Bu ilin yanvar–sentyabr aylarında Azərbaycanda fəaliyyət göstərən otellər və otel tipli obyektlərdə ümumilikdə 3 milyon 469 min 343 nəfər gecələyib.
Valyut.az xəbər verir ki, qonaqların 1 milyon 532 min 370 nəfəri Azərbaycan vətəndaşı, 1 milyon 936 min 973 nəfəri isə xarici ölkə vətəndaşı olub.
Hesabat dövründə ölkə üzrə otellərin ümumi gəliri 494 milyon 158 min manat təşkil edib. Orta hesabla, oteldə qalan hər bir nəfərə görə gəlir 142,4 manat olub.
Xankəndi şəhərində isə qeyd olunan dövrdə cəmi 2 094 nəfər (onlardan 24 nəfəri əcnəbi) otellərdə gecələyib. Şəhərdəki otellərin ümumi gəliri 458,2 min manat olub. Bu da hər bir nəfərə görə orta hesabla 218,8 manat gəlir deməkdir.
Şuşa şəhərində fəaliyyət göstərən otellərdə isə göstəricilər daha yüksək olub. Belə ki, 9 ay ərzində 40 min 152 nəfər (onlardan 37 min 505-i Azərbaycan vətəndaşı, 2 647-si isə əcnəbi) Şuşa otellərində qalıb. Şəhər üzrə otellərin ümumi gəliri 7 milyon 359,1 min manat təşkil edib. Orta hesabla, hər bir qonaqdan 183,3 manat gəlir əldə olunub.

За январь–сентябрь текущего года в гостиницах и объектах гостиничного типа, действующих в Азербайджане, в общей сложности переночевали 3 млн 469 тыс. 343 человека.
Как сообщает Valyuta.az, из них 1 млн 532 тыс. 370 человек были гражданами Азербайджана, а 1 млн 936 тыс. 973 — гражданами иностранных государств.
За отчетный период общий доход гостиниц по стране составил 494 млн 158 тыс. манатов. В среднем доход на одного человека, остановившегося в отеле, составил 142,4 маната.
В городе Ханкенди за указанный период в гостиницах переночевали всего 2 094 человека, из которых 24 — иностранные граждане. Общий доход гостиниц города составил 458,2 тыс. манатов, что в среднем означает 218,8 маната дохода на одного гостя.
В Шуше показатели оказались значительно выше. Так, за 9 месяцев в гостиницах города остановились 40 тыс. 152 человека, в том числе 37 тыс. 505 граждан Азербайджана и 2 647 иностранцев. Общий доход гостиниц Шуши составил 7 млн 359,1 тыс. манатов. В среднем с каждого гостя было получено 183,3 маната дохода.