Banklarda yeni qayda qüvvəyə mindi
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun 15 dekabr 2025-ci ildə imzaladığı müvafiq qərar 2026-cı il martın 30-dan qüvvəyə minib.
Belə ki, bu Qayda kredit təşkilatlarında, investisiya şirkətlərində, poçt rabitəsinin milli operatorunda, ödəniş təşkilatlarında (müstəsna olaraq ödəniş əməliyyatının aparılması üçün vasitəçilik xidməti və (və ya) hesab üzrə məlumat xidməti göstərən ödəniş təşkilatları istisna olmaqla), habelə elektron pul təşkilatlarında (bundan sonra – nəzarət subyektləri) məsafədən hesabların açılması qaydasını müəyyən edir.
İki və ya daha çox şəxsə məsafədən birgə hesab açıldıqda bu Qaydanın tələbləri həmin şəxslərin hər birinə ayrı-ayrılıqda tətbiq edilir.
Əsas anlayışlar
Bu Qaydada istifadə olunan əsas anlayışlar aşağıdakı mənaları ifadə edir:
məsafədən hesabların açılması- nəzarət subyekti əməkdaşının və məsafədən hesabın açılması üçün müraciət edən şəxsin (bundan sonra – müştəri) eyni zamanda birgə fiziki iştirakı olmadan informasiya texnologiyaları vasitəsilə hesabların açılması;
hesab – bank və digər ödəniş hesabı, müştəri hesabı (depo hesabı və marja hesabı);
şəxsin eyniləşdirilməsi – şəkil çəkilişi, videoçəkiliş və ya videozəng vasitəsilə müştərinin eyniləşdirilməsi və verifikasiyası;
videozəng – nəzarət subyekti əməkdaşının və müştərinin iştirakı ilə real vaxtda informasiya texnologiyaları vasitəsilə videoqeydiyyat formatında həyata keçirilən şəxsin eyniləşdirilməsi;
şəkil çəkilişi – nəzarət subyekti əməkdaşının birbaşa iştirakı olmadan informasiya texnologiyaları vasitəsilə fotoqeydiyyat formasında həyata keçirilən şəxsin eyniləşdirilməsi;
videoçəkiliş – nəzarət subyekti əməkdaşının birbaşa iştirakı olmadan informasiya texnologiyaları vasitəsilə videoqeydiyyat formatında həyata keçirilən şəxsin eyniləşdirilməsi.
Bu Qaydada istifadə edilən “gücləndirilmiş elektron imza” anlayışı “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Qanunla müəyyən edilmiş mənaları ifadə edir.
Bu Qaydada istifadə olunan digər anlayışlar digər normativ hüquqi və normativ xarakterli aktlarda müəyyənləşdirilmiş mənaları ifadə edir.
Hesabların məsafədən açılması
Məsafədən hesab açılan zaman nəzarət subyekti tərəfindən istifadə edilən informasiya texnologiyaları, o cümlədən informasiya sistemi, proqram təminatı “Fərdi məlumatlar haqqında” Qanun və digər hüquqi aktlarla müəyyən edilmiş tələblərə cavab verməlidir.
Fiziki şəxs olan müştərilərə münasibətdə qanuni nümayəndə qismində valideynlər, övladlığa götürənlər və ya qəyyumlar, hüquqi şəxs olan müştərilərə münasibətdə qanuni təmsilçi istisna olmaqla müştəriyə digər səlahiyyətli nümayəndə vasitəsilə məsafədən hesab açılmasına yol verilmir.
Nəzarət subyekti məsafədən açılan hesablar ilə bağlı limitlər müəyyən etdikdə, bu barədə müştəriyə məlumat verilməli və hesab açılarkən həmin limitlərə riayət olunmalıdır.
Nəzarət subyekti xidmət göstərdiyi şəxsin yazılı müraciəti ilə ona məsafədən hesab açılmasını məhdudlaşdırmaq imkanı yaratmalıdır. Müvafiq məhdudiyyət yalnız həmin şəxsin nəzarət subyektində fiziki iştirakı ilə təqdim etdiyi yazılı müraciəti əsasında aradan qaldırıla bilər.
