Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinin (UN DESA) açıqladığı məlumata görə, qlobal iqtisadiyyat 2025-ci ildə gözləntilərdən daha dayanıqlı performans göstərib.
Ardıcıl şoklara və artan qeyri-müəyyənliyə baxmayaraq, ticarət həcmləri artmaqda davam edib, ümumi iqtisadi aktivlik isə proqnozlaşdırılandan daha güclü olub.
Əsas sual isə bu dayanıqlığın 2026-cı ildə də davam edib-etməyəcəyidir.
Valyuta.az qlobal iqtisadiyyatla bağlı 2026-cı il üçün 5 əsas məqamı qeyd edir:
Qlobal iqtisadi artım sabitdir, lakin zəifdir
Dünya iqtisadiyyatının 2026-cı ildə mülayim templə artacağı proqnozlaşdırılır. Aşağı investisiya səviyyəsi, yüksək borclanma və məhdud fiskal imkanlar ölkələrin məhsuldarlığı artırmaq və davamlı artım əldə etmək imkanlarını məhdudlaşdırır. Geosiyasi gərginliklər və maliyyə riskləri isə qlobal mənzərəni kövrək saxlayır.
İnkişaf qeyri-bərabər şəkildə davam edir
İnkişaf etmiş ölkələrdə artımın sabit, lakin orta səviyyədə qalacağı gözlənilir. Bir sıra iri inkişaf etməkdə olan ölkələr daxili tələbin davamlılığı və hədəfli siyasətlər hesabına artım tempini qoruyur. Lakin həssas ölkələr üçün perspektivlər çətin olaraq qalır - iqtisadi şaxələndirmənin zəifliyi, iqlim şokları və yüksək borc yükü əsas risklər sırasındadır.
Ticarət gərginliyi artsa da, qlobal təsir məhduddur
2025-ci ildə ABŞ-ın tarifləri kəskin artırması yeni ticarət gərginlikləri yaradıb. Bununla belə, indiyədək qlobal ticarət axınlarında ciddi pozuntu müşahidə olunmayıb. ABŞ ilə əsas ticarət tərəfdaşları arasında ikitərəfli razılaşmalar daha geniş eskalasiyanın qarşısını alıb. İlkin mərhələdə yüklərin qabaqcadan göndərilməsi iqtisadi aktivliyi artırsa da, bu təsirin 2026-cı ildə zəifləyəcəyi gözlənilir.
İnflyasiya zəifləyir, amma risklər qalır.
2026-cı ildə qlobal inflyasiyanın azalmaqda davam edəcəyi və mərkəzi bankların pul siyasətini tədricən yumşalda biləcəyi proqnozlaşdırılır. Bununla yanaşı, münaqişələr, geosiyasi gərginliklər, ticarət pozuntuları və iqlim hadisələri inflyasiya təzyiqlərini yenidən artıra bilər.
Süni intellekt məhsuldarlıq üçün fürsət yaradır, amma qeyri-müəyyənlik yüksəkdir
Süni intellekt texnologiyalarının məhsuldarlığı artırmaq potensialı yüksək qiymətləndirilir. Lakin bu təsirin miqyası və vaxtı hələ də qeyri-müəyyəndir. Faydaların bərabər bölüşdürülməməsi mövcud sosial və iqtisadi bərabərsizlikləri dərinləşdirə bilər. AI-nin geniş təsiri bacarıqlara, rəqəmsal infrastruktura və inklüziv siyasətlərə yatırımlardan asılı olacaq.

Согласно информации, опубликованной Департаментом экономических и социальных вопросов ООН (UN DESA), мировая экономика в 2025 году продемонстрировала более устойчивые показатели, чем ожидалось.
Несмотря на череду шоков и растущую неопределенность, объемы торговли продолжали расти, а общая экономическая активность оказалась сильнее прогнозируемой.
Основной вопрос заключается в том, сохранится ли эта устойчивость в 2026 году.
Valyuta.az выделяет 5 ключевых моментов относительно мировой экономики на 2026 год:
Рост мировой экономики стабилен, но слабый
Ожидается умеренный рост мировой экономики в 2026 году. Низкий уровень инвестиций, высокий долг и ограниченные фискальные возможности затрудняют странам повышение производительности и обеспечение устойчивого роста. Геополитическая напряженность и финансовые риски делают глобальную картину хрупкой.
Развитие продолжается неравномерно
Ожидается, что рост в развитых странах останется стабильным, но умеренным. Ряд крупных развивающихся стран поддерживает темпы роста за счет стабильного внутреннего спроса и целенаправленной политики. Тем не менее, перспективы для уязвимых стран остаются сложными — слабая экономическая диверсификация, климатические шоки и высокий уровень долга являются основными рисками.
Хотя торговая напряженность растет, глобальное влияние ограничено
В 2025 году резкое повышение тарифов США вызвало новые торговые трения. Тем не менее, серьезных сбоев в глобальных торговых потоках пока не наблюдается. Двусторонние соглашения между США и основными торговыми партнерами предотвратили более широкую эскалацию. На начальном этапе ускоренная отправка грузов стимулировала экономическую активность, однако ожидается, что в 2026 году этот эффект ослабнет.
Инфляция снижается, но риски сохраняются
Прогнозируется дальнейшее снижение глобальной инфляции в 2026 году и постепенное смягчение денежной политики центральными банками. В то же время конфликты, геополитическая напряженность, торговые нарушения и климатические события могут вновь усилить инфляционное давление.
Искусственный интеллект создает возможности для роста производительности, но неопределенность остается высокой
Потенциал технологий искусственного интеллекта для повышения производительности оценивается высоко. Однако масштаб и сроки этого эффекта пока остаются неопределенными. Неравномерное распределение выгод может усугубить существующее социальное и экономическое неравенство. Широкое влияние ИИ будет зависеть от инвестиций в навыки, цифровую инфраструктуру и инклюзивные политики.