Xəzər üçün milyonlar: Böyük ekoloji layihə təsdiqlənir
Dünya Bankı "Xəzər dənizi ekosisteminin bərpası: çirklənmənin idarə olunması və biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində potensialın yaradılması” adlı iri ekoloji təşəbbüsün maliyyələşdirilməsinin təsdiqi üçün yeni tarix açıqlayıb.
Valyuta.az bu barədə banka istinadən xəbər verir.
Layihə Azərbaycan və Mərkəzi Asiyanın iki ölkəsinin iştirakı ilə həyata keçirilir və Xəzər dənizində çirklənməyə qarşı mübarizə, eləcə də biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində regional əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlib. Dünya Bankı maliyyə paketini 2026-cı il 8 aprel tarixində təsdiqləməyi planlaşdırır, halbuki qərarın 1 aprelə qədər verilməsi gözlənilirdi.
Qlobal Ekoloji Fond (GEF) icraedici qurumlar kimi Dünya Bankına və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramına (UNEP) 11 743 120 ABŞ dolları məbləğində qrant ayırır. Bu vəsait Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanda layihənin həyata keçirilməsinə yönəldiləcək. Dünya Bankı 8 243 120 ABŞ dolları məbləğində layihəni Direktorlar Şurasının təsdiqinə təqdim edəcək, icraedici qurum isə BMT-nin Layihə Xidmətləri İdarəsi (UNOPS) olacaq. Bundan əlavə, UNOPS-a ətraf mühit və sosial standartlar (ESF) üzrə alətlərin hazırlanması, eləcə də iştirakçı üç ölkə ilə əməkdaşlıq üçün 183 489 ABŞ dolları məbləğində hazırlıq qrantı (PPG) ayrılacaq.
Layihənin məqsədi ölkələrə çirklənmənin idarə olunması və biomüxtəlifliyin qorunması tədbirlərinin gücləndirilməsində dəstək verməkdir. Bu, Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın institusional potensialının artırılması hesabına həyata keçiriləcək. Təşəbbüs dövlətlərin Tehran Konvensiyası və müvafiq protokollar üzrə öhdəliklərinin icrasını tamamlayır.
Layihə üç komponentdən ibarətdir:
Çirklənmənin idarə olunmasının gücləndirilməsi — 3 900 000 ABŞ dolları
Xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin idarə olunmasının gücləndirilməsi — 3 900 000 ABŞ dolları

Всемирный банк объявил новую дату утверждения финансирования крупной экологической инициативы под названием «Восстановление экосистемы Каспийского моря: управление загрязнением и наращивание потенциала в области сохранения биоразнообразия».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на банк, проект будет реализован с участием Азербайджана и двух стран Центральной Азии и направлен на борьбу с загрязнением Каспийского моря, а также на укрепление регионального сотрудничества в сфере охраны биоразнообразия.
Всемирный банк планирует утвердить финансовый пакет 8 апреля 2026 года, хотя ранее ожидалось, что решение будет принято до 1 апреля.
Глобальный экологический фонд (GEF) выделяет грант в размере 11 743 120 долларов США Всемирному банку и Программе ООН по окружающей среде (UNEP) в качестве исполнительных структур. Эти средства будут направлены на реализацию проекта в Азербайджане, Казахстане и Туркменистане.
Всемирный банк представит на утверждение Совета директоров проект на сумму 8 243 120 долларов США, при этом исполнительным агентством выступит Управление ООН по обслуживанию проектов (UNOPS). Кроме того, UNOPS получит подготовительный грант (PPG) в размере 183 489 долларов США для разработки инструментов по экологическим и социальным стандартам (ESF), а также для координации сотрудничества с тремя странами-участницами.
Цель проекта — оказать поддержку странам в усилении мер по управлению загрязнением и сохранению биоразнообразия. Это будет достигнуто за счёт укрепления институционального потенциала Азербайджана, Казахстана и Туркменистана. Инициатива также дополняет выполнение обязательств государств в рамках Тегеранской конвенции и соответствующих протоколов.