“Bir nəfərin kredit borcuna görə, bankın ailə üzvlərinə zəng vurması qanunsuzdur”
Şəxsin qardaşı bankdan kredit götürüb və hazırda həmin borcun ödənilməsində çətinlik yaşayır. Bank isə zamin olmayan valideynlərə və digər ailə üzvlərinə gündə bir neçə dəfə müxtəlif nömrələrdən zəng edir. Bu, ailə üzvlərində psixoloji gərginlik yaradır.
Zaminlik və hüquqi öhdəlik olmadan bankın ailə üzvlərinə davamlı zəng etməsi nə dərəcədə qanunidir?
Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasının üzvü Cavanşir Qasımzadə Valyuta.az-a bildirib ki, bankların bu hərəkəti tamamilə qanunsuzdur:
"Borclu kredit müqaviləsinə əsasən şəxsən məsuliyyət daşıyır. Zamin isə yalnız zaminlik müqaviləsi üzrə öhdəliklərinə görə məsuliyyət daşıyır. Zaminlik müqaviləsinin tərəfi olmayan hər hansı bir qohuma zəng edilməsi və ya ona istənilən formada təzyiq göstərilməsi, hətta sadəcə zəng edilməsi belə, birbaşa olaraq həm Konstitusiyanın, həm də “Fərdi məlumatlar haqqında” qanunun və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin tələblərinin pozulması deməkdir. Konstitusiyada şəxsi həyatın toxunulmazlığı açıq şəkildə təsbit olunub. “Fərdi məlumatlar haqqında” qanuna görə, şəxsin mobil nömrəsi fərdi məlumat hesab olunur və bu məlumatlardan sui-istifadəyə yol verilə bilməz. Bank bu məlumatlardan yalnız qanuni əsaslarla və müvafiq razılıq olduqda istifadə edə bilər. Əks halda, bu, inzibati məsuliyyət doğura bilər və bank cərimələnə bilər".
"Əgər şəxs bu cür qanunsuz zənglərlə və təzyiqlərlə davamlı şəkildə üzləşirsə, ilk növbədə bankın özünə müraciət edərək etirazını bildirməli və həmin nömrənin bankın məlumat bazasından silinməsini tələb etməlidir. Əgər bu baş verməzsə, Mərkəzi Bankın qaynar xəttinə müraciət olunaraq məlumatların silinməsi və bankla bağlı tədbir görülməsi tələb oluna bilər. Bundan əlavə, şəxs mənəvi zərərə görə və bankın öhdəliklərinin müəyyən olunması məqsədilə məhkəməyə də müraciət edə bilər", - deyə C.Qasımzadə əlavə edib.

Брат должника оформил кредит в банке и в настоящее время испытывает трудности с погашением данного обязательства. Однако банк, не являясь поручителем, многократно в день звонит родителям и другим членам семьи с разных номеров. Это вызывает психологическое напряжение у членов семьи.
Насколько законно постоянное телефонное преследование членов семьи со стороны банка без поручительства и юридических обязательств?
Член Коллегии адвокатов Азербайджана Джаваншир Гасымзаде сообщил Valyuta.az, что подобные действия банков являются полностью незаконными:
«За кредит по договору отвечает лично должник. Поручитель несёт ответственность только в рамках договора поручительства. Звонки или любое давление на родственников, которые не являются сторонами договора поручительства, даже простые звонки, напрямую нарушают как Конституцию, так и Закон «О персональных данных», а также Кодекс об административных правонарушениях. В Конституции прямо закреплено неприкосновенность личной жизни. Мобильный номер считается персональными данными согласно закону «О персональных данных», и использование этих данных без соответствующего согласия запрещено. Банк вправе использовать такие данные только на законных основаниях и с соответствующего согласия. В противном случае это может привести к административной ответственности и штрафам для банка».
«Если человек постоянно сталкивается с такими незаконными звонками и давлением, в первую очередь он должен обратиться в сам банк с жалобой и потребовать удалить этот номер из базы данных банка. Если этого не произойдет, можно обратиться на горячую линию Центрального банка с требованием удалить данные и принять меры в отношении банка. Кроме того, человек может обратиться в суд с иском о возмещении морального вреда и определении обязательств банка», — добавил Дж.Гасымзаде.