Bakı–Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının rəisi Rəşad Daşdəmirov, general Cəbrayıl Usubovun oğlu Fərid Usubov və digər şəxslərin qəfil həbsi ölkə gündəminin əsas müzakirə mövzularından birinə çevrilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Qafqazinfo” cinayət hadisəsinin ictimaiyyətdə maraq doğuran səbəblərini öyrənə bilib. Əldə etdiyimiz məlumata görə, cinayət işlərinin başlanmasına əsas Xəzər rayonu, Türkan qəsəbəsində yerləşən ərazidə şübhəli hərəkətlər barədə Dövlət Gömrük Komitəsinə daxil olmuş əməliyyat məlumatları olub.
Məlumatla əlaqədar keçirilən əməliyyat zamanı deyilən ünvanda bir neçə yük avtomobilində 1 milyon 700 min manatdan artıq qiyməti olan 962 min 98 qutu aksiz markası olmayan tütün məmulatları aşkar edilib.
Bundan xəbər tutan qaçaqmalçı dəstə üzvləri aşkar olunmayan digər iki konteynerdəki dəyəri 3 milyon manatdan çox olan siqareti ölkədən təcili çıxarmağa cəhd ediblər. Onların bu planı isə Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının bir neçə əməkdaşının köməkliyi ilə reallaşıb. “Tütün mafiyası” dəniz yolu ilə gətirdikləri qaçaqmalı eyni qaydada geri qaytara bilib.
Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının bir sıra əməkdaşının qanunsuzluğu nəticəsində 5 milyonluq qaçaqmalçılıq gömrük sistemində geniş rezonans doğurub. Elə bir neçə gün əvvəl limanın tabe olduğu Dövlət Gömrük Komitəsi Dəniz Nəqliyyatı və Enerji Resursları Baş Gömrük İdarəsinin rəisi general-mayor Həsən Eyyubov vəzifəsindən azad edilərək təqaüdə göndərilib.
DGK-nin İstintaq İdarəsində başlanmış cinayət işi materialları sonradan Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinə göndərilib.
İstintaqla müəyyən edilib ki, mütəşəkkil dəstə halında birləşən şəxslər tütün məmulatlarını Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki şirkətlərin birindən alıblar. Yüklər əvvəlcə İrana, oradan isə gəmi ilə Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanına gətirilib.
Qaçaqmal Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanına çatana qədər artıq buradakı plan hazır olub. Razılaşmaya əsasən, həmin vaxt limanda növbədə olan vəzifəli gömrükçülər öz qulluq mövqelərindən istifadə edərək siqaretlərin bəyan edilmədən ölkəyə keçirilməsinə şərait yaradıblar. Yük dolu konteynerlər heç bir yoxlama olmadan liman ərazisindən çıxarılıb, sərbəst şəkildə Türkan qəsəbəsində mütəşəkkil dəstənin icarəyə götürdüyü sahəyə aparılıb.
Sözügedən cinayət hadisəsi ilə bağlı Bakı-Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanının rəisi Rəşad Daşdəmirov və Dövlət Gömrük Komitəsinin Dəniz Nəqliyyatı və Enerji Resursları Baş Gömrük İdarəsinin Liman Məntəqəsinin rəisi Fərid Usubovdan əlavə, cinayətin törədilməsinə şərait yaratmaqda şübhəli bilinən Heydər Eyvazov, Fariz Məhərrəmov, Rövşən Tarverdiyev FiruzƏliyev də Zaur Haşımov və Fərrux Haqverdiyev də həbs edilib. İki nəfər isə axtarışa verilib.
Hazırda cinayət işində iştirakları şübhə doğuran digərlərinin şəxsiyyətinin müəyyən edilməsi üçün prokurorluqda araşdırma gedir. İlkin istintaq müddəti fevral ayının sonuna qədər təyin edilib.

Глава Международного торгового морского порта Баку–Ховсан Рашад Дашдемиров, сын генерала Джебраила Усубова Фарид Усубов и другие лица, задержанные внезапно, стали одной из основных тем обсуждения в повестке дня страны.
Как сообщает Valyuta.az, агентство «Qafqazinfo» выяснило причины, вызвавшие интерес общества к уголовному делу. По полученной информации, основанием для возбуждения уголовного дела стали оперативные данные, поступившие в Государственный таможенный комитет о подозрительных действиях на территории, расположенной в селе Туркан Хазарского района.
В ходе проведенной по этим данным операции в нескольких грузовых автомобилях было обнаружено табачных изделий стоимостью более 1 миллиона 700 тысяч манатов – 962 098 коробок без акцизных марок.
Осведомленные члены группы контрабандистов пытались срочно вывезти из страны сигареты стоимостью более 3 миллионов манатов, находящиеся в двух других контейнерах, местонахождение которых не было установлено. Их план был реализован при содействии нескольких сотрудников Международного торгового морского порта Баку-Ховсан. «Табачная мафия» смогла таким же образом вернуть контрабанду, доставленную морским путем.
Незаконная деятельность ряда сотрудников Международного торгового морского порта Баку–Ховсан вызвала широкий резонанс в таможенной системе на сумму 5 миллионов манатов. Несколько дней назад начальник Главного управления морского транспорта и энергетических ресурсов при Государственном таможенном комитете, генерал-майор Хасан Эйюбов, которому подчинён порт, был освобожден от должности и отправлен в отставку.
Материалы уголовного дела, возбужденного Следственным управлением ГТК, позднее были переданы в Главное управление по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре.
Расследование установило, что лица, объединившиеся в организованную группу, приобрели табачные изделия у одной из компаний Объединенных Арабских Эмиратов. Грузы сначала направлялись в Иран, оттуда – морем в Международный торговый морской порт Баку–Ховсан.
План был разработан еще до того, как контрабанда прибыла в порт Баку–Ховсан. Согласно договоренности, должностные таможенники, находившиеся в очереди в порту, использовали свои служебные полномочия для беспрепятственного ввоза сигарет в страну без декларирования. Контейнеры с грузом вывозились с территории порта без какого-либо контроля и доставлялись в арендуемое организованной группой помещение в районе села Туркан.
По факту данного преступления помимо главы Международного торгового морского порта Баку–Ховсан Рашада Дашдемирова и начальника портового поста Главного управления морского транспорта и энергетических ресурсов Государственного таможенного комитета Фарида Усубова, были задержаны также подозреваемые в содействии совершению преступления Гейдар Эйвазов, Фариз Магеррамов, Ровшен Тарвердиев, Фируз Алиев, Заур Гашимов и Фаррух Гахвердиев. Двое человек объявлены в розыск.
В настоящее время в прокуратуре проводится расследование с целью установления личностей других лиц, имеющих сомнительное отношение к уголовному делу. Предварительный срок следствия установлен до конца февраля.