"Nvidia" və "Walmart"ın güclü hesabatlarına baxmayaraq ABŞ səhm bazarında kəskin eniş davam edir
ABŞ birjalarında cümə axşamı kəskin geriləmə qeydə alınıb. Valyuta.Az xəbər verir ki, bu, "Nvidia"nın güclü maliyyə nəticələri və sentyabr ayına dair məşğulluq hesabatının dərcindən sonra baş verib. Hesabatda həmin ay gözləniləndən daha çox iş yerinin yaradıldığı bildirilib.
Sessiya sonunda texnologiya şirkətlərinin üstünlük təşkil etdiyi "Nasdaq Composite" indeksi (^IXIC) gün ərzində 3,5%-ə yaxın düşsə də, ümumilikdə 2,1% azalıb. "S&P 500" (^GSPC) 1,5%, "Dow Jones Industrial Average" (^DJI) isə 380 bənd və ya 0,8% dəyər itirib.
Ticarətə başlanğıcda müsbət ab-hava hakim olub. "Nvidia"nın nəticələri, məşğulluq hesabatı və "Walmart"ın üçüncü rüb göstəriciləri investor əhvalını gücləndirib.
Kriptovalyuta bazarında da oxşar eniş müşahidə olunub. Sessiya bağlanarkən "bitcoin"in qiyməti 87.000 ABŞ dollarından aşağı düşərək aprel ayından bəri ən aşağı səviyyəyə yaxınlaşıb. "Ether"in də dəyəri azalıb.
"Nvidia" səhmləri 3,1% ucuzlaşıb
Çip istehsalçısı "Nvidia" səhmləri günə 5%-ə qədər artımla başlasa da, sessiyanı 3,1% itki ilə yekunlaşdırıb. Şirkət gözləntiləri üstələyən gəlir proqnozu açıqlasa da, bu, satış qərarlarını dayandırmayıb.
Şirkətin baş direktoru Censen Huanq (Jensen Huang) bildirib ki, yeni "Blackwell" prosessorlarına tələb "möhtəşəm" səviyyədədir. Bu bəyanat süni intellektlə əlaqəli səhmlərdəki zəifləmənin uzunmüddətli olmayacağına dair nikbinlik yaratsa da, bazar buna reaksiya verməyib.
Məşğulluq hesabatı: yeni iş yerləri artsa da, işsizlik də yüksəlib
ABŞ Əmək Statistikaları Bürosuna görə, sentyabr ayında ölkə iqtisadiyyatında 119.000 yeni iş yeri yaradılıb. Bu, analitiklərin proqnozlaşdırdığı 51.000-dən xeyli çoxdur. Eyni zamanda, işsizlik səviyyəsi 4,3%-dən 4,4%-ə yüksəlib.
Hesabatdan sonra opsion bazarında Federal Ehtiyat Sisteminin (Fed) dekabr iclasında faiz dərəcələrini endirmə ehtimalı 38% olaraq qiymətləndirilib. Bu göstərici əvvəlki günlə müqayisədə artsa da, Fed-in qərarları ilə bağlı yekdil fikir formalaşmayıb.
Qeyd edək ki, bu göstəricilər ABŞ-da dövlət bağlanmasından sonra dərc olunan ilk əsas iqtisadi məlumatlardır. Fed-in oktyabr protokollarında əmək bazarındakı zəifləmə və inflyasiya arasında risk balansının necə qurulacağı ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqları olduğu vurğulanıb.
"Walmart" nəticələri ilə diqqət çəkib
"Walmart" üçüncü rübdə həm mənfəət, həm də satış göstəricilərində proqnozları üstələyib və illik maliyyə proqnozunu yüksəldib. Şirkətin səhmləri təxminən 7% bahalaşıb. Analitiklər bu nəticələri bayram mövsümünə doğru istehlakçı gücünün göstəricisi kimi dəyərləndirir.

Рынки США обвалились несмотря на сильные отчёты Nvidia и Walmart
В четверг на американских биржах зафиксировано резкое снижение. Как сообщает Valyuta.az, это произошло после публикации сильных финансовых результатов Nvidia и отчёта по занятости за сентябрь, согласно которому в экономике было создано значительно больше рабочих мест, чем ожидалось.
По итогам сессии технологический индекс Nasdaq Composite (^IXIC), опустившись в течение дня почти на 3,5%, снизился в целом на 2,1%. S&P 500 (^GSPC) потерял 1,5%, а Dow Jones Industrial Average (^DJI) — 380 пунктов, или 0,8%.
В начале торгов настроения были позитивными: результаты Nvidia, отчёт по занятости и показатели Walmart за третий квартал поддержали оптимизм инвесторов.
На криптовалютном рынке наблюдалась аналогичная динамика. К закрытию сессии цена биткоина опустилась ниже 87 000 долларов, приблизившись к минимальному уровню с апреля. Снизилась и стоимость Ether.
Акции Nvidia подешевели на 3,1%
Несмотря на то что бумаги Nvidia начали день с ростом до 5%, по итогам торгов они подешевели на 3,1%. Компания опубликовала прогноз по доходам, превысивший ожидания аналитиков, однако это не остановило продажи.
Генеральный директор Дженсен Хуан заявил, что спрос на новые процессоры Blackwell находится на «потрясающем уровне». Это заявление вселило некоторый оптимизм относительно акций, связанных с искусственным интеллектом, однако рынок на него не отреагировал.
Отчёт по занятости: число рабочих мест выросло, но выросла и безработица
По данным Бюро трудовой статистики США, в сентябре в экономике было создано 119 000 новых рабочих мест, что значительно выше прогноза аналитиков (51 000). В то же время уровень безработицы вырос с 4,3% до 4,4%.
После публикации данных на рынке опционов вероятность снижения ставки Федеральной резервной системой (ФРС) на декабрьском заседании оценивается в 38%. Хотя показатель вырос по сравнению с предыдущим днём, единого мнения относительно дальнейших шагов ФРС нет.
Отмечается, что это первые ключевые макроэкономические данные, опубликованные после недавнего остановки работы федеральных ведомств в США. В октябрьских протоколах ФРС подчёркиваются серьёзные разногласия относительно того, как сбалансировать риски между ослаблением рынка труда и инфляцией.
Walmart привлёк внимание сильными результатами
Walmart в третьем квартале превзошёл прогнозы по прибыли и выручке и повысил годовой финансовый прогноз. Акции компании подорожали примерно на 7%. Аналитики рассматривают эти результаты как признак устойчивости потребительского спроса в преддверии праздничного сезона.