İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (İKZF) satmaq öhdəliyi ilə kirayəyə vermə mexanizmi üzrə yaşayış sahələrinin satın alınması ilə bağlı tenderə yekun vurub.
Valyuta.az Qaynarinfo-ya istinadən xəbər verir ki, tenderin qalibi "Maksimus” şirkəti seçilib. Tərəflər arasından bağlanacaq satınalma müqaviləsinin maliyyə dəyəri 68 703 095,9 manatdır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin reyestr məlumatlarına görə, "Maksimus” Mənzil-Tikinti Kooperativi (MKT) 8 may 2004-cü ildə qeydiyyata alınıb. Nizamnamə kapitalı 100 manatdır. Hüquqi ünvanı şirkətin Sumqayıt şəhəri, Bakı-Dərbənd yolunda yerləşən MKT-nin qanuni təmsilçisi Gülməmmədov Qoşqar Əşrəf oğludur.
"Maksimus” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət (MMC) kimi təsis edilib. 2025-cü ildə isə şirkətin təşkilati-hüquqi forması dəyişdirilib və şirkət MKT-yə çevrilib.
Açıq mənbələrdə "Maksimus” MKT haqqında heç bir məlumat yoxdur. MKT-nin qanuni təmsilçisi Qoşqar Gülməmmədov barəsində də hər hansı məlumata rast gəlinmir.
Yeri gəlmişkən, Qoşqar Gülməmmədovdan əvvəl şirkətə onun qardaşı Muxtar Gülməmmədov rəhbərlik edib.
Muxtar Gülməmmədov 2021-ci ildə Bakı şəhəri Atatürk prospektində ağacların kəsilməsi ilə gündəmə gəlmişdi. Həmin vaxt Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidmətinin rəsmisi Bəhruz Məhəmmədov bildirmişdi ki, sözügedən əraziyə keçirilən baxış zamanı Atatürk prospekti 118A ünvanında yerləşən obyektin qarşısındakı 3 müxtəlif cinsli ağacın qanunsuz olaraq gövdəsinin üst hissəsindən budandığı, 3 zeytun ağacının və bir neçə dekorativ kolun isə kökündən çıxarıldığı məlum olub.
"Ağacların müvafiq ekspertiza rəyi olmadan qanunsuz köçürülməsinə və budanmasına göstəriş verən obyekt sahibi Muxtar Gülməmmədov barəsində akt, protokol tərtib olunub və o, vəzifəli şəxs qismində 5000 manat məbləğində cərimə edilib”, deyə o vurğulamışdı.
Dövlət satınalmalarının vahid internet portalı üzərindən apardığımız araşdırma zamanı məlum olub ki, İKZF cari ilin əvvəlində "Maksimus” MKT ilə 17 804 626,9 manatlıq satınalma müqaviləsi imzalayıb. Həmin müqavilə qurumun yeni inzibati binasında təmir-bərpa işləri ilə əlaqədar olub.
İKZF-nin İdarə Heyətinin sədri Fəxri Kazımovdur. O, keçmiş deputat, Sosial Rifah Partiyasının qurucusu olmuş mərhum Xanhüseyn Kazımlının oğludur.

Фонд ипотечного и кредитного гарантия (ФИКГ) завершил тендер по приобретению жилых помещений по механизму аренды с обязательством выкупа.
По информации Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, победителем тендера стала компания "Maksimus". Финансовая стоимость заключаемого между сторонами договора купли-продажи составляет 68 703 095,9 манатов.
Согласно данным реестра Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, "Maksimus" Жилищно-строительный кооператив (ЖСК) был зарегистрирован 8 мая 2004 года. Уставный капитал составляет 100 манатов. Юридический адрес – профессор города Сумгайыт, по дороге Баку-Дербенд, законным представителем ЖСК является Гюльмамедов Кошкар Эшраф оглы.
"Maksimus" был основан в форме Общества с ограниченной ответственностью (ООО). В 2025 году организационно-правовая форма компании была изменена, и она превратилась в ЖСК.
В открытых источниках отсутствует информация о "Maksimus" ЖСК. Также нет сведений о законном представителе ЖСК Кошкаре Гюльмамедове.
К слову, до Кошкара Гюльмамедова руководство компанией осуществлял его брат – Мухтар Гюльмамедов.
Мухтар Гюльмамедов в 2021 году стал известен в связи с вырубкой деревьев на проспекте Ататюрка в городе Баку. Тогда представитель Государственной службы экологической безопасности Бахруз Мехмедов сообщил, что в ходе осмотра территории по адресу проспект Ататюрка, 118А было выявлено незаконное обрезание верхних частей стволов трёх различных пород деревьев, а также выкорчёвывание трёх оливковых деревьев и нескольких декоративных кустарников перед объектом.
«В отношении владельца объекта Мухтара Гюльмамедова, который дал указание на незаконную пересадку и обрезку деревьев без соответствующего экспертного заключения, был составлен акт и протокол, он был оштрафован на 5000 манатов как должностное лицо», – подчеркнул он.
При исследовании через единый интернет-портал государственных закупок выяснилось, что ФИКГ в начале текущего года подписал договор купли-продажи с ЖСК "Maksimus" на сумму 17 804 626,9 манатов. Этот договор касался ремонтных работ в новом административном здании учреждения.
Председателем Правления ФИКГ является Фахри Казимов. Он – сын покойного Ханхусейна Казимова, который был бывшим депутатом и основателем Социальной партии благосостояния.