль (6,79) – 10-е, Афганистан (6,678) – 11-е, Индия (6,428) – 13-е, Россия (5,593) – 17-е, Иран (5,477) – 18-е, США (4,521) – 28-е, Германия (4,447) – 29-е, Франция (3,224) – 35-е, Турция (3,212) – 36-е, Китай (1,311) – 54-е, Швейцария (0,749) – 67-е, Объединённые Арабские Эмираты (0,749) – 68-е, Грузия (0,506) – 77-е, Армения (0,483) – 81-е место.
Согласно отчету прошлого года, Азербайджан, который находился на 90-м месте с индексом 0,233, в 2026 году поднялся на три позиции, заняв 93-е место с индексом 0,123. При возможном рейтинговом диапазоне от 1 до 100 страна относится к числу наиболее безопасных в мире по уровню террористической угрозы.
Индексы рейтинга "Global Terrorism Index" (GTI) рассчитываются на основе показателей террористических актов, числа смертей, тяжёлых последствий, заложников, борьбы с терроризмом, эффективности расследования террористических преступлений и других факторов.
Отчеты "Global Terrorism Index", регулярно публикуемые Институтом экономики и мира (Institute for Economics and Peace - IEP), служат ориентиром для Организации Объединённых Наций, Организации экономического сотрудничества и развития (OECD), Всемирного банка, других международных организаций и академических учреждений. Кроме того, эти отчеты являются важным ресурсом для стран при оценке рисков при иностранных инвестициях в широкую экономическую инфраструктуру.
Несмотря на то, что Азербайджан расположен в геополитически чувствительном и сложном регионе с высоким уровнем угроз, связанных с религиозными, политическими, национальными и другими причинами терроризма и провокаций, успешная внутренняя и внешняя политика, а также эффективная работа сил безопасности в сфере противодействия терроризму позволили стране достичь высокого уровня внутренней безопасности в последние годы.
Как подчеркнул Президент Азербайджанской Республики, вопросы безопасности и стабильности должны оставаться приоритетом номер один в повестке любой страны, поскольку без них все остальные усилия теряют смысл.