Müraciətin edilməsi
Məsafədən hesab açılması üçün müştəri tərəfindən nəzarət subyektinə elektron qaydada müraciət edilir.
Aşağıdakı abzasda nəzərdə tutulan hallar istisna olmaqla müştərinin müraciəti əsasında nəzarət subyekti tərəfindən hesabın açılması üçün qanunvericiliklə tələb edilən məlumat və sənədlər nəzarət subyektinə təqdim olunmalıdır. Məlumat və sənədlər elektron formada təqdim edildikdə məlumatlar müştərinin, sənədlər onları tərtib etmiş şəxslərin gücləndirilmiş elektron imzası ilə təsdiqlənmiş formada, kağız daşıyıcıda təqdim edildikdə isə əsli və ya surəti qanunvericiliyə uyğun olaraq təsdiqlənmiş formada olmalıdır.
Aşağıdakı hallarda müştəridən məlumat və sənədlərin nəzarət subyektinə təqdim edilməsi tələb olunmur:
- nəzarət subyektində daha öncə hesabın açılması zamanı əldə edilmiş müvafiq məlumat və sənədlər mövcud olduqda və bu məlumat və sənədlər müştəri uyğunluğu tədbirlərinin davamlı olaraq tətbiq edilməsi nəticəsində yenilənmiş olduqda;
- nəzarət subyekti “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanuna müvafiq olaraq qəbul edilmiş “Müştəri uyğunluğu və yeni texnologiyaların tətbiqi zamanı verifikasiya tədbirlərinə, risk faktorlarının müəyyən edilməsinə və müştəri profilinin risk qruplarına aid edilməsinə dair Qaydalar”a (bundan sonra – MUT Qaydaları) uyğun olaraq tələb edilən məlumat və sənədləri “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanuna müvafiq olaraq üçüncü şəxslərə güvənərək əldə etdikdə;
- dövlət informasiya sistemlərinə inteqrasiya təmin olunduğu halda nəzarət subyekti tərəfindən müvafiq məlumat və sənədlər həmin informasiya sistemlərindən əldə edildikdə.
Əldə edilmiş məlumat və sənədlər əsasında nəzarət subyekti tərəfindən MUT Qaydalarına uyğun olaraq verifikasiya tədbirləri görülür, nəzarət subyektinin daxili qaydalarına uyğun olaraq risk qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. Risk qiymətləndirilməsi nəticələrindən asılı olaraq prosesə xitam verilməsi halları nəzarət subyektinin daxili qaydaları ilə müəyyən edilir.
Əldə edilmiş məlumat və sənədlər əsasında nəzarət subyekti tərəfindən müştərinin fəaliyyət qabiliyyəti, səlahiyyəti və gücləndirilmiş elektron imzası qanunvericiliyə uyğun olaraq yoxlanılır.
Şəxsin eyniləşdirilməsi
Bu Qayda ilə müəyyən edilmiş şəxsin eyniləşdirilməsinə dair tələblərin tətbiqi üzrə biznes proseslərinin və nəzarət mexanizmlərinin formalaşdırılmasından öncə nəzarət subyekti tərəfindən əməliyyat və komplayens risklərinin təhlili və onların effektiv idarə edilməsi məqsədilə tədbirlər, o cümlədən müvafiq təhlükəsizlik tədbirləri görülür.
Şəxsin eyniləşdirilməsindən əvvəl nəzarət subyekti tərəfindən müştəri eyniləşdirilmənin keçirilməsi ilə bağlı qaydalarla və müəyyən edilmiş şərtlərlə tanış edilir, habelə hesabın açılması üçün qanuna uyğun olaraq tələb olunan fərdi məlumatların “Fərdi məlumatlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq toplanılmasına və işlənilməsinə yazılı razılıq alınır.
