Dəniz Kənarı Bulvar İdarəsinin İdarə Heyətinin sabiq sədri İlqar Mustafayev səhhəti ilə əlaqədar məhkəmə istintaqının mümkün qədər tez yekunlaşdırmağı xahiş edib.
O, bu barədə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində köməkçisi Rəşad Bədəlov və "GİRASOL" MMC-nin direktoru Fuad Babayevlə birgə ittiham edildiyi cinayət işi ilə bağlı prosesdə deyib.
Belə ki, hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən iclasda təqsirləndirilən İlqar Mustafayev məhkəmə istintaqının tez yekunlaşmasının istəməsinə səbəb kimi iki həftə əvvəl ağır əməliyyat keçirdiyini göstərib və səhhətində ciddi problemlər olduğunu deyib.
Həmçinin prosesdə Dəniz Kənarı Bulvar İdarəsinin nümayəndəsi sualları cavablandırıb.
İlqar Mustafayevin vəkili İsmayıl Kəngərli Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin nümayəndəsinə Hesablama Palatasının müvəkkilinə dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması sisteminin quraşdırılmaması ilə bağlı tutduğu iradın aradan qaldırılıb - qaldırılmadığını soruşub. Nümayəndə bu sistemin hələ də quraşdırılmadığını deyib.
Prosesdə ifadə verən İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin nümayəndəsi deyib ki, Dəniz Kənarı Bulvar İdarəsində vergi yoxlaması keçirilən zaman məlum olub ki, 2022-2024-cü illərdə həmin ərazilərdə yerləşən icarəyə verilmiş iaşə obyektlərində icarə haqqı müəyyən edilməyib. Həmçinin sözügedən dövr ərzində bulvarda fəaliyyət göstərən "Mirvari" gəmisində 44 475 nəfər sərnişin daşınıb, lakin onlarla bağlı hər hansı bir sənədləşmə aparılmayıb. Bu hallar vergidən yayınmaya səbəb olub.
Vəkil İsmayıl Kəngərli deyib ki, ekspertlər bulvarda batut (uşaqlar üçün atraksion) işlədən şəxslərdən icarə haqqını hər ay 20 000 manat, orada fəaliyyət göstərən restoranların icarə haqqını isə 2000 manat göstərib.
"Bu reallığı əks etdirmir. Batut işlədən nə qədər qazanır ki, aylıq 20 000 manat icarə haqqı ödəsin", - vəkil bildirib.

Бывший председатель Правления Управления Приморского Бульвара Илгар Мустафаев в связи с состоянием здоровья обратился с просьбой как можно скорее завершить судебное следствие.
Об этом он заявил в ходе процесса в Бакинском суде по тяжким уголовным делам, где он обвиняется совместно с помощником Рашадом Бадаловым и директором ООО "GİRASOL" Фуадом Бабаевым.
Так, на заседании под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой обвиняемый Илгар Мустафаев объяснил причину просьбы о скорейшем завершении судебного следствия проведенной две недели назад тяжелой операцией и серьезными проблемами со здоровьем.
Также в процессе представитель Управления Приморского Бульвара ответил на вопросы.
Адвокат Илгара Мустафаева Исмаил Кенгерли спросил представителя Управления Приморского Бульвара, устранены ли замечания Счетной палаты касательно неустановки системы опреснения морской воды, выдвинутые в адрес его доверителя. Представитель ответил, что эта система до сих пор не установлена.
В ходе процесса представитель Государственной налоговой службы при Министерстве экономики заявил, что при проведении налоговой проверки в Управлении Приморского Бульвара было выявлено, что в период 2022-2024 годов арендная плата не была установлена для объектов общественного питания, расположенных на данных территориях и сдаваемых в аренду. Также за указанный период на теплоходе "Мирвари", действующем на бульваре, было перевезено 44 475 пассажиров, однако по ним не было оформлено никаких документов. Эти факты привели к уклонению от уплаты налогов.
Адвокат Исмаил Кенгерли сообщил, что эксперты оценили арендную плату за батут (аттракцион для детей), работающий на бульваре, в размере 20 000 манатов в месяц, а за рестораны, функционирующие там, - по 2000 манатов в месяц.
«Это не отражает реальность. Насколько много зарабатывает владелец батута, чтобы платить 20 000 манатов в месяц?» — заявил адвокат.