Bir çox müəssisələrdə işçilərə müəyyən müddət çalışdıqdan sonra “ərizə yaz, işdən çıx” tələbi irəli sürülür. Yəni faktiki olaraq işəgötürən əmək münasibətlərinə xitam vermək istəyir, lakin bunu rəsmən öz təşəbbüsü ilə etməyərək, işçinin özünün ərizə yazmasını tələb edir. İşçi də bildirir ki, ərizə yazmaq istəmir.
Bu zaman proses necə tənzimlənir?
Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov Valyuta.az-a bildirib ki, əmək münasibətləri Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə uyğun tənzimlənir və əmək müqaviləsinə xitam verilməsinin hüquqi əsasları bu sənəddə açıq şəkildə göstərilib:
"Əmək müqaviləsinə xitam verilməsi yalnız qanunla müəyyən edilmiş hallarda mümkündür. İşəgötürənin “ərizə yaz, işdən çıx” kimi təklif və ya tələb irəli sürməsi qanunvericiliyin müddəalarına ziddir. İşdən çıxmaq üçün ərizə təqdim olunması yalnız işçinin şəxsi təşəbbüsünə əsaslana bilər. Əgər bu təşəbbüs işəgötürənin yönləndirməsi ilə baş verirsə, bu artıq əmək hüquqlarının pozulması sayılır".
N.Xəlilov qeyd edib ki, Əmək Məcəlləsinin 70-ci maddəsində göstərilən hallarda işəgötürən tərəfindən əmək müqaviləsinə xitam verilə bilər: "Bu hallara müəssisənin ləğvi, ştatların ixtisarı, işçinin əmək funksiyalarını pozması, sınaq müddətində özünü doğrultmaması və digər əsaslar daxildir. Yəni əmək müqaviləsinə bir çox əsaslarla yanaşı bu iki halda da xitam verilə bilər: ya işçi öz iradəsi ilə ərizə yazaraq işdən çıxmaq istəyini ifadə edir, ya da işəgötürən qanunvericilikdə nəzərdə tutulan əsaslara istinad edərək müqaviləyə xitam verir".

Во многих организациях после определённого периода работы сотрудникам выдвигается требование: «напиши заявление и увольняйся». То есть фактически работодатель хочет прекратить трудовые отношения, однако не оформляет это официально по собственной инициативе, а требует, чтобы работник сам написал заявление об увольнении. При этом сотрудник заявляет, что не хочет писать заявление.
Как в таком случае регулируется этот процесс?
Эксперт по трудовому законодательству Нюсрет Халилов в комментарии Valyuta.az заявил, что трудовые отношения регулируются Трудовым кодексом Азербайджанской Республики, и правовые основания для расторжения трудового договора чётко указаны в этом документе:
«Расторжение трудового договора возможно только в случаях, предусмотренных законом. Выдвижение работодателем требований или предложений вроде “напиши заявление и увольняйся” противоречит положениям законодательства. Подача заявления об увольнении может основываться только на личной инициативе работника. Если же эта инициатива формируется под давлением или по указанию работодателя, это уже считается нарушением трудовых прав».
Н. Халилов отметил, что в статье 70 Трудового кодекса перечислены случаи, в которых работодатель может расторгнуть трудовой договор: «К таким случаям относятся ликвидация предприятия, сокращение штата, нарушение работником трудовых обязанностей, непрохождение испытательного срока и другие основания. То есть, наряду с множеством иных оснований, трудовой договор может быть расторгнут в двух базовых случаях: либо работник по собственной воле пишет заявление, выражая желание уволиться, либо работодатель расторгает договор, ссылаясь на основания, предусмотренные законодательством».