Bu Qaydanın “Müraciətin edilməsi” hissəsinə uyğun olaraq, müvafiq prosedurlardan keçən şəxsə münasibətdə şəxsin eyniləşdirilməsi prosesinə başlanılır.
Şəxsin eyniləşdirilməsi risk əsaslı yanaşma nəzərə alınmaqla, nəzarət subyekti tərəfindən təsdiq edilmiş daxili qaydalar əsasında aşağıdakı üsullardan biri və ya bir neçəsinin tətbiqi yolu ilə həyata keçirilir:
- şəkil çəkilişi vasitəsilə eyniləşdirmə;
- videoçəkiliş vasitəsilə eyniləşdirmə;
- videozəng vasitəsilə eyniləşdirmə.
Nəzarət subyekti tərəfindən şəkil çəkilişi, videoçəkiliş və ya videozəng nəticəsində müvafiq görüntülər əldə edilməlidir. Görüntülər aşağıdakı tələblərə uyğun olmalıdır:
- görüntü və səs keyfiyyəti azı sinxronizasiya olunmuş şəkildə bütün proses zamanı şəxsin eyniləşdirilməsinə və verifikasiyasına imkan verməlidir;
- görüntü rəngli olmalıdır;
- görüntüdə şəxsin üz təsviri aydın görünməli, üz təsviri açıq olmalı və üzərinə kölgə düşməməli, üz təsvirini örtən hər hansı əşya, o cümlədən eynək və ya üzüörtən hər hansı bir vasitə olmamalıdır;
- görüntüdə şəxsdən başqa üçüncü şəxslər iştirak etməməli, o cümlədən üçüncü şəxslərin köməyindən istifadə olunmamalıdır.
Videozəng real vaxtda və fasiləsiz olaraq həyata keçirilir.
Şəxsin eyniləşdirilməsi prosesində fiziki şəxsin canlılığını aşkarlayan üsullar istifadə edilməlidir. Canlılığın yoxlanılması proqram təminatı vasitəsilə həyata keçirilməlidir. Şəxsin canlı insan olduğundan əmin olmaq üçün ondan təsadüfi sıra ilə minimum 3 hərəkətin edilməsi tələb olunur. Proqram təminatı vasitəsilə şəxsin reaksiyalarının verilmiş tapşırıqlara uyğunluğu, şəxsin üz təsvirinin canlı dinamikası, o cümlədən onun şüurlu idarə edə bilmədiyi təbii fizioloji reaksiyaları təhlil edilir.
Şəxsin eyniləşdirilməsi zamanı şəxsin üz təsviri onun dövlət informasiya sistemindəki fotoşəkili ilə proqram təminatı vasitəsilə üzləşdirilir.
Nəzarət subyektində hesabı mövcud olan müştərilər tərəfindən həmin nəzarət subyektində məsafədən yeni hesabın açılması zamanı şəxsin eyniləşdirilməsinin həyata keçirilməsi tələb olunmur. Nəzarət subyekti bu qaydada hesabın açılmasını riskli hesab edərsə, yuxarıda nəzərdə tutulan üsullardan birini və ya bir neçəsini tətbiq edə bilər.
Şəxsin eyniləşdirilməsi zamanı nəzarət subyekti ilə müştəri arasındakı rabitənin bütövlüyü və məxfiliyi, o cümlədən məlumatların ötürülməsi kanallarının tam şifrələnməsi təmin edilir.
Müqavilələrin bağlanması
Bu Qaydanın tələblərinə riayət olunduqda və məsafədən hesab açılmasından imtina edilmədikdə müştəri ilə nəzarət subyekti arasında hesabın açılmasına dair müvafiq müqavilə bağlanılır.
Nəzarət subyekti tərəfindən müvafiq müqavilənin layihəsi aydın və oxunaqlı formada davamlı daşıyıcıda (məlumatın onun məqsədlərinə uyğun müddət ərzində saxlanmasına imkan verən və saxlanılan məlumatın dəyişiklik olmadan əks etdirilməsi mümkün olan istənilən vasitə) müştəriyə təqdim edilir.
