Azərbaycana piy və yağ idxalı artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycana 19 min 248,02 ton bitki və heyvan mənşəli piy və yağlar idxal edilib.
​Valyuta.az Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına istinadən xəbər verir ki, hesabat dövründə idxal olunan məhsulların dəyəri 29 milyon 834,27 min dollar təşkil edib.
​Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə idxal həcmi miqdar baxımından 8,33% (1 min 480,51 ton), dəyər ifadəsində isə 8,62% (2 milyon 368,2 min dollar) artıb.
​Xatırladaq ki, 2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında ölkəyə 27 milyon 466,07 min dollar dəyərində 17 min 767,51 ton bitki və heyvan mənşəli piy və yağlar gətirilmişdi.

В январе–феврале текущего года в Азербайджан было импортировано 19 248,02 тонны жиров и масел растительного и животного происхождения.
По данным Государственного таможенного комитета, на которые ссылается Valyuta.az, стоимость импортированных за отчетный период товаров составила 29 834,27 тысяч долларов.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем импорта в количественном выражении вырос на 8,33% (на 1 480,51 тонны), а в стоимостном выражении — на 8,62% (на 2 368,2 тысячи долларов).
Напомним, что в январе–феврале 2025 года в страну было ввезено 17 767,51 тонны жиров и масел растительного и животного происхождения общей стоимостью 27 466,07 тысяч долларов.