Azərbaycanda 5 səhmdar cəmiyyətin səhmləri satışa çıxarılır
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin təşkilatçılığı ilə 13 yanvar tarixində təkrar pul hərracı keçiriləcək. Hərracda dövlətə məxsus səhmlərin satışa çıxarılması planlaşdırılır. Ümumilikdə beş səhmdar cəmiyyətinin səhmləri satışa təqdim olunacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, hərraca çıxarılan səhmdar cəmiyyətlər "Salyan broyler", "Yevlax Yük Avtonəqliyyat", "Yevlax Kəndnəqliyyat", "Şıxlar Broyler", "Xaçmaz Mexanizasiya Nəqliyyat"dır.
"Salyan broyler" ASC 2000-ci ildə yaradılıb və onun balansında 1 120 118 manat nizamnamə kapitalı mövcuddur. Səhmdar cəmiyyətin 560 059 ədəd buraxılmış səhminin 30,04 faizini təşkil edən 168 225 ədəd səhmi satışa çıxarılıb. Bir səhmin nominal dəyəri 2 manat olmaqla, ümumi nominal dəyər 336 450 manat, ilkin satış qiyməti isə 168 225 manat müəyyən edilib. Hərracda iştirak etmək üçün tələb olunan beh məbləği 16 822 manatdır.
"Yevlax Yük Avtonəqliyyat" ASC 1998-ci ildə təsis edilib və Yevlax şəhərində yerləşir. 158 443 ədəd buraxılmış səhmin 30,01 faizini təşkil edən 47 543 səhmi satışa çıxarılıb. Bu səhmlərin nominal dəyəri 95 086 manat, ilkin satış qiyməti isə 47 543 manat təşkil edir. Beh məbləği 4 754 manatdır.
1997-ci ildə yaradılmış "Yevlax Kəndnəqliyyat" ASC-nin isə 112 950 ədəd səhminin 30,02 faizini təşkil edən 33 906 səhmi satışa çıxarılıb. Nominal dəyəri 67 812 manat olan bu səhmlər ilkin olaraq 33 906 manata təklif olunur. Beh məbləği isə 3 390 manatdır.
"Şıxlar Broyler"ASC 1998-ci ildə yaradılıb. 139 804 ədəd buraxılmış səhmin 30,11 faizini təşkil edən 420 90 səhmi satışa çıxarılıb. Bu səhimlərin nominal dəyəri 84 180 manat, ilkin satış qiyməti isə 42 090 manat təşkil edir. Beh məbləği 4 209 manatdır.
"Xaçmaz Mexanizasiya Nəqliyyat" ASC 2005-ci ildə yaradılıb. 61 528 ədəd buraxılmış səhmin 30,01 faizini təşkil edən 18 463 səhmi satışa çıxarılıb. Bu səhmlərin nominal dəyəri 36 926 manat, ilkin satış qiyməti isə 18 463 manat təşkil edir. Beh məbləği 1 846 manatdır.
Hərracda iştirak etmək istəyən hüquqi və fiziki şəxslər sifarişlərini və tələb olunan digər sənədləri ən geci hərracın keçirilməsinə 3 bank günü qalanadək Əmlak Xidmətləri Məkanına (ünvan: Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Xəlil Rza Ulutürk küçəsi, 20) və ya İqtisadiyyat Nazirliyinin Elektron Xidmətlər Portalı vasitəsilə təqdim etməlidirlər.

В Государственной службе анонсировали повторный аукцион акций пяти акционерных обществ
Повторный аукцион по продаже акций государственных предприятий состоится 13 января по инициативе Государственной службы по имущественным вопросам. Планируется выставить на продажу акции, принадлежащие государству. В общей сложности будут предложены к продаже акции пяти акционерных обществ.
По информации Valyuta.az, к аукциону представлены следующие акционерные общества: "Salyan broyler", "Yevlax Yük Avtonəqliyyat", "Yevlax Kəndnəqliyyat", "Şıxlar Broyler" и "Xaçmaz Mexanizasiya Nəqliyyat".
АО "Salyan broyler" было создано в 2000 году, у общества на балансе числится уставный капитал в размере 1 120 118 манатов. Из 560 059 выпущенных акций акционерного общества на продажу выставлено 168 225 акций, что составляет 30,04% от общего количества. Номинальная стоимость одной акции составляет 2 маната, общая номинальная стоимость 336 450 манатов, начальная цена продажи — 168 225 манатов. Размер требуемого задатка для участия в аукционе составляет 16 822 маната.
АО "Yevlax Yük Avtonəqliyyat" было основано в 1998 году и расположено в городе Евлах. Из 158 443 выпущенных акций выставлено на продажу 47 543 акции, что соответствует 30,01% от общего объема. Номинальная стоимость этих акций составляет 95 086 манатов, начальная цена продажи — 47 543 маната. Размер задатка — 4 754 маната.
АО "Yevlax Kəndnəqliyyat", основанное в 1997 году, выставляет на продажу 33 906 акций, что составляет 30,02% от 112 950 акций. Номинальная стоимость данных акций — 67 812 манатов, начальная цена — 33 906 манатов. Задаток составляет 3 390 манатов.
АО "Şıxlar Broyler" основано в 1998 году. Из 139 804 выпущенных акций на продажу выставлено 42 090 акций, что составляет 30,11%. Номинальная стоимость этих акций составляет 84 180 манатов, начальная цена — 42 090 манатов. Задаток — 4 209 манатов.
АО "Xaçmaz Mexanizasiya Nəqliyyat" было создано в 2005 году. Из 61 528 выпущенных акций на продажу выставлено 18 463 акции, что составляет 30,01%. Номинальная стоимость этих акций — 36 926 манатов, начальная цена — 18 463 манатов. Размер задатка равен 1 846 манатам.
Желающие принять участие в аукционе юридические и физические лица должны подать свои заявки и необходимые документы не позднее чем за 3 банковских дня до проведения аукциона в Помещение Службы по Имуществу (адрес: город Баку, район Низами, улица Халил Рза Улутюрк, 20) или через Портал Электронных Услуг Министерства Экономики.