Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklərdən biri də kişi cinsindən olan işçilərin övladının dünyaya gəlməsi ilə bağlı ödənişli məzuniyyət hüququnun təmin edilməsidir. Əmək Məcəlləsinin 125-ci maddəsinə (“Hamiləliyə və doğuşa görə məzuniyyətlər”) əlavə edilməsi təklif olunan bəndə əsasən, uşağının doğulması ilə əlaqədar kişilərə tibb müəssisəsinin arayışı əsasında doğuşdan əvvəl və doğuşdan sonrakı dövrü əhatə etməklə, ümumilikdə 14 təqvim günü müddətində ödənişli məzuniyyət verilməsi nəzərdə tutulur.
İqtisadçı ekspert Anar Bayramov bildirib ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının “Ailə öhdəlikləri olan işçilər: kişi və qadın işçilər üçün bərabər rəftar və imkanlar haqqında” 165 nömrəli tövsiyəsinə görə, hər iki valideyn - həm ana, həm də ata doğuşdan dərhal sonra müəyyən müddət ərzində uşağa qulluq etmək üçün məzuniyyətə çıxmaq imkanına malik olmalıdır. Təklif edilən və şərti olaraq “atalıq məzuniyyəti” adlandırılan bu dəyişikliyin də həmin tövsiyəyə uyğun hazırlandığını demək olar: “Təklif edilən “atalıq məzuniyyəti” ilə bağlı bir neçə əsas məqama diqqət yetirək. Birinci məqam ondan ibarətdir ki, işçi bu ödənişli məzuniyyətdən istifadə etmək üçün uşağının doğulması ilə əlaqədar tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş arayışı işəgötürənə təqdim etməlidir. İkinci məqam isə 14 günlük ödənişli məzuniyyətin istifadə dövrü ilə bağlıdır. Təklifə əsasən, bu məzuniyyət doğuşdan əvvəl və ya doğuşdan sonrakı dövrdə tam şəkildə istifadə edilə bilər”.
A.Bayramov dəyişiklikdə diqqətçəkən məqamlardan birinin kişi işçilər üçün nəzərdə tutulan 14 günlük ödənişli məzuniyyətin hesablanması qaydası ilə bağlı olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, Əmək Məcəlləsinin 177-ci maddəsinin (“Orta əməkhaqqı və onun hesablanması qaydası”) 5-ci bəndinə təklif edilən dəyişikliklə “atalıq məzuniyyəti” dövründə əməkhaqqının da məhz həmin maddəyə uyğun hesablanması nəzərdə tutulur. Bu zaman illik əmək məzuniyyətində olduğu kimi, son 12 ay üzrə gəlirlər əsas götürülməyəcək: “Belə ki, işçi “atalıq məzuniyyəti”ndən istifadə etdikdə, 14 təqvim gününə təsadüf edən iş günlərinə görə əməkhaqqının hesablanması Əmək Məcəlləsinin 177-ci maddəsinə uyğun həyata keçiriləcək. Məsələn, əgər məzuniyyət dövrünə təsadüf edən iş günlərinin sayı 10 gün təşkil edərsə, bu halda işəgötürən işçinin son iki ay üzrə bir iş gününə düşən orta əməkhaqqını müəyyən edərək, həmin məbləği 10 iş gününə vurmaqla “atalıq məzuniyyəti” üçün ödəniləcək məbləği hesablayacaq”.

Одним из предлагаемых изменений в Трудовой кодекс является предоставление работникам мужского пола права на оплачиваемый отпуск в связи с рождением ребёнка. Согласно пункту, который предлагается добавить в статью 125 Трудового кодекса («Отпуска по беременности и родам»), мужчинам на основании справки медицинского учреждения предусматривается предоставление оплачиваемого отпуска продолжительностью в общей сложности 14 календарных дней, охватывающего период до и после родов.
Экономист-эксперт Анар Байрамов отметил, что в соответствии с Рекомендацией №165 Международной организации труда «О равном обращении и равных возможностях для работников мужчин и женщин с семейными обязанностями», оба родителя — как мать, так и отец — должны иметь возможность сразу после рождения ребёнка взять отпуск для ухода за ним. По его словам, предлагаемое изменение, условно называемое «отпуском по отцовству», в целом соответствует данной рекомендации: «Рассмотрим несколько ключевых моментов, связанных с предлагаемым “отпуском по отцовству”. Во-первых, для использования этого оплачиваемого отпуска работник должен представить работодателю справку медицинского учреждения о рождении ребёнка. Во-вторых, важен порядок использования 14-дневного оплачиваемого отпуска. Согласно предложению, данный отпуск может быть полностью использован как до родов, так и после них».
А. Байрамов также обратил внимание на порядок расчёта 14-дневного оплачиваемого отпуска, предусмотренного для работников-мужчин. По его словам, в рамках предлагаемых изменений в пункт 5 статьи 177 Трудового кодекса («Средняя заработная плата и порядок её исчисления») предусматривается, что заработная плата за период «отпуска по отцовству» будет рассчитываться именно в соответствии с этой статьёй. При этом, в отличие от ежегодного трудового отпуска, доходы за последние 12 месяцев учитываться не будут: «Так, при использовании “отпуска по отцовству” расчёт заработной платы за рабочие дни, приходящиеся на 14 календарных дней, будет осуществляться в соответствии со статьёй 177 Трудового кодекса. Например, если на период отпуска приходится 10 рабочих дней, работодатель определит среднюю заработную плату работника за один рабочий день исходя из последних двух месяцев и умножит эту сумму на 10 рабочих дней — таким образом будет рассчитан размер выплаты за “отпуск по отцовству”».