Qızıl qiymətləri üçün yeni rekord proqnozu
Qızıl qiymətləri, son rekord cəhdlərindən sonra mənfəət satışları və siyasi gərginliklərin təsiri ilə qısamüddətli geriləmə yaşasa da, hələ də qlobal bazarların əsas mövzularından biri olaraq qalır.
Valyuta.az xəbər verir ki, beynəlxalq maliyyə qurumlarının 2026-cı ilə dair analizləri, qızıl üçün yeni yüksəliş dövrünün yaxınlaşdığına işarə edir.
Dünya Bankı: 3 575 dollar səviyyəsində sabit proqnoz
Dünya Bankı 2026-cı il üzrə orta qızıl qiyməti proqnozunu 3 575 dollar səviyyəsində saxlayıb. Hesabatda təhlükəsiz investisiya alətlərinə artan tələbin və mərkəzi bankların güclü alışlarının qiymətli metallarda yüksəlişi dəstəklədiyi vurğulanıb.
Bank həmçinin bildirib ki, iqtisadi qeyri-müəyyənliklər qızılı yenidən diqqət mərkəzinə gətirib və qiymətlərin 2025-ci ildə 42 faiz, 2026-cı ildə isə əlavə 5 faiz artaraq son illərin ən yüksək orta göstəricilərinə çatacağı gözlənilir.
"Standard Chartered": 4 500 dollar hədəfi qorundu
"Standard Chartered Bank" qızıl qiymətlərinin 4 000 dollar səviyyəsinə qədər geri çəkilməsini sərmayə imkanı kimi qiymətləndirir. Bank "düşüşdə al" strategiyasını önə çıxararaq 12 aylıq qiymət hədəfini 4 500 dollar səviyyəsində saxlayıb.
Əgər qızılın unsiya qiyməti 4 500 dolları keçərsə və dollar/manat məzənnəsi sabit qalsa, qram qızılın 6 000 manatı aşması ehtimal olunur.
"Goldman Sachs": Proqnoz 4 900 dollara qaldırıldı
"Goldman Sachs" Qərbdən gələn güclü ETF axınları və mərkəzi bankların alışlarına əsaslanaraq 2026-cı ilin dekabrı üçün qızıl proqnozunu 4 300 dollardan 4 900 dollara yüksəldib. Bank bildirib ki, özəl sektor portfellərinin diversifikasiyasında qızıla üstünlük verilməsi ETF həcmlərini proqnozdan daha çox artıra bilər.
"Citi": Qısamüddətli sabitlik, orta müddətli güclü artım
"Citi" yaxın dövrdə qızıl qiymətlərinin 4 000 dollar ətrafında sabitləşəcəyini, ABŞ hökumətinin fəaliyyətinin bərpası və Çin–ABŞ münasibətlərində mümkün razılaşmaların müvəqqəti konsolidasiyaya səbəb ola biləcəyini qeyd edib.
Bank orta müddətdə isə əmtəə bazarlarında ümumi yüksəliş gözləyir və misin tonunun 12 000 dollara, alüminiumun isə 2027-ci ilə qədər 3 500 dollara çatacağını proqnozlaşdırır.
"Morgan Stanley": 4 500 dollara doğru güclü yüksəliş
"Morgan Stanley" fiziki tələbin və iqtisadi qeyri-müəyyənliklərin qızıl qiymətlərini dəstəklədiyini bildirərək, 2026-cı ilin ortalarınadək unsiya başına 4 500 dollara çatma ehtimalını yüksək qiymətləndirib. Bank son korreksiyanın texniki göstəriciləri “daha sağlam” səviyyəyə gətirdiyini və yeni yüksəliş mərhələsinə zəmin yaratdığını qeyd edib.
"Wells Fargo": proqnoz 4 700 dollar diapazonuna yüksəldi
ABŞ-ın nəhəng maliyyə qurumu "Wells Fargo" 2026-cı ilin sonu üçün qızıl qiyməti proqnozunu 3 900–4 100 dollar aralığından 4 500–4 700 dollar səviyyəsinə qaldırıb. Bankın fikrincə, bu dəyişiklik qızılın uzunmüddətli “təhlükəsiz liman” statusunu möhkəmləndirir və investorların yenidən bu istiqamətə yönələcəyini göstərir.

Международные банки прогнозируют новый рекорд роста цен на золото к 2026 году
Несмотря на краткосрочную коррекцию после обновления максимумов и влияние политической нестабильности, золото по-прежнему остаётся одной из ключевых тем на мировых финансовых рынках.
Как сообщает Valyuta.az, анализы международных финансовых институтов указывают на приближение нового периода роста цен на золото к 2026 году.
Всемирный банк: стабильный прогноз на уровне 3 575 долларов
Всемирный банк сохранил прогноз средней цены золота на 2026 год на уровне 3 575 долларов за унцию. В отчёте отмечается, что рост спроса на надёжные инвестиционные инструменты и активные покупки со стороны центральных банков продолжают поддерживать цены на драгоценные металлы.
Также подчёркивается, что экономическая неопределённость вновь вывела золото в центр внимания, и ожидается, что его стоимость вырастет на 42 % в 2025 году и ещё на 5 % в 2026-м, достигнув самых высоких среднегодовых уровней за последние годы.
Standard Chartered: сохранён целевой уровень 4 500 долларов
Банк Standard Chartered рассматривает возможное снижение цен до 4 000 долларов как инвестиционную возможность. Следуя стратегии «покупай на падении», банк сохранил 12-месячный ценовой ориентир на уровне 4 500 долларов за унцию.
Если цена золота превысит 4 500 долларов, а курс доллара к манату останется стабильным, стоимость грамма золота может превысить 6 000 манатов.
Goldman Sachs: прогноз повышен до 4 900 долларов
Банк Goldman Sachs повысил свой прогноз по золоту на декабрь 2026 года с 4 300 до 4 900 долларов за унцию, ссылаясь на активные потоки инвестиций в золотые ETF на Западе и продолжающиеся покупки со стороны центробанков. В банке отметили, что предпочтение золота при диверсификации частных инвестиционных портфелей может привести к ещё большему росту ETF-вложений.
Citi: краткосрочная стабильность, среднесрочный рост
Аналитики Citi считают, что в ближайшей перспективе цена золота стабилизируется около 4 000 долларов, чему будут способствовать восстановление работы правительства США и возможные договорённости между Китаем и США. Однако в среднесрочном плане банк ожидает общего роста на сырьевых рынках: по его прогнозу, цена на медь может достичь 12 000 долларов за тонну, а алюминий — 3 500 долларов к 2027 году.
Morgan Stanley: уверенное движение к 4 500 долларам
По данным Morgan Stanley, высокий физический спрос и сохраняющаяся экономическая неопределённость поддерживают рост золота. Банк оценивает вероятность достижения 4 500 долларов за унцию к середине 2026 года как высокую. Отмечается, что недавняя коррекция сделала техническую картину рынка «здоровее» и создала основу для новой фазы роста.
Wells Fargo: прогноз повышен до диапазона 4 700 долларов
Американский финансовый гигант Wells Fargo повысил прогноз на конец 2026 года с диапазона 3 900–4 100 долларов до 4 500–4 700 долларов за унцию. По мнению банка, это укрепляет статус золота как долгосрочного «тихой гавани» и подтверждает возвращение интереса инвесторов к этому активу.