2025-ci ildə kiberhakerlər kriptovalyuta bazarından ümumilikdə 2,7 milyard dollar vəsait oğurlayıb. Bu, kripto tarixində qeydə alınmış ən böyük illik itkidir.
Valyuta.az xəbəər verir ki, Blokçeyn monitorinq şirkətlərinin məlumatına görə, il ərzində kriptobirjalar Web3 və DeFi layihələrinə qarşı onlarla kiberhücum baş verib. Ən böyük hadisə Bybit birjasına edilən hücum olub. Nəticədə hakerlər təxminən 1,4 milyard dollar dəyərində kriptovalyuta ələ keçiriblər. Hücumun arxasında Şimali Koreya hökumətinə bağlı haker qruplarının dayandığı bildirilir.
Bu hadisə kripto tarixində ən iri məlum oğurluq, həmçinin bəşəriyyət tarixindəki ən böyük maliyyə talanlarından biri hesab olunur. Müqayisə üçün, 2022-ci ildə Ronin Network və Poly Network hücumlarında oğurlanan məbləğlər 624 və 611 milyon dollar olub.
Kriptovalyuta analitik şirkətləri Chainalysis və TRM Labs 2025-ci il üzrə ümumi itkini 2,7 milyard dollar olaraq təsdiqləyib.
Hesabatlara görə, il ərzində ən azı 2 milyard dollar kriptovalyuta Şimali Koreya mənşəli haker qrupları tərəfindən oğurlanıb. Qiymətləndirmələrə əsasən, bu qruplar 2017-ci ildən bu yana 6 milyard dollara yaxın kripto vəsaiti ələ keçirib.
Digər iri hücumlar arasında Cetus (223 mln. dollar), Balancer (128 mln. dollar) və Phemex (73 mln. dollardan çox) yer alır.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə kripto oğurluqları 2 milyard dollar, 2024-cü ildə isə 2,2 milyard dollar səviyyəsində olub.

В 2025 году киберпреступники похитили с криптовалютного рынка в общей сложности 2,7 миллиарда долларов. Это самая крупная годовая потеря в истории криптовалют.
Как сообщает Valyuta.az, по данным компаний по мониторингу блокчейна, в течение года на криптобиржи и проекты Web3 и DeFi было совершено множество кибератак. Крупнейшим инцидентом стала атака на биржу Bybit, в результате которой хакеры завладели криптовалютой примерно на 1,4 миллиарда долларов. Сообщается, что за этой атакой стоят хакерские группы, связанные с правительством Северной Кореи.
Этот случай считается крупнейшим известным кражей в истории криптовалют, а также одной из крупнейших финансовых краж в истории человечества. Для сравнения, в 2022 году суммы, похищенные при атаках на Ronin Network и Poly Network, составляли 624 и 611 миллионов долларов соответственно.
Аналитические компании в сфере криптовалют Chainalysis и TRM Labs подтвердили итоговые потери за 2025 год в размере 2,7 миллиарда долларов.
Согласно отчетам, не менее 2 миллиардов долларов криптовалюты были украдены хакерскими группами северокорейского происхождения. По оценкам, с 2017 года эти группы украли криптоактивов на сумму около 6 миллиардов долларов.
Другие крупные атаки включают Cetus (223 млн долларов), Balancer (128 млн долларов) и Phemex (более 73 млн долларов).
Отметим, что в 2023 году потери от криптовалютных краж составили 2 миллиарда долларов, а в 2024 году — 2,2 миллиарда долларов.