İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində lider olan “ESET” şirkəti 2025-ci ilin iyun–noyabr ayları arasında ən çox yayılmış kibertəhlükələrin reytinqini təqdim edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə süni intellektdən (Al) istifadə hesabına investisiya fırıldaqları daha geniş yayılıb və daha inandırıcı olub, eyni zamanda proqram-vimağaç hücumlarının və NFC texnologiyasından istifadə edən təhlükələrin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artmağa davam edib.
Bu dövrün əsas yeniliklərindən biri “ESET” mütəxəssisləri tərəfindən süni intellekt əsasında işləyən və dərhal zərərli skriptlər yarada bilən ilk proqram-vimağaçın – "PromptLock"un aşkar edilməsi olub. Süni intellekt əsasən inandırıcı fişinq və ya fırıldaqçı məzmunun yaradılmasında istifadə edilsə də, bu təhlükənin və oxşar proqramların meydana çıxması kibertəhlükələrin inkişafında yeni mərhələnin başlandığını göstərir.
"PromptLock"dan başqa, real şəraitdə süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan bir neçə digər zərərli proqram nümunəsinin də istifadəsi məlumdur. Bunlara "PromptSteal" və "QuietVault" daxildir. Sonuncu təhlükə süni intellekt göstərişlərindən istifadə edərək komprometasiya olunmuş sistemdə əlavə məlumatları axtarır və oğurlayır. "PromptSteal" isə kibercasusluq məqsədləri üçün tətbiq olunub və “CERT-UA” tərəfindən Rusiya ilə əlaqəli "Sednit" qrupuna (APT28, "Fancy Bear" kimi də tanınır) aid edilir.
Bununla yanaşı, "Nomani" adı ilə tanınan investisiya fırıldaqlarının sayı əvvəlki illə müqayisədə 62% artıb, baxmayaraq ki, 2025-ci ilin ikinci yarısında artım tempi bir qədər zəifləyib. Son dövrlərdə bu sxemlər “Meta” sosial şəbəkəsinin hüdudlarını aşaraq digər platformalara, o cümlədən “YouTube”a yayılmağa başlayıb.
“Nomani" investisiya fırıldaqlarının arxasında duran dələduzlar öz üsullarını təkmilləşdiriblər. Biz süni intellektlə yaradılmış dipfeyklərin keyfiyyətinin yüksəldiyini, süni intellektlə hazırlanmış saytlar üzərində fişinq əlamətlərinin demək olar ki, görünməz olduğunu və aşkar edilməmək üçün getdikcə daha qısa müddətli reklam kampaniyalarının aparıldığını müşahidə etdik”, deyə “ESET”in təhlükələrin qarşısının alınması laboratoriyasının direktoru İrji Kropaç bildirib.
Eyni zamanda proqram-vimağaçların qurbanlarının sayı ilin bitməsinə xeyli qalmış 2024-cü ilin göstəricilərini ötüb və “ESET” proqnozlarına görə, bu tip hücumların illik artımı 40% təşkil edə bilər. Hazırda "Akira" və "Qilin" proqram-vimağaçları ən aktiv təhlükələr sırasındadır. Daha az tanınan "Warlock" isə aşkarlanmanı çətinləşdirən innovativ üsullardan istifadə edib. EDR sistemlərini neytrallaşdırmağa yönəlmiş təhlükələr də yayılmaqda davam edib. Bununla belə, təhlükələrin aşkarlanması və cavablandırılması alətləri hələ də kibercinayətkarlar üçün ciddi maneə olaraq qalır və bu hücumlar belə həllərin vacibliyini bir daha vurğulayır.
Əvvəlki hesabatla müqayisədə mobil cihazlarda NFC təhlükələrinin miqyası və mürəkkəbliyi artmaqda davam edib. “ESET”in məlumatına görə, qeydə alınmış hücumların sayı 87% yüksəlib. Xüsusilə “ESET” tərəfindən ilk dəfə aşkar edilmiş "NGate" adlı NFC təhlükəsi yeni funksiyalar əldə edib və artıq kontaktları oğurlamaq imkanına malikdir.
Bundan əlavə, NFC üzərindən hücumlara yönəlmiş tamamilə yeni "RatOn" adlı zərərli proqram ortaya çıxıb. Bu təhlükə uzaqdan giriş troyanının (RAT) imkanlarını NFC məlumatlarının ələ keçirilməsi ilə birləşdirir və kibercinayətkarların yeni nüfuzetmə vektorlarından istifadə etmək əzmini nümayiş etdirir. "RatOn" saxta “Google Play” səhifələri, böyüklər üçün məzmun təklif edən və “TikTok”u təqlid edən reklamlar, eləcə də internet-bankinq xidmətləri adı altında yayılıb.
Bu arada "CloudEyE" ("GuLoader" kimi də tanınır) adlı digər təhlükənin aktivliyi kəskin artıb. “ESET” hesabatına əsasən, onun aşkarlanma halları təxminən 30 dəfə çoxalıb. Bu yükləyici fişinq elektron məktubları vasitəsilə yayılır və proqram-vimağaçlar, həmçinin "Rescoms", "Formbook" və "Agent Tesla" kimi güclü məlumat oğurlama alətlərinin yayılması üçün istifadə olunur. 2025-ci ilin ikinci yarısında "CloudEyE" hücum cəhdlərinin 32%-i Polşanın payına düşüb.
