İlon Mask rəhbərlik etdiyi "Tesla" və "SpaceX" üçün çip istehsalı sahəsində yeni planlarını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Mask ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçirilən tədbirdə çıxışı zamanı “Terafab” adlandırılan yeni istehsal müəssisəsinin "Tesla"nın Ostində yerləşən “Gigafactory” zavodunun yaxınlığında tikiləcəyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, layihənin əsas məqsədi süni intellekt və robot texnologiyaları üçün tələb olunan çiplərin çatışmazlığını aradan qaldırmaqdır. Mask qeyd edib ki, mövcud yarımkeçirici istehsalçıları bu tələbi kifayət qədər sürətlə qarşılamır.
Planlara əsasən, yeni zavod ildə Yer üzündə 100-200 giqavat hesablama gücünü dəstəkləyən çiplər istehsal etməyi, eyni zamanda kosmos üçün 1 teravat gücündə texnologiya hazırlamağı hədəfləyir. Layihənin həyata keçirilmə vaxtı ilə bağlı isə konkret tarix açıqlanmayıb.
Qeyd edək ki, Maskın yarımkeçirici istehsalı sahəsində birbaşa təcrübəsi olmasa da, o, daha əvvəl də iddialı texnoloji layihələri ilə diqqət çəkib.

Илон Маск объявил о новых планах в сфере производства чипов для компаний Tesla и SpaceX, которыми он руководит.
Как сообщает Valyuta.az, во время выступления на мероприятии в городе Остин (штат Техас, США) Маск заявил, что новое производственное предприятие под названием «Terafab» будет построено рядом с заводом Tesla «Gigafactory» в Остине.
По его словам, основная цель проекта — устранить дефицит чипов, необходимых для технологий искусственного интеллекта и робототехники. Маск отметил, что существующие производители полупроводников не справляются с этим спросом достаточно быстро.
Согласно планам, новый завод будет производить чипы, способные обеспечивать от 100 до 200 гигаватт вычислительной мощности в год на Земле, а также разрабатывать технологии мощностью до 1 тераватта для космических задач. При этом конкретные сроки реализации проекта не были озвучены.
Отметим, что, несмотря на отсутствие у Маска прямого опыта в сфере производства полупроводников, ранее он уже привлекал внимание своими амбициозными технологическими проектами.