Prezident İlham Əliyev martın 23-də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən inşa edilmiş Şamaxı Avropa liseyinin yeni binasının açılışında iştirak edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlət başçısına liseydə yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Avropa liseyinin yerləşdiyi əvvəlki bina 1937-ci ildə inşa edilmişdi. Təhsil müəssisəsinin 1987-ci ildə yenidən qurulan binası isə ötən müddətdə istifadəyə yararsız hala düşdüyündən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən yeni lisey binası inşa olunub.
Üç və dördmərtəbəli 7 korpusdan ibarət 1200 şagird yerlik bu təhsil müəssisəsi rayonun ən böyük məktəblərindəndir. Lisey zəruri mebel və avadanlıqla, fənn kabinetləri və laboratoriyalar isə əyani vəsaitlərlə təchiz edilib.
Burada 50-dən çox sinif otağı, fizika, kimya və biologiya laboratoriyaları, informatika və STEAM, hərbi təlim, tibb və əmək təlimi otaqları, kitabxana, yeməkxana, akt və idman zalları, həmçinin açıq idman meydançası yaradılıb.
Liseyin yeni binası Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" Proqramı çərçivəsində inşa edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda təhsil sahəsinin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Dövlət səviyyəsində bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərə Heydər Əliyev Fondu da böyük töhfələr verir. Fondun "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" Proqramı çərçivəsində indiyədək ölkəmizdə 500-dən çox məktəb istifadəyə verilib.
Paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrdə bu cür layihələrin icrası ilk növbədə regionlarda yaşayan şagirdlərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına, onların elmin sirlərinə daha dərindən yiyələnmələrinə hərtərəfli şərait yaradır. Bu, eyni zamanda, ölkəmizdə ümumilikdə təhsil sahəsinin inkişafını əyani şəkildə göstərir.

23 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии нового здания Шамахинского европейского лицея, построенного Фондом Гейдара Алиева.
Как сообщает Trend, помощник Президента Анар Алакбаров проинформировал главу государства об условиях, созданных в лицее.
Отмечено, что прежнее здание, где располагался Европейский лицей, было построено в 1937 году. В 1987 году здание учебного заведения было реконструировано. Однако за минувший период оно пришло в непригодное для использования состояние, поэтому по поручению президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой было построено новое здание лицея.
Данное общеобразовательное учреждение на 1200 ученических мест состоит из семи трех- и четырехэтажных корпусов. Это - одна из крупнейших школ района. Лицей оснащен необходимой мебелью и оборудованием, предметные кабинеты и лаборатории обеспечены наглядными пособиями.
Здесь создано более 50 классных комнат, физическая, химическая и биологическая лаборатории, кабинеты информатики и STEAM, военной подготовки, трудового обучения, медпункт, библиотека, столовая, актовый и спортивный залы, а также открытая спортивная площадка.
Новое здание лицея построено в рамках реализуемой Фондом Гейдара Алиева программы «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу».
Отметим, что развитие сферы образования в Азербайджане является одним из основных приоритетов политики государства. Фонд Гейдара Алиева вносит существенный вклад в проводимую на государственном уровне работу в этом направлении. В рамках программы «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу» в стране на сегодняшний день сдано в пользование более 500 школ.
Реализация подобных проектов не только в Баку, но и в регионах страны способствует повышению уровня образования в республике.