Müştəri ona təqdim olunmuş müqavilə layihəsi ilə tanış olur və şərtləri ilə razı olduqda müqaviləni və digər əlaqəli sənədləri gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edir.
Nəzarət subyekti həmin müqaviləni gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edir və müştəriyə davamlı daşıyıcıda təqdim edir. Nəzarət subyekti müştərinin tələbi ilə məsafədən bağlanmış müqavilənin surətini müştərinin seçdiyi formada (kağızda və ya digər davamlı daşıyıcıda) əlçatan etməlidir.
Aşağıdakı hallarda məsafədən hesab açılmasından imtina edilir:
- bu Qaydanın 1.3-cü bəndində göstərilən hüquqi aktlarda nəzərdə tutulmuş hallar mövcud olduqda;
- bu Qaydanın 4.5-ci bəndinə uyğun olaraq aparılan yoxlama nəticəsində məsafədən hesabın açılması mümkün olmadıqda;
- bu Qaydanın 5-ci hissəsinin tələblərinə uyğun olaraq şəxsin eyniləşdirilməsi mümkün olmadıqda.
Nəzarət subyekti tərəfindən hesabın məsafədən açılmasından imtina edildikdə bu barədə müştəriyə onun təqdim etdiyi müvafiq əlaqə vasitələri ilə (SMS məlumatlandırma, elektron poçt ünvanı və s.) bildiriş göndərilir və bildirişdə imtinanın səbəbləri göstərilir.
Yekun müddəalar
Məsafədən hesab açılması xidmətini göstərən nəzarət subyektinin müşahidə (direktorlar) şurası (belə orqan olmadıqda nəzarət subyektinin icra orqanı) tərəfindən bu xidmətlərə dair daxili qaydalar təsdiq edilir. Şəxsin eyniləşdirilməsi prosesinin adekvatlığının yoxlanılması ildə bir dəfədən az olmayaraq nəzarət subyektinin daxili qaydaları ilə müəyyən edilmiş dövriliklə həyata keçirilir.
Təhlükəsizlik pozuntularının aşkarlanması və ya baş verməsi, aidiyyəti hüquqi aktlarda dəyişikliklərin edilməsi, nəzarət subyektinin mümkün fırıldaqçılıq və ya digər hüquq pozuntusu hallarından xəbərdar olması və şəxsin eyniləşdirilməsi ilə bağlı çatışmazlıqların aşkarlanması hallarında texnoloji inkişaf və prosesin tətbiqində qazanılan təcrübə də nəzərə alınmaqla məsafədən hesab açılması proseslərinə yenidən baxılır, zərurət olduqda daxili qaydalarda müvafiq dəyişikliklər edilir.
Məsafədən hesab açılması zamanı əldə olunmuş bütün məlumat və sənədlər, o cümlədən şəxsin eyniləşdirilməsi zamanı yaradılmış video və audio fayllar, şəkillər, loqlar qanunvericiliyə uyğun qaydada və müddətlərdə saxlanılır.

Утверждён порядок открытия счетов дистанционно.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее решение было подписано председателем Центрального банка Талехом Казымовым 15 декабря 2025 года и вступило в силу с 30 марта 2026 года.
Данный порядок регулирует процедуру открытия счетов дистанционно в кредитных организациях, инвестиционных компаниях, национальном операторе почтовой связи, платёжных организациях (за исключением платёжных организаций, предоставляющих исключительно посреднические услуги по проведению платёжных операций и/или информационные услуги по счетам), а также в организациях электронных денег (далее — контролируемые субъекты).
Если дистанционно открывается совместный счет на двух и более лиц, требования данного порядка применяются к каждому из них отдельно.