Bu və digər təhlükələr barədə ətraflı hesabat müvafiq keçid vasitəsilə əldə edilə bilər.
Cihazları qorumaq üçün “ESET” mütəxəssisləri yalnız rəsmi mağazalardan yoxlanılmış tətbiqləri yükləməyi, naməlum keçidlərə daxil olmamağı, hesablar üçün çoxfaktorlu autentifikasiyadan istifadə etməyi və kompüterlər, smartfonlar və smart televizorlar üçün kibertəhlükələrdən qoruyan proqramlardan yararlanmağı tövsiyə edirlər.

Компания «ESET», являющаяся лидером в области информационной безопасности, представила рейтинг наиболее распространённых киберугроз за период с июня по ноябрь 2025 года.
По информации Valyuta.az, в отчётный период мошенничества с инвестициями на основе использования искусственного интеллекта (ИИ) стали более распространёнными и убедительными, при этом количество программ-вымогателей и угроз, использующих технологию NFC, значительно увеличивается.
Одним из ключевых новшеств этого периода стало обнаружение специалистами «ESET» первой программы-вымогателя на основе искусственного интеллекта — «PromptLock», способной мгновенно создавать вредоносные скрипты. Хотя ИИ в основном применялся для создания убедительного фишинга или мошеннического контента, появление этой угрозы и подобных программ свидетельствует о начале новой стадии развития киберугроз.
Кроме «PromptLock», известно о применении в реальных условиях нескольких других вредоносных программ на основе ИИ, таких как «PromptSteal» и «QuietVault». Последняя угроза использует команды ИИ для поиска и кражи дополнительной информации в скомпрометированной системе. «PromptSteal» применяется в целях кибершпионажа и приписывается группе «Sednit», связанной с Россией (по данным «CERT-UA» группа известна также как APT28 и «Fancy Bear»).
Кроме того, количество инвестиционных мошенничеств, известных как «Nomani», увеличилось на 62% по сравнению с предыдущим годом, хотя темпы роста в второй половине 2025 года несколько замедлились. В последнее время эти схемы распространяются за пределы социальной сети «Meta» и начинают появляться на других платформах, включая «YouTube».
Мошенники, стоящие за инвестиционными аферами «Nomani», усовершенствовали свои методы. «Мы наблюдали повышение качества дипфейков, созданных с помощью ИИ, практически незаметные признаки фишинга на сайтах, подготовленных ИИ, и всё более короткие рекламные кампании, направленные на избежание обнаружения», — сообщил директор лаборатории предотвращения угроз «ESET» Иржи Кропаћ.
В то же время количество жертв программ-вымогателей уже превысило показатели 2024 года, хотя до конца года ещё достаточно далеко, а по прогнозам «ESET», годовой рост этих атак может составить 40%. В настоящее время наибольшую активность проявляют программы-вымогатели «Akira» и «Kilin». Менее известный «Warlock» использует инновационные методы, затрудняющие его обнаружение. Продолжается распространение угроз, направленных на нейтрализацию систем EDR. Тем не менее, средства обнаружения и реагирования остаются серьёзным препятствием для киберпреступников и подчёркивают важность таких решений.
По сравнению с предыдущим отчётом масштаб и сложность угроз через NFC на мобильных устройствах продолжает расти. По данным «ESET», число зафиксированных атак увеличилось на 87%. В частности, впервые обнаруженная «ESET» угроза NFC под названием «NGate» получила новые функции и теперь способна похищать контакты.
Кроме того, появилась новая вредоносная программа «RatOn», нацеленная на атаки через NFC. Эта угроза объединяет возможности удалённого доступа (RAT) с перехватом данных NFC, демонстрируя стремление киберпреступников использовать новые векторы проникновения. «RatOn» распространяется через поддельные страницы «Google Play», рекламу с контентом для взрослых и имитацию «TikTok», а также под видом сервисов интернет-банкинга.
Между тем активность другой угрозы — «CloudEyE» (известной также как «GuLoader») — резко возросла. Согласно отчёту «ESET», количество её обнаружений увеличилось примерно в 30 раз. Этот загрузчик распространяется через фишинговые электронные письма и используется для распространения программ-вымогателей, а также мощных инструментов кражи данных, таких как «Rescoms», «Formbook» и «Agent Tesla». Вторая половина 2025 года отметилась тем, что 32% попыток атак с использованием «CloudEyE» пришлись на Польшу.
Подробный отчёт о перечисленных и других угрозах доступен по соответствующей ссылке.
Для защиты устройств специалисты «ESET» рекомендуют загружать проверенные приложения только из официальных магазинов, избегать переходов по подозрительным ссылкам, использовать многофакторную аутентификацию для учётных записей, а также пользоваться программами защиты от киберугроз для компьютеров, смартфонов и смарт-телевизоров.