Tim Kuk planı açıqladı: "Apple"ın 50 illik yubileyi necə keçiriləcək?
Qurmanın məlumatına görə, şirkətin baş direktoru Tim Kuk işçilərlə daxili görüş zamanı bu əlamətdar günü qeyd edəcəklərinə söz verib. O, “Apple”ın tarixi haqqında son dövrlərdə etdiyi düşüncələrin “qəlbini sevindirdiyini” etiraf edib və yarım əsrlik yubiley münasibətilə bayramın keçiriləcəyini vəd edib.
“Apple” 1 aprel 1976-cı ildə təsis olunub. Keçən 50 il ərzində şirkət yüksəlişlər və enişlər yaşayıb, 1990-cı illərin sonunda iflas təhlükəsi ilə üzləşsə də, 2010-cu illərin əvvəlində dünyanın ən bahalı açıq səhmdar şirkətinə çevrilib.
Gözlənilən yubileyin aktuallığı son maliyyə uğurları ilə də bağlıdır: son rübdə “Apple” tarixində rekord gəlir əldə edib, əsasən rekord səviyyədə "iPhone" satışları sayəsində. Şirkət əlamətdar tarix öncəsi xüsusi tədbirlər hazırlayır, lakin detalları hələ açıqlanmayıb.

Apple готовится к 50-летию: Тим Кук пообещал масштабное празднование
Корпорация Apple готовится к празднованию своего 50-летнего юбилея, который официально будет отмечен 1 апреля 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, об этом написал известный инсайдер и журналист издания Bloomberg Марк Гурман.
По его данным, генеральный директор компании Тим Кук во время внутренней встречи с сотрудниками пообещал, что эта знаменательная дата будет отмечена. Он признался, что его недавние размышления об истории Apple «греют душу», и заверил, что в честь полувекового юбилея состоится праздничное мероприятие.
Apple была основана 1 апреля 1976 года. За прошедшие 50 лет компания переживала как взлёты, так и падения: в конце 1990-х годов она столкнулась с угрозой банкротства, однако в начале 2010-х превратилась в самую дорогую публичную компанию в мире.
Актуальность предстоящего юбилея усиливается и последними финансовыми успехами: в последнем квартале Apple получила рекордную выручку в своей истории, главным образом благодаря рекордным продажам iPhone. Компания готовит специальные мероприятия к знаковой дате, однако подробности пока не раскрываются.