Основные понятия
В данном порядке основные используемые понятия имеют следующие значения:
дистанционное открытие счетов — открытие счетов с использованием информационных технологий без одновременного совместного физического присутствия сотрудника контролируемого субъекта и лица, обращающегося за открытием дистанционного счета (далее — клиент);
счет — банковский и иной платежный счет, клиентский счет (депозитный и маржинальный счет);
идентификация лица — установление и верификация клиента посредством фотографирования, видеосъемки или видеозвонка;
видеозвонок — идентификация лица в формате видеофиксации в режиме реального времени с участием сотрудника контролируемого субъекта и клиента с использованием информационных технологий;
фотографирование — идентификация лица в формате фотофиксации с использованием информационных технологий без непосредственного участия сотрудника контролируемого субъекта;
видеосъемка — идентификация лица в формате видеофиксации с использованием информационных технологий без непосредственного участия сотрудника контролируемого субъекта.
Понятие «усиленная электронная подпись», используемое в данном порядке, определяется Законом «Об электронной подписи и электронном документе».
Другие понятия, применяемые в порядке, соответствуют значениям, установленным в других нормативных правовых и нормативных актах.
Открытие счетов дистанционно
Используемые контролируемым субъектом информационные технологии, включая информационные системы и программное обеспечение, при дистанционном открытии счетов должны соответствовать требованиям Закона «О персональных данных» и других нормативных актов.
Для физических лиц, являющихся клиентами, дистанционное открытие счетов через представителей, других чем законные представители (родители, усыновители или опекуны), а для юридических лиц — кроме законных представителей, не допускается.
При установлении лимитов по дистанционно открываемым счетам контролируемый субъект обязан уведомить клиента и соблюдать данные лимиты при открытии счета.
Контролируемый субъект должен обеспечить возможность ограничения дистанционного открытия счетов по инициативе клиента на основании его письменного обращения. Соответствующее ограничение может быть снято только при личном обращении клиента в контролируемый субъект с письменным заявлением.
Подача заявления
Для дистанционного открытия счета клиент подаёт заявление в контролируемый субъект в электронном виде.
За исключением случаев, указанных в последующем абзаце, данные и документы, требуемые законодательством для открытия счета, должны быть представлены контролируемому субъекту по заявлению клиента. Если информация и документы предоставляются в электронном виде, они должны быть подтверждены усиленной электронной подписью клиента и лиц, подготовивших документы, соответственно. Если предъявляются на бумажном носителе — оригинал либо нотариально заверенная копия согласно законодательству.
В следующих случаях представление информации и документов от клиента контролируемому субъекту не требуется:
• если необходимые данные и документы были ранее получены контролируемым субъектом при открытии другого счета и обновлены в результате постоянного применения мер по проверке соответствия клиента;
• если контролируемый субъект получил требуемые данные и документы, предусмотренные Правилами установления соответствия клиентов и проведения верификационных мероприятий при применении новых технологий в соответствии с Законом «О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма», доверяя третьим лицам;
• если при наличии интеграции с государственными информационными системами необходимые данные и документы были получены контролируемым субъектом из этих систем.
На основании полученной информации и документов контролируемый субъект проводит верификационные мероприятия в соответствии с Правилами установления соответствия клиента (МУТ Правилами), а также осуществляет оценку рисков согласно внутренним правилам. По результатам оценки рисков могут быть применены меры по завершению процесса, определённые внутренними правилами контролируемого субъекта.
Также на основании полученных данных анализируются дееспособность, полномочия клиента и усиленная электронная подпись на соответствие законодательству.
Идентификация лица
Перед организацией бизнес-процессов и контрольных механизмов по применению требований к идентификации лица контролируемый субъект проводит анализ операционных и комплаенс-рисков и принимает меры, включая необходимые меры безопасности, для их эффективного управления.
Перед идентификацией контролируемый субъект обязует клиента ознакомиться с правилами проведения идентификации и установленными условиями, а также получить письменное согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О персональных данных».
При соответствии заявке согласно разделу «Подача заявления» начинается процесс идентификации лица.
