İnsanların rəğbətini qazanan bir çox şirkətlər bəzi hallarda bağlanmalı və işini dayandırmalı olur. Ancaq geridönüş etdikdə eyni reytinqi qazana bilmirlər. Əvvəl rəqiblərini geri qoysalar da, fəaliyyət dayanıb təkrar bərpa olunduqda insanlar əvvəlki marağı göstərmir. Bəs bunun səbəbi nədir?
“SAT Group” şirkətinin həmtəsisçisi, idarəçi və biznes konsultan Anar Bayramov Valyuta.az-a bildirir ki, burada diqqət edilməli nüanslar var:
"Burada əsas məsələ şirkətin fəaliyyətini hansı səbəblə dayandırdığını insanlara açıqlaya bilməkdir. Müştərilər şirkətin bir daha bağlanma riskini gözə alaraq, tam güvənə bilmir.
Digər önəmli məsələ odur ki, şirkət bazarda olmadığı müddətdə rəqiblər artıq güclənmiş olur və müştərinin rəğbətini özünə qazanır. Siz təkrar qayıtdıqda isə artıq bu rəqiblərlə ayaqlaşmaq mümkünsüz ola bilər. Artıq bazar payı itirilmiş olur. İmici bərpa etmək uzun vaxt ala bilər”.
A.Bayramov bildirir ki, şirkət fəaliyyətini dayandırdıqdan sonra yaranan yenidən bağlanma riski təkcə müştərilərin yox, həmçinin şirkətə yatırım edən investorların, tədarükçülərin, bank olmayan kredit təşkilatlarının və kredit verən bankların da inamının itməsinə səbəb olur: "Real praktikada artıq bir dəfə bağlandığınız üçün bu təşkilatlar sizə yatırım üçün tərəddüd edə bilər”.
“Qurumun bağlanma səbəbi də geriqayıdışa təsir edir. Əgər maliyyə vəziyyəti pisləşib və iflas həddinə çatıbsa, daha sonra güclü maliyyə ilə qayıtması mümkünsüz hala düşür” - deyə A.Bayramov əlavə edib.
Biznes konsultant, həmçinin məsləhət olaraq qeyd edib ki, kommunikasiya burada əsas körpüdür: “Burada inamı bərpa etməyin əsas tərəfi kommunikasiyanı gücləndirmək, hekayələrini müştərilərə doğru çatdırmaq lazımdır. Ən əsası isə güclü strategiya qurulmalıdır. Bazar payı əldə etmək üçün formula olması vacibdir”.

Многие компании, завоевавшие симпатию людей, в некоторых случаях вынуждены закрываться и приостанавливать свою деятельность. Однако, при возвращении они не могут добиться прежнего рейтинга. Хотя ранее они оттесняли конкурентов, когда их деятельность возобновляется после остановки, люди уже не проявляют прежнего интереса. В чем же причина?
Соучредитель, управляющий и бизнес-консультант компании SAT Group Анар Байрамов сообщает Valyuta.az, что здесь есть нюансы, на которые стоит обратить внимание:
"Главный вопрос заключается в том, чтобы компания могла объяснить людям, почему она прекратила свою деятельность. Клиенты, учитывая риск повторного закрытия компании, не могут полностью доверять ей.
Другой важный момент в том, что пока компания отсутствует на рынке, конкуренты уже укрепляются и завоёвывают симпатию клиентов. Когда вы возвращаетесь, уже может быть невозможно конкурировать с этими соперниками. Рыночная доля уже потеряна. Восстановление имиджа может занять много времени".
Анар Байрамов стал председателем Наблюдательного совета
А. Байрамов отмечает, что риск повторного закрытия после приостановки деятельности приводит к потере доверия не только клиентов, но и инвесторов, поставщиков, небанковских кредитных организаций и кредитующих банков: "На практике из-за однократного закрытия эти организации могут сомневаться в инвестировании в вас".
"Причина закрытия организации также влияет на обратный эффект. Если финансовое положение ухудшилось и компания достигла состояния банкротства, то последующее возвращение с сильным финансовым положением становится невозможным", — добавил А. Байрамов.
Бизнес-консультант также дал совет, отметив, что коммуникация является ключевым мостом: "Основной аспект восстановления доверия — усиление коммуникации, правильное донесение историй до клиентов. Самое главное — построение сильной стратегии. Для завоевания доли рынка необходима формула".