"YouTube"un illik gəliri 60 milyard dollara çatıb
Valyuta.az xəbər verir ki, "YouTube" platformasının reklamlar və abunəliklər daxil olmaqla ümumi illik gəliri ötən illə müqayisədə 17% artaraq 60 milyard dollar təşkil edib.
Məlumata görə, "Alphabet" şirkəti "YouTube Premium" və "Google One" xidmətləri üzrə ödənişli istifadəçi sayının 300 milyondan 325 milyona yüksəldiyini açıqlayıb. "YouTube"un 2025-ci ilin dördüncü rübündə reklam gəlirləri 11,38 milyard dollar olub.
Qeyd edək ki, "YouTube"un illik gəliri "Netflix"iin 2025-ci ildə əldə etdiyi 45 milyard dollarlıq gəlirdən 33% çoxdur. Platformanın qısa video xidməti "YouTube Shorts" gündəlik orta hesabla 200 milyard baxış toplayır.
"Alphabet"in baş icraçı direktoru Sundar Pichai bildirib ki, şirkət "YouTube TV" üzrə abunəlik paketlərini genişləndirməyi planlaşdırır. Şirkət 2026-cı ildə kapital xərclərini 175-185 milyard dollar aralığında artırmağı nəzərdə tutur.

Годовой доход «YouTube» достиг 60 миллиардов долларов.
Как сообщает Valyuta.az, общий годовой доход платформы «YouTube», включая рекламу и подписки, вырос на 17% по сравнению с прошлым годом и составил 60 миллиардов долларов.
По данным компании, «Alphabet» увеличила количество платных пользователей сервисов «YouTube Premium» и «Google One» с 300 до 325 миллионов. Рекламный доход «YouTube» в четвертом квартале 2025 года составил 11,38 миллиарда долларов.
Отметим, что годовой доход «YouTube» на 33% превышает доход «Netflix» в 2025 году, который составил 45 миллиардов долларов. Сервис коротких видео платформы «YouTube Shorts» собирает в среднем 200 миллиардов просмотров в день.
Генеральный директор «Alphabet» Сундар Пичай заявил, что компания планирует расширить пакеты подписки на «YouTube TV». Компания намерена увеличить капитальные расходы в 2026 году до диапазона от 175 до 185 миллиардов долларов.