Идентификация проводится с учётом рискоориентированного подхода и осуществляется по одному или нескольким из следующих методов, предусмотренных внутренними правилами контролируемого субъекта:
• идентификация посредством фотографирования;
• идентификация посредством видеосъемки;
• идентификация посредством видеозвонка.
При осуществлении фотографирования, видеосъемки или видеозвонка контролируемый субъект должен получить соответствующие изображения, которые должны соответствовать следующим требованиям:
• качество изображения и звука должно позволять синхронизировано в течение всего процесса проводить идентификацию и верификацию лица;
• изображение должно быть цветным;
• лицо должно быть чётко видно, без теней на лице, без предметов, закрывающих лицо, включая очки и любые маскирующие элементы;
• на изображении не должны присутствовать третьи лица и не должно использоваться их содействие.
Видеозвонок осуществляется в режиме реального времени и непрерывно.
В процессе идентификации лица должны применяться методы проверки живости физического лица, реализуемые с помощью программного обеспечения. Для подтверждения, что субъект живой человек, требуется выполнение случайным образом не менее трёх движений. Программное обеспечение анализирует реакцию лица на задания, динамику лицевого выражения и естественные физиологические реакции, не контролируемые сознанием.
Во время идентификации лицо сравнивается посредством программного обеспечения с фотографией из государственной информационной системы.
Для клиентов, у которых уже открыт счёт в контролируемом субъекте, повторная идентификация при открытии нового дистанционного счёта не обязательна, если контролируемый субъект не считает это открытие счёта рискованным и не применяет один или несколько из вышеуказанных методов.
В процессе идентификации обеспечивается целостность и конфиденциальность коммуникации между контролируемым субъектом и клиентом, включая полное шифрование каналов передачи данных.
Заключение договоров
При соблюдении требований порядка и отсутствии отказа от дистанционного открытия счёта между клиентом и контролируемым субъектом заключается договор об открытии счета.
Проект договора контролируемый субъект предоставляет клиенту в ясной и читаемой форме на устойчивом носителе (обеспечивающем хранение информации в течение срока, соответствующего её назначению, и возможность отражения информации без изменений).
Клиент знакомится с договором и при согласии подтверждает договор и другие сопутствующие документы усиленной электронной подписью.
Контролируемый субъект подтверждает договор усиленной электронной подписью и предоставляет клиенту документ на устойчивом носителе. По требованию клиента копия дистанционно заключённого договора должна быть предоставлена в форме, выбранной клиентом (на бумажном носителе или ином устойчивом носителе).
Отказ в дистанционном открытии счета возможен в следующих случаях:
• если существуют обстоятельства, предусмотренные соответствующими нормативными актами, указанными в пункте 1.3 настоящего порядка;
• если по результатам проверки, проведённой согласно пункту 4.5 порядка, дистанционное открытие счета невозможно;
• если в соответствии с требованиями раздела 5 порядок идентификации лица не был выполнен.
В случае отказа контролируемый субъект направляет клиенту уведомление через указанные контактные данные (SMS, электронная почта и др.) с указанием причин отказа.
Заключительные положения
Должностные лица наблюдательного совета (или, при его отсутствии, исполнительного органа) контролируемого субъекта, предоставляющего услугу дистанционного открытия счетов, утверждают внутренние правила по оказанию этих услуг. Проверка адекватности процесса идентификации проводится не реже одного раза в год в соответствии с внутренними правилами контролируемого субъекта.
В случае выявления или подозрения на нарушения безопасности, изменений в нормативных актах, обнаружения возможного мошенничества или недостатков в процедуре идентификации, с учётом технологических достижений и накопленного опыта, процесс дистанционного открытия счетов пересматривается, а при необходимости вносятся изменения во внутренние правила.
Все полученные при дистанционном открытии счетов данные и документы, включая видео- и аудиозаписи, фотографии и логи, хранятся в соответствии с требованиями законодательства и в установленные сроки.