Mediada Naxçıvan-Bakı reysi ilə gələn avtobusun sərnişinlərinin “Biləsuvar” gömrük postunda uzun müddət gözləməsi barədə videogörüntülər yayımlanıb. Yayımlanan görüntülərdə sərnişinlər gömrük nəzarətinin yubadıldığını, soyuq hava şəraitində açıq ərazidə gözlədiklərini iddia edirlər.
Dövlət Gömrük Komitəsindən bildirilib ki, gün ərzində “Biləsuvar” gömrük postundan keçməklə Naxçıvan-Bakı marşrutu ilə hərəkət edən 5 avtobusla, ümumilikdə 200-dən çox sərnişin daşınır və onların gömrük nəzarəti optimal müddətdə həyata keçirilir.
Dekabrın 17-də sərnişinlərin idxal nəzarət xəttinə kütləvi şəkildə daxil olmalarına, bəzi şəxslərin isə gətirdikləri mallara dair bəyannamələri vaxtında təqdim etmədiklərinə görə gömrük nəzarəti tədbirlərinin qismən uzanmasına səbəb olub, qısa müddət ərzində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində vətəndaşların sürətli keçidi tam təmin edilib.
Dövlət Gömrük Komitəsi sərhədkeçmə və rəsmiləşdirilmə proseslərinin optimal vaxt ərzində həyata keçirilməsi üçün vətəndaşlara gömrük qanunvericiliyinə riayət olunmasını tövsiyə edir.

В СМИ были опубликованы видеозаписи с длительным ожиданием пассажиров автобуса, движущегося по маршруту Нахичевань-Баку, на таможенном посту «Билясувар». В опубликованных видео пассажиры жалуются на задержки при прохождении таможенного контроля, а также утверждают, что им пришлось ожидать на открытом воздухе в холодную погоду.
В Государственном таможенном комитете сообщили, что в течение дня по маршруту Нахичевань-Баку через таможенный пост «Билясувар» проходит 5 автобусов, перевозящих более 200 пассажиров, и таможенный контроль осуществляется в оптимальные сроки.
17 декабря массовый проход пассажиров к линии таможенного контроля экспорта, а также несвоевременное предоставление деклараций некоторыми лицами на ввозимые товары привели к частичному удлинению мероприятий таможенного контроля. В результате предпринятых мероприятий за короткое время был полностью обеспечен быстрый проход граждан.
Государственный таможенный комитет рекомендует гражданам соблюдать таможенное законодательство для обеспечения прохождения границы и оформления в оптимальный срок.