Türkiyənin "Buluttan" startapı “Arya VC” və “APY Ventures”ın idarə etdiyi “İvedik GSYF”nin iştirak etdiyi investisiya turunda 1 milyon dollar maliyyə cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, süni intellekt əsaslı hava kəşfiyyatı həlləri hazırlayan şirkət, bu investisiya ilə birlikdə 2024-cü ildə “ScaleX”, Cem Sibay, Kamil Sözen və Kerim Kotanın iştirakı ilə aldığı 1 milyon dollarlıq pre-seed mərhələsini də nəzərə almaqla, ümumilikdə 2 milyon dollar həcmində maliyyə təmin edib.
2022-ci ildə Güvən Bölükbaşı, Gökmən Güvən və Mehmet Kıral tərəfindən təsis edilən şirkət məkana xas, yüksək zaman və coğrafi dəqiqliyə malik rəqəmsal hava proqnozları, eləcə də süni intellekt modelləri hazırlayır. Bu həllər hava şəraitinin əməliyyat proseslərinə birbaşa təsir göstərdiyi sahələrdə qərar qəbuletmə mexanizmlərində istifadə olunur.
Şirkətin SaaS əsaslı hava kəşfiyyatı məhsulları hava, quru və dəniz nəqliyyatı ilə bağlı logistika əməliyyatlarında qərar dəstək sistemləri təqdim edir. Bərpa olunan enerji sahəsində isə külək, günəş və hidroelektrik stansiyaları üçün istehsal proqnozları, həmçinin enerji bazarına yönəlik analitik alətlər təmin olunur.
Bununla yanaşı, şirkət Avropada əsas süni intellekt atmosfer modeli hazırlamağı hədəfləyən və geniş meteorologiya ekosistemini bir araya gətirən “Horizon WeatherGenerator” konsorsiumunun üzvüdür. Bu çərçivədə Avropanın aparıcı milli meteorologiya qurumları ilə birgə fəaliyyət göstərir.
Cəlb edilən yeni investisiya Türkiyədə böyümənin sürətləndirilməsi, eləcə də Avropa və Yaxın Şərq bazarlarında fəaliyyətin genişləndirilməsi üçün istifadə olunacaq.

Турецкий стартап Buluttan привлёк инвестиции в размере 1 млн долларов.
Как сообщает Valyuta.az, тур финансирования прошёл при участии фонда «Ivedik GSYF», управляемого компаниями Arya VC и APY Ventures.
Компания, разрабатывающая решения в сфере метеорологической разведки на основе искусственного интеллекта, с учётом данного раунда инвестиций, а также pre-seed финансирования в размере 1 млн долларов, привлечённого в 2024 году при участии ScaleX, Джема Сибая, Камиля Сёзена и Керима Коты, в общей сложности обеспечила финансирование на сумму 2 млн долларов.
Стартап был основан в 2022 году Гювеном Бёлюкбаши, Гёкменом Гювеном и Мехметом Кыралом. Компания разрабатывает цифровые прогнозы погоды с высокой временной и географической точностью, адаптированные к конкретным локациям, а также модели искусственного интеллекта. Эти решения применяются в процессах принятия решений в отраслях, где погодные условия напрямую влияют на операционную деятельность.
SaaS-продукты Buluttan в сфере метеорологической разведки предоставляют системы поддержки принятия решений для логистических операций в воздушном, наземном и морском транспорте. В секторе возобновляемой энергетики компания предлагает прогнозы выработки для ветровых, солнечных и гидроэлектростанций, а также аналитические инструменты для энергетических рынков.
Кроме того, компания является участником консорциума Horizon WeatherGenerator, который ставит целью создание ведущей в Европе атмосферной модели искусственного интеллекта и объединяет широкий метеорологический экосистем. В рамках проекта Buluttan сотрудничает с ведущими национальными метеорологическими службами Европы.
Привлечённые инвестиции будут направлены на ускорение роста в Турции, а также на расширение деятельности на рынках Европы и Ближнего Востока.