"X" platforması "xAI" tərəfindən hazırlanmış "Grok" süni intellekt alətinin vizual yaratma funksiyasını yalnız ödənişli abunəçilər üçün əlçatan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Grok"un qadınlar və uşaqlar da daxil olmaqla şəxslər üçün razılıq olmadan cinsəlləşdirilmiş vizuallar yaratması ilə bağlı artan qlobal tənqidlərdən sonra qəbul olunub.
Bildirilib ki, "X" üzərindən vizual yaratma və redaktə funksiyaları məhdudlaşdırılsa da, "Grok"un müstəqil tətbiqində bu imkan hələlik abunə olmadan qalır.
Məsələ ilə bağlı Avropa İttifaqı, Hindistan və Böyük Britaniya xAI-ya xəbərdarlıq edib. İlon Mask isə qanunsuz məzmun yaradan istifadəçilərin platformada sanksiyalarla üzləşəcəyini bildirib.

Платформа X сделала функцию визуальной генерации инструмента искусственного интеллекта Grok, разработанного компанией xAI, доступной только для платных подписчиков.
Как сообщает Valyuta.az, решение было принято на фоне растущей глобальной критики в связи с возможностью создания Grok сексуализированных визуальных материалов с изображением людей, включая женщин и детей, без их согласия.
Отмечается, что хотя функции создания и редактирования изображений через платформу X были ограничены, в независимом приложении Grok эти возможности пока остаются доступными без оформления подписки.
По данному вопросу Европейский союз, Индия и Великобритания направили предупреждения компании xAI. В свою очередь Илон Маск заявил, что пользователи, создающие незаконный контент, будут подвергаться санкциям на платформе.